Son Dakika Haberler

Kaftancıoğlu, cenazede en önde erkeklerle birlikte saf tuttu; A Haber saldırıya geçti

Kaftancıoğlu, cenazede en önde erkeklerle birlikte saf tuttu; A Haber saldırıya geçti
Okunma : Yorum Yap

Canan Kaftancıoğlu, yardımcısının cenazesinde en önde erkeklerle birlikte saf tuttu; A Haber saldırıya geçti: Dini değerlerimizi hiçe saydı!

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybeden yardımcısı Kemal Gülhan’ın cenaze namazına katıldı. Sancaktepe’deki bir cemevinde düzenlenen cenazeye katılan Kaftancıoğlu, en önde erkeklerle yan yana saf tuttu. İktidar medyası A Haber, “Dini değerleri hiçe saydı” diye verdiği haberde Kaftancıoğlu’nu “Başı açık bir şekilde ön safta erkeklerle birlikte durdu, namaza niyet etmedi” sözleriyle eleştirdi.

A Haber, haber videosunda Kaftancıoğlu’nun namaz başladığında da erkeklerin yanında durduğunu göstermek için “kırmızı ok” kullandı.

A Haber, ağzında maske olan Kaftancıoğlu’nun “niyet etmediğini” iddia etti.

AKP’li Habibe Öçal örneği

AKP Kahramanmaraş Milletvekili Habibe Öçal da 01.01.2020 günü CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç’un babasının cenaze namazında ön saflarda erkekler arasında saf tutup namaz kılmıştı.

Sene 1998, kadınlar ön safta!

Karşıyaka Spor Kulübü Voleybol Şubesi Başkanı Dr. Tibet Kızılcan’ın camideki cenaze töreninde, kadınların da erkeklerle birlikte saf tutup, cenaze namazı kılmalarını sağlayan Karşıyaka Müftüsü Nadir Kuru’nun bu tavrı büyük yankı uyandırmıştı.

Hürriyet’in “Kadın ön safta” başlıklı 09.01.1998 tarihli haberinde Karşıyaka Müftüsü Nadir Kuru’nun “kadınlarla erkekler bir arada namaz kılabilir” fetvası üzerine kadınların cenazede saf tuttuğu bilgisi veriliyor.

Habere göre; cenaze namazı öncesi Müftü Nadir Kuru, kadınları da saf tutmaya çağırarak namazı bu şekilde kıldırtmıştı. Müftü Kuru, ‘‘İbadetle âdet birbirine karışmış. Kadınlar bu yüzden saf tutmuyordu’’ diyerek adetleri bozdu.

Müftüye destek yağdı!

Kuru’nun uygulaması din adamlarından da destek gördü.

Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fatkültesi’nin eski Dekanı, Muğla Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ethem Ruhi Fığlalı, şunları söylemişti:

‘‘Kadın-erkek birlikte aynı safta namaz kılmaz, diye bir şey olamaz. Özellikle cenaze namazında iç içe olabilirler. Bu gayet normal. Diğer namazlarda ise kadınların arka safta yer alması bir tedbir sonucudur. Çünkü eskiden Araplar entari giydikleri için kadınların, erkeklerin önünde namaz kılarken bacakları, göğüsleri görünüyordu. Namaz bir konsantrasyon işidir. Tanrı ile birleşmedir. Böyle bir tedbir düşünülmüş. O da peygamberin sünnetidir. Kuran’da yazmaz. Yazması da gerekmez.’’

İzmir Müftüsü Kemal Altınkaya da kadınların saf tutabileceğini belirterek, ‘‘Ancak arka taraflarda olmalarının daha uygun olacağını düşünüyorum. Karma namaz olmaz. Bu konuyu Karşıyaka Müftüsü Nadir Kuru ile görüşeceğim’’ dedi.

Cenaze namazının kılındığı Beşikçioğlu Camii’nin İmamı Niyazi Önder, ‘‘Uygun olmasa bu şekilde namaz kıldırır mıydık. Müftümüz elbette bizden çok daha iyi bilir. Bakın Hac’da da kadın erkek birarada ibadet ediyor. Cenaze namazında da birlikte ibadet edebilir. Zaten hepsi üzüntülü olduğu için insan başka bir şey düşünemez’’ diye konuştu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)