Son Dakika Haberler

Kaftancıoğlu’na 10 yıl 5 aya kadar hapis istemi içeren iddianame kabul edildi

Kaftancıoğlu’na 10 yıl 5 aya kadar hapis istemi içeren iddianame kabul edildi
Okunma : Yorum Yap

Zamanlama manidar: Dün Boğaziçili öğrencilerin eylemine katılarak onlara destek veren Canan Kaftancıoğlu hakkındaki iddianame bugün kabul edildi…

Melih Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör atanmasını protesto eden öğrencilere destek verdiği için dünden beri iktidar kanadı ve yandaş basın tarafından ‘terör destekçisi’ olarak doğrudan hedef gösterilen CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkında hazırlanan iddianame bugün kabul edildi. İddianame, Kaftancıoğlu’na 10 yıl 5 aya kadar hapis istemi içeriyor.

Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkında “Suç işlemeye tahrik”, “Suçu ve suçluyu övmek” suçlamasıyla hazırladığı iddianame kabul edildi.

Kaftancıoğlu, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un Kuzguncuk’taki evinin fotoğraflanması olayında CHP Üsküdar İlçe Başkanı Suat Özçağdaş’ı azmettirme, “Suç işlemeye tahrik”, “Suçu ve suçluyu övmek” suçlamasıyla 9 aydan 10.5 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanacak.

Kaftancıoğlu’nun yargılanmasına Anadolu 13. Asliye Ceza Mahkemesi’nde 21 Mayıs’ta başlanacak.

Hakkında “özel hayatın gizliliği ihlal etmek” suçlamasıyla geçen haftalarda dava açılan CHP Üsküdar İlçe Başkanı Suat Özçağdaş, ifadesinde il başkanının talimatıyla eylemi gerçekleştirdiğini bildirmişti.

TAKİPSİZLİK KALDIRILMIŞTI


Kaftancıoğlu hakkında daha önce aynı suçlamayla ilgili takipsizlik kararı verilmiş, Kaftancıoğlu’nun sosyal medya paylaşımları ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmişti. Kararda Kaftancıoğlu’nun özel hayatın gizliliğini azmettirme suçundan delil yetersizliği, diğer suçlardan ise unsur yokluğu nedeniyle kovuşturma yapılmasına olanak bulunmadığı bildirilmişti. Altun’un avukatının itirazı üzerine İstanbul Anadolu Adliyesi 8. Sulh Ceza Hakimliği’nce, “Canan Kaftancıoğlu hakkında yargılama yapılması için yeterli şüphe ve delillerin bulunması nedeniyle özel hayatın gizliliğini ihlal suçundan azmettirici olup olmadığı, diğer suçları işleyip işlemediği hususunda takdir ve değerlendirme yetkili mahkeme tarafından yapılması gerekir” gerekçesiyle takipsizlik kararı kaldırılmış, İstanbul Anadolu 8. Sulh Ceza Hakimliği, soruşturma dosyasının yeniden soruşturma savcılığına gönderilmesine karar vermişti. İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı da Kaftancıoğlu hakkında iddianame düzenlemişti.

Manifesto

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)