Son Dakika Haberler

Kar Her Pisliği Örter Mi? / Havin Hivda

Kar Her Pisliği Örter Mi?  / Havin Hivda
Okunma : Yorum Yap

Kar Her Pisliği Örter Mi?

Memleketin geleceği belirleniyor, rejim tartışmaları yaşanıyor.

Konunun ehemmiyetinin farkında olanlar, STK’lar, sendikalar, dernek ve kuruluşlar, milletvekilleri; kar, kış, soğuk demeden meclisin önünde toplandı. Bu dondurucu soğukta polis  üzerlerine tazyikli su sıkmaktan çekinmedi. Yalnız tazyikli su mu? Bir taraftan biber gazı, bir taraftan plastik mermi… Polis, her zamanki polisimiz. Değişen sistem onları etkilemeyecek, sanki içerde  Etiyopya’nın kaderi belirleniyor. Polis sanki ülkemizin el’i. Ülkeyle ne kan bağı ne kader bağı içinde.  Adeta misafir.

Polisin protestolara izin vermemesi ve eylemcilere müdahale etmesi sonucu çıkan hengamede CHP Ankara Milletvekili Necati Yılmaz‘ın da dişi kırılıyor. Yani gördüğümüz üzere vekil dokunulmazlığı  AKP&MHP vekilleri için geçerli yalnızca.

fotoğraf: cumhuriyet

Peki mecliste böyle ciddi bir mesele konuşulurken medya ne alemdeydi?

Meseleyi her anıyla takip eden, anında halka ulaştıran Halk TV oldu. Yandaş veya havuz (sizin tercihiniz) denen medya üç maymun kıvamındaydı… Onlar her zamanki gibi sanal alem içinde ve memleketi uyutmakla meşguller. Merkez medya ise günün büyük bir kısmını “kar” haberlerine ayırdı. Çocuklara okulların tatil edildiği müjdesini verdiler, trafiğe baktılar, daha kaç gün üşüyeceğiz diye sordular vs vs vs. CHP Antalya milletvekili Deniz Baykal’ın meclisteki konuşması  -muhtemelen istemeyerek- tam metin olarak yayınlandı. Fakat HDP milletvekili Meral Danış Beştaş‘ın konuşması alelacele kesildi.

Mecliste ise vekiller yayının kesilmesi endişesiyle periscop bağlantısı halindeydi. Bazı vekillerimiz ise tartışmalar sürerken şekerleme yapmayı tercih etti. Bu anı ölümsüzleştiren ise Türkiye’nin geleceği adına uyanık kalmak zorunda olan vekillerimiz oldu.

Fotograf: t24

Ekranlardan evlerimize yansıyanlara bakılırsa ne ülke, ne geleceğimiz, ne cumhuriyet, ne demokrasi, ne laiklik umurlarında…

Geleceğimiz “horlamaya ara verip ‘EVET’ oyu verecek” milletvekilinin avuçlarında,  bu asla kabul edilemez. Yarınlarımızı kurtarmak bizim elimizde. Uyanık olalım !

 

“Yeter ki umutsuz olmasın hayat” diyelim de rengimiz belli olsun. Sevgiyle kalın.

Havin HİVDA

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)