Son Dakika Haberler

Tuğgeneral, askerliğini “bedelli” yapmış!

Tuğgeneral, askerliğini “bedelli” yapmış!
Okunma : Yorum Yap

Ben size savaşmayı değil, bedelini ödemeyi emrediyorum: Tuğgeneral, askerliğini “bedelli” yapmış!


➡️Harp Okulu Dekanının, askerliğini bedelli yaptığı ortaya çıktı.

➡️Kara Harp Okulu Dekanı Prof. Gültekin Yıldız’ın askerliğini “bedelli” yaptığı ortaya çıktı. Rütbesi tuğgenerale denk gelen Yıldız, “2010’dan beri askeri kurumlarda ders veriyorum. Askerliğimi fazlasıyla yaptım diye düşünüyorum” diyerek kendini savundu.

Fethullahçı yapının 15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminin ardından kurulan Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) Kara Harp Okulu’na Haziran 2020’de dekan olarak atanan Gültekin Yıldız’ın, askerliğini bedelli olarak yaptığı ortaya çıktı.

Cumhuriyet’ten Sefa Uyar’ın haberine göre, Dekan Gültekin Yıldız’ın rütbe karşılığının okul komutanı ile aynı olduğu ve Türk Silahlı Kuvvetleri sosyal tesislerinden ve kamu konutlarından okul komutanı gibi istifade edebileceği de belirtildi.

2020’de profesör unvanı alan Prof. Dr. Gültekin Yıldız, 13 Haziran 2020’de MSÜ Kara Harp Okulu Dekanı olarak atandı. Ancak Yıldız’ın, askerliğini bedelli olarak yaptığı öğrenildi.

Cumhuriyet gazetesine konuşan Yıldız, doktorasını bitirdikten sonra bedelli askerlikten faydalandığını belirtti.

‘BİRLİK YÖNETMİYORUM, ÜNİFORMA GİYMİYORUM’


Okul komutanının tuğgeneral rütbesinde olması nedeniyle kanun gereği kendi görevinin tuğgeneral rütbesine denk geldiğini kaydeden Yıldız, “Birlik yönetmiyorum, üniforma giymiyorum. MSÜ’de çalıştığım için rütbe karşılığı veriliyor. Benim görevim, buradaki eğitimin bilimsel olarak yürümesine katkı sağlamak. Askeri bir görevim yok” ifadelerini kullandı. Dekan olarak görev alanının askeri eğitim olmadığını, akademiden sorumlu olduğunu söyleyen Yıldız kendini “2010 yılından beri askeri kurumlarda ders veriyorum. Askeri okullarda geçirdiğim süre, normal bir yedek subayın süresini geçti. Askerlikse, askerliğimi fazlasıyla yaptım diye düşünüyorum” sözleriyle savundu.

Darbe girişiminin ardından askeri liseler kapatılırken, harp okulları da yenilen yapılandırılarak MSÜ’ye bağlanmıştı. Harp okulu komutanı için dekan sorumluluğunda yürütülen işler dışındaki harp okullarında yürütülen askeri eğitim ve faaliyetleri görevi verilmişti.

Birgün

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)