Son Dakika Haberler

Karamollaoğlu, cemevlerinin ibadethane statüsüne karşı çıktı

Karamollaoğlu, cemevlerinin ibadethane statüsüne karşı çıktı
Okunma : Yorum Yap

Karamollaoğlu, cemevlerinin ibadethane statüsüne karşı çıktı…

İBB Meclisi’nde cemevlerinin ibadethane olarak kabul edilmesine yönelik yapılan oylama AKP-MHP sıralarının engeline takıldı. Ardından başlayan “cemevleri ibadethane olsun mu olmasın mı” tartışmalarına Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu da katıldı. Karamollaoğlu, Aleviliğin ayrı bir din olmadığını ifade ederek cemevlerinin ibadethane olarak kabul edilmesini doğru bulmadığını söyledi.

Haber Global’de Senem Toluay’ın konuğu olan Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, gündeme ilişkin görüşlerini paylaştı.

Toluay’ın sorularına yanıt veren Karamollaoğlu, İBB Meclisi’ndeki tartışmalarla yeniden gündeme gelen cemevlerinin ibadethane statüsü almasıyla ilgili tartışmalarına değindi.

“Alevilik İslam dininin bir parçasıdır”

Temel Karamollaoğlu, cemevleriyle ilgili sorulan soruya “Alevi ileri gelenleriyle geldiğim noktada alevilik İslam dininin bir parçasıdır.

Sanki ayrı bir din varmış gibi takdir edilmesini doğru bulmuyorum. Cumhuriyetin kuruluşundan beri cemevleri dahil tekkeler kapatılmış. Bu durum bir bütün olarak uzlaşılması gerek. İzmir’de alınan kararla ne maksatla alınıyor. Diğer tekkeler de bu şekilde gündeme gelirse ne diyeceksiniz?” ifadelerini kullanarak cevap verdi.

Görsel: Alevi Haber Ağı

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)