Son Dakika Haberler

Karamollaoğlu: Türkiye, Suriye’deki katliama vesile oldu, zemin hazırladı

Karamollaoğlu: Türkiye, Suriye’deki katliama vesile oldu, zemin hazırladı
Okunma : Yorum Yap

Karamollaoğlu: Türkiye, Suriye’deki katliama vesile oldu, zemin hazırladı…

Karamollaoğlu, Taliban’ın ‘kadına bakışının’ kurulan ilişkilerle ehlileştirileceğini ve verdiği mesajlardan Taliban’ın da buna açık olduğunun anlaşıldığını öne sürdü. Karamollaoğlu, “Türkiye ne göçleri ne de mültecileri kabul etmeli, mülteci kampı kurulmasına karşı çıkmalıyız. Mülteci kampını Afganistan’da kursunlar” dedi.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Habertürk TV’de Fatih Altaylı’nın konuğu oldu.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Taliban’ın Afganistan’ı ele geçirmesine ilişkin değerlendimelerde bulundu.

maltepeokul.com

Geçmişte Afgan askerilerin tamamını Türkiye’nin eğittiğini hatırlatan Karamollaoğlu, “Taliban’ın çarpışmacı askerlerinin olmadığını, Taliban’ın yalnızca 80-90 bin askerinin daha doğrusu mücahitinin olduğunu” ifade etti.

Afganistan’da yeni bir devletin oluştuğunu, her kurumunun yeniden kurulduğunu, her şeyin sıfırdan kurulduğunu belirten Karamollaoğlu, “eğitimli insan arayacaklar, nereden bulacaklar, bulmaya mecburlar. Bu nedenle bütün ülkelerle iş birliği içinde gitmeliler” dedi. Karamollaoğlu, “Bu onlara tabi olmak değil, yanlışa gitmemeleri için yol göstermektir” dedi. Karamollaoğlu, Türkiye dahil pek çok ülkenin buna yardımcı olması gerektiğini ve Taliban’ın tanınması gerektiğini ifade etti.

Taliban’ın içinde çok iyi İngilizce konuşanlar olduğunu söyleyen Karamollaoğlu, ancak bu nedenle Taliban’ın Amerika maşası olarak görmenin doğru olmadığını söyledi. Taliban’ın değişeceğini ve ülkelerle ilişki kuracağını söyleyen Karamollaoğlu, bundan başka çarelerinin de olmadığını ifade etti.

Karamollaoğlu, 11 Eylül’de İkiz Kuleler’e yapılan saldırının Amerika tarafından düzenlendiğini, ABD açısından Afganistan’a müdahale edebilmesi için bunun gerekli olduğunu söyledi. Karamollaoğlu, “bu nedenle Amerika propagandasına kapılarak Afaganistan’a karşı tavır geliştiremeyiz” dedi.

Karamollaoğlu, Taliban’ın “kadın konusundaki” yaklaşımının devletlerin geliştirdiği ilişkilerle değiştirilebileceğini, ‘kaba tabirle’ Taliban’ın ehlileştirileceğini ifade etti. Karamollaoğlu, Taliban’ın verdiği mesajlardan da ciddi şekilde değişime açık olduğunun anlaşıldığını öne sürdü.

AFGANİSTAN’DAN GÖÇ, MÜLTECİ ALINMAMALI VE MÜLTECİ KAMPINA HAYIR DENİLMELİ

İngiltere Savunma Bakanlığı’nın ‘Türkiye ve Pakistan’da mülteci kampı kurmayı planlıyoruz’ sözlerine tepki gösteren Karamollaoğlu, “niye biz kendi topraklarımızda kamp kuralım, niye başkalarına bakalım, orada yedirelim, içerelim? Afganistan’da kuralım o kampları. Neden orada kurmuyoruz” dedi.

“Aslında Afganistan, Afrika ve Güney Amerika  dahil batılılar bu ülkeleri yıllarca sömürmüşler ve bu iş bitti.” diyen Karamollaoğlu, “Buralarda insanlar karınlarını doyuramıyor, geçimlerini sağlayamıyor bu nedenle göç etme zorunluluğu hissediyorlar. Bunu yapacaklarına keselerden ayırsınlar, savunma sanayine harcayacaklarının onda birini buralara yatırsalar emin olun bu mesele çözülür.”  dedi.

Karamollaoğlu, ABD’nin Afganistan’da 2.2 triyon dolar harcadığını belirterek “bunun sadece dörtte birini Afganistan’a yatırım yaparak harcasaydı Afganistan’ın hiçbir sorunu kalmazdı” dedi.

Sorunların çözümünü Batıların 4 şeyi bırakmasına bağlayan Karamollaoğlu, bunları şöyle sıraladı:

“1- sömürgecilik mantığını bırakmaları lazım. Buraların kaynağını kullanmayın demiyoruz ama karşılığını verin. 2- Sadece biz biliriz demeyin. 3-Çifte standart uygulamayın, adil olun. 4- Şu dilinize pelesenk olan demokrasiyi uygulayın, diktatörleri desteklemeyin.”

SURİYE’Yİ BİZ MAĞDUR ETTİK, ORADAKİ KATLİAMA ZEMİN HAZIRLADIK

“Türkiye, Suriye’deki katliama vesile oldu, buna zemin hazırladı” diyen Karamollaoğlu, “ordan gelen göçmenleri biz mağdur ettik, onlara bakalım ama dönmeleri için de ortam hazırlayalım. Bu çok kolay değil çünkü araya kan girdi. Belki 700 bin insan öldü, Türkiye’ye en az 5 buçuk milyon insan geldi, başka yerlere de bu kadar gitti. BM ne yapar aklım ermiyor.” dedi.

EMPERYALİSTLERE KARŞI ELDE EDİLEN BU BAŞARIYI DÜZGÜN BİR YÖNETİMLE TAÇLANDIRMALILAR

Fatih Altaylı’nın “Siz de Doğu Perinçek gibi Taliban’ın emperyalistlere karşı zafer kazandığını düşünüyorsunuz anladığım kadarıyla” yorumu üzerine Karamollaoğlu, gülerek “Bu konuda emperyalizme karşı ciddi bir başarı elde ettiler. Bu başarıyı düzgün bir yönetime dönüştürerek taçlandırmaları gerekir” dedi.

‘MİLLİ GÖRÜŞ LİDERİ’ TARTIŞMALARI

Karamollaoğlu, kendisini Millî Görüş Hareketi lideri olarak nitelendiren Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asiltürk’e ilişkin kendisine yöneltilen sorulara da yanıt verdi.

Altaylı’nın “Oğuzhan Bey sanki parti yönetimiyle farklı görüşe sahipmiş gibi tavır içinde uzunca bir müddettir. Siz içinizden çıkmış AK Parti’ye sert bir muhalefet yaparken, Oğuzhan Bey AK Parti ile ılımlı hatta dostane bir ilişki içinde. Bu ayrımın temel sebebi nedir?” sorusuna Karamollaoğlu, “Parti içi meseleleri medya önünde tartışmayı isabetli görmüyorum. Her partinin içinde farklı görüşlere sahip insanlar olur. Politikalar oluşturulurken herkes aynı görüştedir demek mümkün değil. Ancak partinin görüşü ortaya çıkıp deklare edildikten sonra görüşmeler, halka hitap o istikamette gerçekleştirilir” dedi.

“HADDİNDEN FAZLA ISRARI İSABETLİ BULMAM”

“Haddinden fazla ısrarı isabetli bulmam” diyen Karamollaoğlu, Altaylı’nın “Milli görüş lideri kim?” sorusuna karşın da, “Liderlik bir makam değil bir sıfattır. Oğuzhan Bey bizim Yüksek İstişare Kurulu Başkanımız. Ben de Saadet Partisi’nin genel başkanı olarak görev yapıyorum şu anda. Ha, liderlik bana göre yerine göre abiliktir, dostluktur. Bundan dolayı bir insan herkesi lider olarak kabul edebilir. Çünkü makam olmadığı için bir yaklaşım tarzı, bir sıfat. Siz bunu herkese verebilirsiniz. Oğuzhan Beyi insanlar lider olarak benimserler, kimsenin de itirazı olmaz ama bu makam değil ki” ifadelerini kullandı.

TAYYİP BEY HAKİKATEN RAHATSIZ

Saadet Partisi Lideri, ilk kez bir siyasi parti lideri olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sağlık durumunu değerlendirdi.

Saadet lideri ittifaklara katılıp katılmamakla ilgili konuşurken dikkat çeken bir açıklamada bulundu. Karamollaoğlu Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sağlık durumunun iyi olmadığına dikkat çekti. Karamollaoğlu ”Şu anda gördüğümüz kadarıyla Allah Teala sağlık afiyet versin derim, Tayyip bey hakikaten rahatsız, sağlık açısında söylüyorum. Yürümesinden tutun konuşmasına kadar, o da bir arayışın içerisinde” yorumunda bulundu.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

slot siteleri bahis siteleri hacklink