Son Dakika Haberler

Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen, istifa edeceğini duyurdu

Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen, istifa edeceğini duyurdu
Okunma : Yorum Yap

Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen, istifa edeceğini duyurdu

6-8 Ekim olayları gerekçesiyle gözaltına alınan Kars Belediyesi Eş Başkanı Ayhan Bilgen sosyal medya hesabından görevinden istifa edeceğini duyurdu.

Bilgen, “Keyfi gözaltılarla bir şehrin iradesi ile oynanmasına izin vermem.” dedi.

Gözaltındaki HDP’li Kars Belediyesi Eş Başkanı Bilgen, ifadeye gitmeden önce Twitter’dan bir açıklama yayınladı. Bilgen, “Keyfi gözaltılarla bir şehrin iradesi ile oynanmasına izin vermem. İster tutuklayın, ister serbest bırakın, gözaltı sürem bitene kadar kayyım atanmamış olursa Belediye Başkanlığı görevimden istifa edeceğim” ifadesini kullandı.

Bilgen’in sosyal medya hesabından yaptığı açıklama şöyle:

“Ben demokrasicilik oynanacak yaşı geçtim. Türkiye’nin koşulları da oyun oynanacak bir ortama sahip değil. Keyfi gözaltılarla bir şehrin iradesi ile oynanmasına izin vermem. İster tutuklayın, ister serbest bırakın, gözaltı sürem bitene kadar kayyım atanmamış olursa Belediye Başkanlığı görevimden istifa edeceğim. Kars, kendisini yönetecek liyakattadır. 1,5 yıldır oy birliği ile karar alma olgunluğu gösteren bir mecliste 5 parti uzlaşarak yeni bir yönetim oluşturabilir.”

“KİMSE ŞEHRİ YÖNETME SORUMLULUĞUNDAN KAÇMAMALIDIR”

“Herkes seçimlerde şehri yönetmeye talip olduğuna göre şimdi kimse sorumluluktan kaçmamalıdır. Bu bir mevzinin terkedilmesi değil, seçim kampanyasında söylediğimiz gibi ortak yönetimle demokrasi sınavının verilmesidir. Tutuklanırsam 3. kitabımı yazmak, tutuklanmazsam kooperatif çalışmalarına katkı sunmak, Belediye Başkanlığından daha az önemli değildir. Bu süreçte bize oy veren vermeyen tüm hemşerilerime, başta saha personeli olmak üzere tüm çalışma arkadaşlarıma TEŞEKKÜR ederim. Kars’ta bir kadın Belediye Başkanı ile yola devam edilirse, sadece siyasal değil, toplumsal bir eşik aşılmış olur. Hiçbir şey eskisi gibi OLMAMALI!”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)