Son Dakika Haberler

Kavcıoğlu: 2020 pandemi krizi kimsenin burnu kanamadan atlatılmıştır

Kavcıoğlu: 2020 pandemi krizi kimsenin burnu kanamadan atlatılmıştır
Okunma : Yorum Yap

Kavcıoğlu: 2020 pandemi krizi kimsenin burnu kanamadan atlatılmıştır…

Kavcıoğlu, ‘128 milyar dolar nerede?’ sorusuna yanıt verdi: “Daha önceki yıllardaki döviz müdahalelerini niye sormadılar?”

AKP’nin yayın organı haline gelen TRT Haber, CNN Türk, A Haber ortak canlı yayınında açıklamalarda bulunan Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, ‘128 milyar dolar’ tartışmasına ilişkin “Dünyada Merkez Bankası bireylere döviz satmıyor. Belirli rakamlarla insanlara algı operasyonu yapılıyor. Daha önceki yıllardaki döviz müdahalelerini niye sormadılar?” diye sordu. Salgına dair değerlendirmede de bulunan Kavcıoğlu, “2020 pandemi krizi kimsenin burnu kanamadan atlatılmıştır” dedi. Kavcıoğlu’nun salgın nedeniyle her gün bir uçak dolusu insan ölürken kullandığı bu ifadeler sosyal medyada tepki çekti.

Kavcıoğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“2020 PANDEMİ KRİZİ KİMSENİN BURNU KANAMADAN ATLATILMIŞTIR”

“Türkiye o krizi yönetebildiği için vatandaşımız o krizden etkilenmeden çıktı. 2019-2020’de hiçbir şey yapmayabilirdiniz, piyasaya bırakabilirdiniz. 2020 Türkiye dünya buhranından, hatta ondan da daha fazla sıkıntının yaşandığı bir yılı konuşuyoruz. Diğer ülkelerin nasıl destek aldığını biliyoruz. Diğer merkez bankaları yapınca TCMB hiçbir şey yapmadan mı duracaktı?  Öyle yapıldı, böyle yapıldı; sonucuna bakalım. Sonucunda Türkiye vatandaşı, reel sektör, kimsenin burnu kanamadan, pandemi krizi atlatılmıştır.”

“Bugünkü rezervler tartışılırken 2019-2018 yıllarına da bakılması lazım, o dönemin şartlarına dikkat etmek gerek.

“Merkez Bankası bilançolarının 10 trilyon genişlediğini görüyoruz. 1929 buhranından sonra pandemi krizi dünyayı çok kötü şekilde etkiledi. Diğerlerinden ayıran şey bir altyapı vardı. 2020’deki kriz birden ortaya çıktı, insanların çözüm üretemediği, ülkelerin kapandığı, gelirlerin durduğu bir dönemi yaşandık. Çin’den ortaya çıkarak tüm dünyayı kasıp kavurdu.

“2018’e geldiğimizde kur ataklarının bugünkü olayları görmemizde anlamlı olduğunu görüyorum. Türkiye bu süreci para ve mali politikalar açısından çok iyi yönetti.

“TABİİ Kİ BİR SIKINTI İÇİNDE GEÇİRDİK ANCAK YAPILANLARI GÖZ ARDI EDEMEYİZ”

“2020 yılında dünyanın yaşadıkları, ülkelerin dışarıdan aldığı destekler, İtalya, İspanya, ABD, Yunanistan bu ülkelere bakın çok zor zamanlar geçirdi. Türkiye’de sosyal yardımlar ve sağlık yardımları çok ciddi düzeyde sağlandı. Tabi ki bir sıkıntı içinde geçirdik ancak yapılanları göz ardı edemeyiz. ‘128 milyar tartışması’na bu açıdan bakmak lazım. Merkez Bankası olarak belirlenen rakamlar nettir ve doğrudur.

“2020 sonunda tüm taleplere cevap veren Türkiye, reel sektör ve bankacılık anlamında planlarını uyguladı. Türkiye’de rezerv 90’lı yıllardan sonra birikmeye başlıyor Sermaye ve döviz girişlerinin artmasıyla.

“Bu talebi karşılayabilmeniz için piyasada bir arz oluşmuyorsa bazı adımlar atmanız lazım. Gelemezse ne oluyor Merkez Bankası devreye giriyor. 2018’in Ağustos ayında kurun nerelere gittiğini, 2020’de nasıl olduğunu görüyoruz. 2,5 yıllık bir periyottaki kur atakları, dış politikadaki olaylar kurun belli bir seviyeye gelmesine senep oluyor. Süreci böyle değerlendirmek daha doğru olur.

“2020 sonu itibarıyla reel sektörün döviz pozisyon açığı 208 milyar dolardan 157 milyar dolara indi. Bu, rezervlerden ya da Merkez Bankası’nın yaptığı bu işlemlerden karşılandı. Sizin bu talepleri bir şekilde karşılamanız lazım. Karşılamazsanız, o zaman oluşacak şeylerle Türkiye yüzleşecektir, karşı karşıya kalacaktır.

“İNSANLARA ALGI OPERASYONU YAPILIYOR”

“O kadar çok yanlış bilgi var ki. Piyasa hacminin karşılanması 2017’de başlıyor. Televizyonlarda bunun 2019’da başlandığı söyleniyor. Merkez Bankası herhangi bir hukuki dayanağı olmayan hiçbir işlemi yapmaz. Protokol dahilinde işlemler yapıldı. 2020’de yapılmasının sebebi de pandemi şartları. Gizli yapıldığı iddiaları var. Peki siz bu rakamları nereden aldınız? Merkez Bankası’nın analitik bilançosunu en şeffaf açıklayan ülke Türkiye’dir, günlük olarak analitik bilanço açıklanır. Günlük veriler günlük yayınlandığı için gizlenen bir durum yok. Sonra da kimlere satıldı diye başladılar. Dünyada  Merkez Bankası bireylere döviz satmıyor. Belirli rakamlarla insanlara algı operasyonu yapılıyor. Daha önceki yıllardaki döviz müdahalelerini niye sormadılar?

“BİRİLERİNE AYRICALIKLI DÖVİZ SATILMASI GİBİ BİR DURUM SÖZ KONUSU DEĞİLDİR”

“Birilerine ayrıcalıklı döviz satılması gibi bir durum söz konusu değildir.

“O REZERVLER VARLIK VE YÜKÜMLÜLÜK YER DEĞİŞTİRDİ”

“Bankaların, piyasaların ihtiyacı olan TL’yi MB karşıladı. ‘MB’nin kaybolan rezervleri’ diyorsunuz ya, o rezervler sadece varlık ve yükümlülük olarak yer değiştirdi. Benim rezervlerimden çıkıp banka hesaplarına döviz olarak giden parayı ben o parayı tekrar alıyorum döviz olarak, piyasaya TL veriyorum.

“HALA BİZİM BİR ŞEYLER AÇIKLAMAMIZ GEREKTİĞİNİ SÖYLEYEREK KAMUOYUNUN GÜVENİNİ SARSMAK DOĞRU DEĞİL”

“128 milyar dolar gibi bir rakamı söyleyerek insanları zan altında bırakmak üzücü bir şey. Üzülüyoruz bunlara. Kendi aramızda da konuşuyoruz. Vatandaşımızın güveni sarsılmaz. Merkez Bankası’nda yıllarca çalışmış insanların bu iddialara taraf olması bizi üzüyor. Burada yanlış olmaz, söz konusu değil. Verilerini günlük açıklayan Merkez Bankası’nda nasıl yanlışlık olabilir? Hala bizim bir şeyler açıklamamız gerektiğini söyleyerek kamuoyunun güvenini sarsmak doğru değil.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)