Son Dakika Haberler

Kaymakam Safitürk’ün ağabeyi: “Saldırı PKK eylemi değil; zamanın valisi ve emniyet müdürü…”

Kaymakam Safitürk’ün ağabeyi: “Saldırı PKK eylemi değil; zamanın valisi ve emniyet müdürü…”
Okunma : Yorum Yap

Makamına düzenlenen bombalı saldırıda hayatını kaybeden Kaymakam Safitürk’ün ağabeyi: “Saldırı PKK eylemi değil; Vali Mustafa Yaman’ın talimatı ve zamanın emniyet amiri Mustafa Hakan Kutluay’ın organizesi ile yapılan bir kahpe olaydır”

Kaymakam Safitürk’ün ağabeyi, “Şehit Muhammet Fatih Safitürk’ün katilleri mevcut tüm belge ve tanık ifadelerine göre zamanın valisi Mustafa Yaman ve emniyet amiri Mustafa Hakan Kutluay’dır… Tüm belgeler var olduğu halde bu dava zaman aşımıyla kapatılmaya çalışılmaktadır” diyerek Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seslendi: “Davayı kapatmam konusunda çok ağır baskılara maruz kaldığımı sizlere arz ediyorum..”

Derik Kaymakamı Muhammed Fatih Safitürk, 10 Kasım 2016’da makamına konulan bombanın patlaması sonucu vefat etti. Saldırının PKK tarafından gerçekleştirildiği duyuruldu. Ancak ağabeyi Ali Haydar Safitürk, “Bu PKK eylemi değildi” diyerek, eski Mardin Valisi Mustafa Yaman ile Derik Emniyet Müdürü Mustafa Hakan Kutluay’a suçlamalar yöneltti. Safitürk, iddialarının belgelere dayandığını da ifade ediyor.

11 Eylül 2016’da Derik Belediyesi’ne kayyım olarak atanan Derik Kaymakamı Muhammed Fatih Safitürk, sadece 2 ay sonra, 10 Kasım 2016’da makamına konulan bombanın patlaması sonucu vefat etti. Saldırıdan sonra 71 kişi gözaltına alındı, 15 kişi tutuklandı ve daha sonra serbest bırakıldılar. Kaymakamlıkta Yazı İşleri Şefi olarak görev yapan Şerif Mesutoğlu, saldırın tek faili olarak yargılandı, iki kez ağırlaştırılmış müebbet ve 28 yıl hapis cezası aldı.

Şerif Mesutoğlu ilk günden itibaren saldırıyla ilgisinin olmadığını söyledi. Kurban olarak seçildiğini ileri süren ve SEGBİS ile katıldığı duruşmada kendisini yakarak hayatına son vermek isteyen Mesutoğlu, adil yargılanmadığını ve sesinin duyulmadığını iddia ederek açlık grevi yaptı.

Davayı yakından takip eden Kaymakamın ailesi Mardin’de görülen tüm duruşmalara katıldı.

2 KEZ AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET VE 28 YIL HAPİS CEZASI

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, bombalı saldırıda yaralanan ve daha sonra gözaltına alınıp tutuklanan Şerif Mesutoğlu hakkında verilen 2 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 28 yıl hapis cezasını onadı.

Ölen Kaymakam Safitürk’ün ailesi, oğullarının katillerinin bulunması için bütün duruşmalara katıldı. Tüm duruşmalara Mardin Valisi Mustafa Yaman’la katılıp yan yana demeçler verdiler. Ancak süreç ilerledikçe ve saldırıda bazı karanlık noktalar olduğu iddiaları güçlenince ailenin, cinayet sanıklarıyla ilgili söylemleri de değişmeye başladı. Kaymakamın ağabeyi Ali Haydar Safitürk, hem mahkemede hem de sosyal medyada Derik Emniyet Müdürü Mustafa Hakan Kutluay’la ilgili şüphelerini dile getirmeye başladı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A SESLENDİ

Ali Haydar Safitürk, Facebook hesabından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a seslenerek, “Şehit Kaymakam Muhammet Fatih Safitürk’ün şehadeti merasim gününde size ve Büyük Türk Milletine ilan edildiği gibi bir PKK eylemi değildir” dedi. Safitürk, “Vali Mustafa Yaman’ın talimatı ve zamanın emniyet amiri Mustafa Hakan Kutluay’ın organizesi ile yapılan bir kahpe olaydır” iddiasında bulundu.

Ali Haydar Safitürk, 25 Kasım’da yaptığı bir başka paylaşımda ise “Şehit Muhammet Fatih Safitürk’ün katilleri… O gün ilan edildiği gibi yazı işleri müdürü ve ekibi değildir. Onlar beraat ettiler. Mevcut tüm belge ve tanık ifadelerine göre zamanın valisi Mustafa Yaman ve emniyet amiri Mustafa Hakan Kutluay’dır…..” demişti.

“Tüm belgeler var olduğu halde bu dava zaman aşımıyla kapatılmaya çalışılmaktadır” iddiasında bulunan Safitürk, bu iki paylaşımın sonunda siyasi baskılarla cinayetin faili meçhul yapılmak istendiğini söyleyerek yine Erdoğan’a seslendi. Tehdit edildiğini belirten Ali Haydar Safitürk, “Davayı kapatmam konusunda çok ağır baskılara maruz kaldığımı sizlere arz ediyorum..” dedi.

‘VALİ BÜTÜN DURUŞMALARA KATILDI’

Safitürk ailesinin iddialarını değerlendiren Şerif Mesutoğlu’nun eşi Saime Ateş Mesutoğlu, olay günü yaşananlara da değinerek şunları söyledi:

“Vali hakkında çok şey bilmiyorum fakat böyle korkunç iddialar var ortada ve bu iddialar da kaymakamın ailesine ait, bu göz ardı edilmemeli. Vali istisnasız bütün duruşmalara katıldı ve bu şekilde mahkeme üzerinde bir baskı oluşturduğunu düşünüyorum. Mahkeme heyeti bağımsız hareket edemiyordu. Emniyet müdürü ise olaydan hemen sonra olay yerini temizletti, bununla ilgili videolar var. Orayı temizleyenlerin ifadeleri var. Kaymakam yaralı iken alt kata indiriyorlar, ambulans beklerken Şerif ve orada bulunan kişiler olayın şoku ile dövünerek ağlarken emniyet müdürü dalga geçiyormuş, bunun da görgü tanıkları var. Kaymakam Derik Devlet Hastanesi’ne götürülüyor ve emniyet müdürü doktorların müdahale etmesini engelliyor, ‘Size güvenmiyorum, hepiniz teröristsiniz’ diyor ve bunun da görgü tanıkları var. Kaymakam oradan Kızıltepe’ye götürüldü.”

Ne olmuştu?

29 Eylül’deki duruşmada Safitürk’ün babası “İlçenin emniyet amiri oğlumu Derik Sağlık Ocağı’na götürüp tedavisinin gerektiği şekilde yapılması noktasında zaman kaybına sebep olmuştur. Oğlum, zaman kaybı ve kan kaybından öldü. Bombalama olayından hemen sonra vefat etmedi.” demişti.

‘TERFİLER İNCELENMELİ’

29 Eylül 2020’deki duruşmada söz alan Safitürk’ün ağabeyi Ali Haydar Safitürk, önceki beyanlarını tekrar ederek, şunları söyledi:

“Biz aile olarak şehit kaymakama bombalı saldırı yapılması olayının içerisinde ilçe emniyet müdürü olarak görev yapan Mustafa Hakan Kutluay’ın yer aldığını düşünmekteyiz. Bu şekilde düşünmemize sebep olan daha önceki ifadelerimde tek tek belirttiğim hususların mahkemeniz tarafından dikkate alınmasıdır. Önceki ifademde belirtmediğim, ancak araştırılmasını talep ettiğim hususlarda vardır. Bunlardan biri emniyet amirlerinin terfilerinin incelenmesini istiyorum. Ayrıca olaydan hemen önce Derik Emniyeti tarafından 19 kişi gözaltına alınmıştır. Bu gözaltı alma işlemini yapan görevlilerin ifadelerinin alınmasını talep ediyorum. Alınacak ifadeler olayı aydınlatacak nitelikte olacaktır. Ayrıca şu anda duruşma salonunda söylemek istemediğim bazı hususlar vardır, uygun ortam sağlanırsa, detaylı beyanlarda bulunacağım. Emniyet Amiri Mustafa Hakan Kutluay tutuklu yargılanması gerekirken, şu anda görevine devam etmektedir. Bu hususta bizi rahatsız etmektedir. Tüm beyanlarımın dikkate alınarak buna göre işlem yapılmasını talep ediyorum.”

‘HALA GÖREVDE OLMASI BİZİ RAHATSIZ EDİYOR’

Duruşmaya katılan Safitürk’ün babası Asım Safitürk da şöyle konuştu:

“Benim oğlum bombalama olayından hemen sonra vefat etmiş olsaydı, bu kadar üzüntü yaşamazdım. Çünkü bombadan sonraki hareketler bizi rahatsız etmiştir. Oğlumu koruması gereken kişi görevini yerine getirmemiştir. Olaydan hemen sonra ilçenin emniyet amiri oğlumu Derik Sağlık Ocağı’na götürüp tedavisinin gerektiği şekilde yapılması noktasında zaman kaybına sebep olmuştur. Olaydan 4 saat sonra Gaziantep’e götürülmüştür. Zaman kaybı ve kan kaybı nedeniyle vefat etmiştir. Gerekli tedbir almayan ve bu zaman kaybının yaşanmasına sebep olan ilçe emniyet amirinin hala görevde olması bizi son derece rahatsız etmektedir. Esas rahatsız olduğumuz konu budur. Kendisi hakkında şikayetçiyim, gerekenin yapılmasını talep ediyorum.”

Kaynak: Duvar

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)