Son Dakika Haberler

Kayyım atanan MESAM’dan açıklama

Kayyım atanan MESAM’dan açıklama
Okunma : Yorum Yap

Kayyım atanan MESAM’dan açıklama…


Müzik eserleri sahiplerinin telif haklarını korumak üzere kurulan Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği (MESAM) yönetimine yeniden kayyum atandı. Yönetim Kurulu Başkanı Arif Sağ, yönetim kurulu üyeleriyle birlikte 109 sahte üyenin oy kullandığı iddiasıyla seçimler için açılan dava sonucunda görevinden alındı.

MESAM Yönetim Kurulu Üyesi ve müzisyen Metin Karataş sosyal medya hesabında haberi “MESAM’a kayyum darbesi” başlığıyla duyurdu. Karataş paylaşımında, “Genel Kurula bir ay kala Arif Sağ başkanlığındaki Mesam’a yeniden “Kayyum” atandı! Gücünü belli yerden alanlar bilirkişi raporlarına rağmen bizi yine görevden aldı!” ifadelerini kullandı.

MESAM’ın 16. olağan genel kurulu 21 Mart’ta yapılacak. İlk toplantıda çoğunluğun sağlanamaması durumunda ise ikinci toplantı 28 Mart tarihinde gerçekleştirilecek.

MESAM Yönetim Kurulu adına Yönetim Kurulu Başkanı Arif SAĞ imzasıyla konuya ilişkin bir basın açıklaması yayımlandı. Açıklamada şunlar ifade edildi:


“Kamuoyunca bilindiği üzere 2018’de Arif SAĞ başkanlığındaki yönetim kurulunun bakanlık tarafından görevden alınması ile başlayan süreç, yine aynı yıl Mayıs ayında yapılan MESAM genel kurulunda Arif SAĞ ve ekibinin yeniden yönetime seçilmesi ile sonuçlanmıştı. Bu süreçte yönetim kurulunu görevden alan Kültür ve Turizm Bakanlığı’na karşı Ankara 11. İdare Mahkemesi’nde dava açılmış, mahkeme 2018 yılında MESAM yönetim kurulunun görevden alınması ile ilgili bakanlık kararını iptal etmişti. Ayrıca bakanlık tarafından atanan geçici üst kurullar tarafından üyelikten çıkarılan Arif Sağ, Cahit Berkay ve Ali Rıza Binboğa’nın da içinde bulunduğu 11 MESAM üyesi yine mahkeme kararı ile MESAM’a dönmüştü.

Yine aynı genel kurulda yenilgiye uğrayan Orhan Gencebay’ın da içinde bulunduğu ekibin bazı üyeleri bu sefer de 2018 genel kurulunun iptali için İstanbul 1. Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’nde dava açmıştı. Gelinen süreçte yaklaşık 1 yıldan fazla bir süredir devam eden davanın 26 Şubat Çarşamba günü yapılan duruşmasında mahkeme tarafından “HMK 389 vd. maddelerine göre seçimlerin huzur içinde gerçekleştirilmesinin temini, yeni uyuşmazlıkların çıkmasının önlenmesi, MESAM meslek birliği üyelerinin menfaatlerinin temini bakımından Mart ayında gerçekleştirilecek genel kurulun göreve başlamasına kadar tüzükte belirlenen yönetim kurulu görev ve yetkilerine haiz olmak üzere 3 kişiden teşekkül eden geçici yönetimin mahkememizce 7 günlük sürede tedbiren atanmasına, yeni yönetim kurulu seçildiğinde başka bir ek karara gerek kalmadan mahkememizce görev verilen heyetin görevinin sonlanmasına, davacı ve davalıya varsa aralarında anlaştıkları isimleri bildirmek üzere 3 günlük kesin süre verilmesine, isim bildirilmediği taktirde mahkememizce 7 günlük sürede resen atanmasına…” karar verilmiştir.

Ekteki mahkeme tutanağında da görüleceği üzere, Arif SAĞ başkanlığındaki MESAM yönetim kurulu ile ilgili mahkemece alınmış başkaca herhangi bir karar bulunmamaktadır. Tam tersi içlerinde muhalif gruptan isimlerin de bulunduğu geçici yönetimin geçmişte aldığı hukuksuz kararlara karşı yine Arif SAĞ başkanlığındaki yönetim kurulu tarafından açılmış olan toplam 11 dava da kazanılmıştır.

Önemle belirtmek isteriz ki, görevden alınan yönetim kurulumuz tarafından tüm hazırlıkları tamamlanan MESAM 16. Olağan Genel Kurulu daha önce planlandığı ve üyelerimize duyurulduğu şekilde 28 Mart 2020 Cumartesi günü yapılacaktır.
Kamuoyuna duyurulur…”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)