Son Dakika Haberler

Kazak kadından, Cumhurbaşkanına ‘terörist’ tepkisi: Ülke Nazarbayev ailesinin özel şirketine döndü

Okunma : Yorum Yap

Kazak kadından, Kazakistan Cumhurbaşkanına ‘terörist’ tepkisi: “Ülke Nazarbayev ailesinin özel şirketine döndü”…

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev’in “terörist” dediği protestoculardan olan bir kadın,Ülkenin en parlak beyinleri yurt dışına gitti çünkü burada hayat yok! Protestocuyum demekten korkmuyorum. Bizler haydut ya da terörist değiliz. Burada büyüyen tek şey yolsuzluk” diyerek Tokayev’in sözlerine tepki gösterdi.

Kazakistan’da yaşanan ekonomik durum ve petrol ürünlerine yapılan zamlar tüm ülkeye yayılan protestolara sebep oldu. Kazakistan yönetimi 2 Ocak’ta başlayan eylemlere ilişkin “anayasal düzenin genel olarak sağlandığı” açıklamasında bulundu.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, “terörle mücadele operasyonu başlatıldığını; teröristlerin hala silah kullanmaya ve halkın mülklerine zarar vermeyi sürdürmesinden dolayı operasyonların militanların tamamen yok edilmesine kadar devam edeceğini” söyledi.

Halka sesleniş konuşması yapan Tokayev, “teröristlerle görüşmemiz gerektiğine dair yurt dışından yapılan çağrılar ahmaklık. Kazakistan hükümetinin teröristlerle müzakere masasına oturmaya niyeti yok” ifadelerini kullandı. Tokatev ayrıca “Rusya lideri Putin’e asker gönderdiği için teşekkür ederim. Ülkede anayasal düzen büyük ölçüde tesis edildi. Kolluk kuvvetlerine ve orduya, teröristlere uyarı yapmadan ateş açma yetkisi verdim.” dedi.

Halk tepkili

Akaryakıt zamları ve hayat pahalılığına karşı protestolara katılanlar Tokayev’in ülkeye yabancı asker çağırmasına ve kendilerini ‘terörist’ olarak nitelendirmesine tepki gösteriyor.

Euronews‘ün haberine göre, protestolara katılan bir Kazak kadın, Cumhurbaşkanı Tokayev’e tepki göstererek şunları söyledi:

“Ülkenin en parlak beyinleri yurt dışına gitti çünkü burada hayat yok!

Protestocuyum demekten korkmuyorum. Bizler haydut ya da terörist değiliz.

Burada büyüyen tek şey yolsuzluk, ülke Nazarbayev ailesinin özel şirketine döndü”

Söz konusu görüntüler için TIKLAYIN

Kazakistan İçişleri Bakanlığı’nın verdiği bilgilere göre; olaylarda “26 silahlı suçlu yaşamını yitirirken 18’i yaralandı ve 3 bin kadar kişi ise gözaltına alındı”. Bakanlık protestolara müdahale eden güvenlik güçlerinden ise 18 kayıp verildiği, 748 de yaralı olduğunu kaydetti.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)