Son Dakika Haberler

Kemal Kılıçdaroğlu’nun avukatı: “Sıfırlama tapeleri gerçek”

Kemal Kılıçdaroğlu’nun avukatı: “Sıfırlama tapeleri gerçek”
Okunma : Yorum Yap

Kemal Kılıçdaroğlu’nun avukatı “Açıkladığımda yer yerinden oynayacak” dediği ‘sıfırlama tapelerinin’ gerçek olduğuna ilişkin bilirkişi raporunu mahkemeye sundu…

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun avukatı Celal Çelik, Tayyip Erdoğan’ın, Kılıçdaroğlu aleyhinde açtığı tazminat davasında mahkemeye sunduğu ve ‘sıfırlama tapeleri’nin delil olarak gösterildiği dilekçe nedeniyle hakim karşısına çıktı.

Savunma yapan Çelik, “Benimle ilgili iddia, sıfırlama tapelerini dosyaya koymak. Tapeler montaj diyorlar. Bu sıfırlama tapeleri doğru mudur değil midir? Doğruysa ben suç işlemiş olur muyum? Mahkemeniz tarafından bilirkişi tarafından inceletilmesini istiyorum” dedi.

Çelik ardından ‘sıfırlama tapeleri’nin gerçek olduğuna ilişkin bir bilirkişi raporunu mahkemeye sundu.

NE OLMUŞTU?

Erdoğan, 17-25 Aralık operasyonlarını kastederek “ülkenin her tarafını peşkeş çektiniz” diyen Kılıçdaroğlu’na tazminat davası açmıştı.

Kılıçdaroğlu’nun avukatı Celal Çelik, Ankara 6. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen davaya sunduğu cevap dilekçesinde, CHP liderinin sözlerinin dayanağı olan olguları ispatlayacaklarını ve buna ilişkin delil sunacaklarını söyledi. Çelik daha sonra mahkemeye 17-25 Aralık sürecinde ortaya çıkan tapeleri delil olarak sunmuştu.

İktidar tapelerin ‘FETÖ’ tarafından montajlandığı iddia ettiği için avukata dava açıldı.

Savunmasını yapan Celal Çelik mahkeme heyetinden iddianameye ilişkin bir açıklama beklediğini belirterek iddianamede suçlarla ilgili bir bağ kurulmadığını söyledi. Çelik şu ifadeleri kullandı:

“Bu davanın savunmayı baskılamaya yönelik olarak olduğunu söylemek istiyorum. Savcı hangi gerekçe ile bu davayı açtı anlamadm. Dünyanın hiçbir yerinde böylesi bir dava açılamaz. Bir avukattan müvekkilini savunmaması beklenemez. Karşı tarafta Erdoğan varsa iyi düşünün ve ‘Erdoğan asla ve asla yanılmaz, söylediği herşey doğrudur. Benim müvekkilimin söylediği hiçbirsey doğru değildir. Dava kabul edilsin’ demem isteniyor. Erdoğan tarafından bana açılmış iki dava var. Genel başkanımız Erdoğan’a ‘seni eleştireceğim’ diyor. İktidar partisinin genel başkanını eleştirme hakkına sahip. Erdoğan sıfırlama tapelerinin montaj olduğunu söyledi. Bende müvekkilimin doğru söylediğini ispatlamaya çalıştım. Tapeleri de dosyaya koyduk. Müvekkilimin haklarını savunmak ne zamandan beri suç?” dedi.

‘TAPELER GERÇEK’

Mahkemeler önünde sıfatların bir önemi olmadığını dile getiren Çelik, “Erdoğan vatandaş olarak beni dava etmiş. ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ maddesi AYM’ye aykırıdır. Benimle ilgili iddia, ‘sıfırlama tapeleri’ni dosyaya koymak. Tapeler montaj değil diyorlar. Bu sıfırlama tapeleri doğru mudur değil midir? Doğruysa ben suç işlemiş olur muyum? Mahkemeniz tarafından bilirkişi tarafından incelenmesini istiyorum. Rapor talep ediyorum. İddianamede geçen 7 tape var. Tapelerin gerçek olduğuna dair elimdeki raporu mahkemenize sunuyorum. Bu tapelerin gerçek olduğu sabit” diye konuştu.

Ardından avukatlar söz alarak savunmanın baskı altına alındığını müvekkilleri Çelik’in derhal beraat edilmesi talep ettiler. Mahkeme heyeti, verilen aranın ardından duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

Anadolu 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya Celal Çelik avukatları, İstanbul Baro Başkanı Mehmet Durakoğlu, CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, CHP milletvekili Ali Şeker, Erdoğan Toprak ve birçok CHP’li siyasetçi katıldı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)