Son Dakika Haberler

Kılıçdaroğlu aylar önce önermişti: Erdoğan gıdadaki vergiyi yüzde 1’e indirdi

Kılıçdaroğlu aylar önce önermişti: Erdoğan gıdadaki vergiyi yüzde 1’e indirdi
Okunma : Yorum Yap

Kılıçdaroğlu aylar önce önermişti: Erdoğan gıdadaki vergiyi yüzde 1’e indirdi

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, aylar önce Erdoğan’a seslenerek gıdadaki verginin en azından 6 ay süreyle sıfırlanmasını istemişti. Erdoğan bugün gıdadaki verginin yüzde 8’den 1’e düşürüldüğünü açıkladı.

Bakan Nebati, yeni enflasyon tedbirlerini açıkladı. Yeni hedef yastık altında biriken altınlar…

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, yeni ekonomik tedbirleri açıkladı. Kur korumalı mevduat kararının ardından gelen bu tedbirlerin gündemi ise yurttaşların yastık altındaki altınları.

Nebati, Türkiye Ekonomi Modeli Yeni Adımlar ve Enflasyon Tedbirleri Tanıtım Toplantısı’nda konuştu. Yurttaşların altınlarının, ziynet eşyalarının “ekonomiye kazandırılması” için yeni bir sistem kurduklarını ifade eden Nebati şöyle konuştu:

“Fiziki teslim noktaları bankalar, platformlar ve kuyumcular olacak. Kuyumcuların sayısı Mart ayından itibaren 1500’ün üzerinde olacak. Yıl sonunda en az 10.000 kuyumcunun devreye alındığı bir sistemi yerine getireceğiz. Paydaşlarımız bizimle ortak çalışmayı sağlayacak çok önemli altın rafinerileri ve çok tecrübeli sektörün önde gidenleri var. Başka? Takasbank, Borsa İstanbul ve Darphane. Bunlar bankalarla birlikte işbirliğini geliştirecek ve teyzelerimizin, annelerimizin, babalarımızın altınlarının finansal olarak kullanılması ve ekonomiye kazandırılması yönünde bizleri motive edeceklerdir.” dedi.

“BU MADENİ LİRAYI GÜÇLENDİRMEK İÇİN KULLANMANIN TAM ZAMANIDIR“

Nebati “Altın bu toprakların vazgeçemediği bir maden. Bu madeni Türk lirasını güçlendirecek şekilde kullanmanın zamanıdır dedi. Vatandaş mevcut ziynet altınını teslim edecek, katılım bankaları ve kamu mevduat bankaları bu işleyişteki en önemli araçlar olacak. Altın dönüşümlü TL hesabı ve Altın transfer işlemleri işlevsel hale getirilecek. Fiziki ziynet altın çekimi banka tarafından müşteriye yeni üretim ziynet altın şeklinde verilecek. Kamu bankalarımız Halkbank, Ziraat bankası ve Vakıfbank bu işin önceliğini yapacaklar. Bankalarımız artık her ilde en az 1 şubesi mutlak surette kuyumculuk faaliyetlerini de götürecek hale dönüştürülecek.” ifadelerini kullandı.

Nebati, elektrik faturalarına ilişkin de konuştu. “Elektrik fiyatlarından serzenişte bulunanlar bilsinler ki” diyen Nebati, Türkiye’de elektrik fiyatlarının reel fiyatların da altında olduğunu söyledi.

KILIÇDAROĞLU İSTEDİ, ERDOĞAN AÇIKLADI

Programda Cumhurbaşkanı Erdoğan da söz aldı. Erdoğan yaptığı açıklamalarda tüm gıda sektöründen fedakarlık istedi. Pazartesi gününden itibaren tüm gıda ürünlerinde yüzde 7’lik bir indirime gidilmesini beklediklerini açıkladı. Erdoğan ayrıca, tüm gıda ürünlerinde yüzde 8 olan KDV’yi yüzde 1’e indirdiklerini açıkladı.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, geçtiğimiz hafta evinden yayınladığı video ile gıda ürünlerindeki KDV oranının yüzde 1’e indirilmesini, Erdoğan’dan istemişti. Kılıçdaroğlu aylar önce de gıda ürünlerinden alınan verginin 6 ay süresince sıfırlanması çağrısında bulunmuştu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

slot siteleri bahis siteleri hacklink