Son Dakika Haberler

Kılıçdaroğlu: AYM üyeliği için İrfan Fidan’a oy veren 107 kişi Yargıtay’ın yüz karasıdır!

Kılıçdaroğlu: AYM üyeliği için İrfan Fidan’a oy veren 107 kişi Yargıtay’ın yüz karasıdır!
Okunma : Yorum Yap

Kılıçdaroğlu: AYM üyeliği için İrfan Fidan’a oy veren 107 kişi Yargıtay’ın yüz karasıdır!

➡️Kılıçdaroğlu: Tefecilerin, faizcilerin adamı Erdoğan; çiftçiyi, esnafı batırdı …

➡️Partisinin Meclis grup toplantısında konuşan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, 19 yıllık tek parti iktidarına dikkat çekerek “AKP ne yapmak istedi de CHP engel oldu?” diye sordu. Erdoğan ile ilgili ‘faizcilerin, tefecilerin adamı’ nitelemesini kullanan Kılıçdaroğlu, esnafın ve çiftçinin batırıldığını söyledi.

Kılıçdaroğlu, İrfan Fidan’ın AYM’ye atanmasına ve ‘militan’ tartışmasına da yanıt verdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Meclis grup toplantısında konuştu. AKP’lilerin ve Erdoğan’ın sistematik olarak CHP’yi hedef almasını eleştiren CHP Lideri, “Ak Parti ne yapmak istedi de Cumhuriyet Halk Partisi engel oldu?” diye sordu. “Öyle ya bir değil, beş değil, 19 yılda bu vatandaşın hangi sorununu çözdüler?” diye soran Kılıçdaroğlu, “Ama kendi sorunlarını çözdüler. Paraları azdı dolar milyarderi oldular. Çeteler oluşturdular, dolar bazında ihale verdiler. Ve vatandaşa dönüp biz milliyiz yerliyiz efsanesini yerleştirmeye çalıştılar. Hadi canım senin yerliliğin milliliğin” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın kapanan dükkan olmadığı yönündeki açıklamasını da eleştiren CHP Lideri, “Hiç değilse Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Sicil Gazetesi var. Bu gazeteyi CHP çıkarmıyor. Devletin çıkardığı gazete 2020 yılında 99 bin 588 esnaf meslekten ve sicilden terkinini istemiş. Ne diyor Erdoğan nereden çıkardınız? Böyle bir insan devleti yönetemez” dedi.

Kılıçdaroğlu, “Erdoğan’a sormak isterim. AK Partili kardeşlerime de sormak isterim, günde 47 lira ile 4-5 kişilik bir aile nasıl geçinir? Bir de saraya bakın. Beş yerden maaş alıyorlar” diye konuştu.

CHP’li eski vekil Berhan Şimşek’in “Vali militan, kaymakam militan” şeklindeki sözlerine AKP kanadından gelen eleştirilere, Kılıçdaroğlu şu karşılığı verdi:

“İçişleri Bakanlığı bir genelge yazıyor hepiniz dava açın diyor. Dava açmazsanız namertsiniz. Hepiniz militansınız. Hepiniz yolsuzluğun ahlaksızlığın militanısınız.”

Kılıçdaroğlu, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan Yargıtay’a, oradan da daha bir dosyaya dahi bakmadan 107 oyla Anayasa Mahkemesi üyeliğine atanan İrfan Fidan hakkında da konuştu. CHP Lideri, “107 kişi Yargıtay’ın yüz karasıdır” dedi.

Kılıçdaroğlu, Boğaziçi’ne atanan kayyum rektör Melih Bulu’ya ise istifa etme çağrısı yaptı.

CNN TÜRK YAYINI KESTİ

CHP Lideri, konuşması sırasında, “Allah’ın izniyle bu firavunları göndereceğiz, göndermek bizim boynumuzun borcudur” ifadelerini kullanınca CNN Türk canlı yayını kesti.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Kentsel dönüşümle ilgili Afyon örneğinden söz edeceğim. Kentin bazı bölgelerinin yenilenmesine ihtiyaç duyulabilir. Bu gayet doğaldır. Afyon’da da bazı alanlar için kentsel dönüşüm kararı alınıyor. Kentin merkezinde 400 liraya arsa mı var Allah aşkına. Değerlendir kentsel dönüşüm yap gitsin insanlar evlerinde rahat rahat otursunlar. Bu insanlar şehrin göbeğinde 400 liraya metrekaresi olur mu diye sitem ediyorlar. Belediye de biz bu kentsel dönüşümün hiçbir yerinde yokuz diyor. İşi yukarı bıraktıysan ucu saraya kadar gider. Ne versen yerle bunlar.”

‘AKP NE YAPMAK İSTEDİ DE CHP ENGEL OLDU?’

“Burada onlarla samimi bir görüşme yapmak istiyorum. Oy verdiniz 19 yıldır iktidar oldular. Tek başına oldular. Hiçbir zaman bir vatandaşıma dönüp de neden AK Parti’ye oy verdin diye özel bir yargılama yapmadım ama şu soruyu sormanın vakti geldi. Ak Parti ne yapmak istedi de Cumhuriyet Halk Partisi engel oldu? Bizi niye eleştiriyorsunuz? Bir haklı gerekçe ortaya koyun. Efendim tarihte şunlar bunlar oldu. E tarihte olmuşsa olmuş kardeşim. Sen geleceğe bak. Geleceği inşa edeceksin. Vatandaş sana görevi niye verdi? Geleceği inşa et diye. 19 yıl çarpı 365 tek hedef var CHP. Ne yaptık ya? Ne bir şey yaptık evet, hatalarını, yolsuzluklarını açıkladık tek tek. Bu bizim hakkımız ya. O vatandaşın hakkını kim savunacak arkadaş. Müsaade edin de hapsi biz göze alalım ve eleştirelim sizi. Bir daha soruyorum AK Parti’ye oy veren bütün kardeşlerimize. CHP oy verip iktidar yaptığınız AK Parti’nin yapmak istediği önemli bir şeyi biz ne zaman nerede engelledik? Yok böyle bir şey. ”

‘KİBİR İKTİDARI BU İKTİDAR’

“İstedikleri kişiye istedikleri ihaleyi veriyorlar mı? Veriyorlar. Biz insafsızca eşli çetelere verilen ihaleleri eleştiriyor muyuz? Eleştiriyoruz. Kimin adına? Tüyü bitmemiş yetim adına. AK Parti’ye oy verenlere sesleniyorum, bizim bu itirazımız haksızsa bırak ya ne olacak yani 83 milyon kişi bir avuç kişiye çalışsın diyorsan bunu açıkça söyle ben de seni tanıyım. Ama bunu böyle söylemeyeceğini biliyorum. Kuran’ı Kerim’le dalga geçeni büyükelçi atadın mı? Atadın bir de Müslüman geçiniyorsun. İstedikleri bütçeyi yaptılar mı? Yaptılar. İstediklerine vergi teşviki verdiler mi? Dünyanın teşvikini verdiler. Biz yanlıştır diyoruz kıyameti koparıyorlar. Fakirin fukaranın hakkını savunmak ne zamandan beri suç oldu, eleştiri konusu oldu. Kibir iktidarı bu iktidar. Biz hep beraber fakirin fukaranın hakkını savunacağız. Firavunlara yol göründü, göstereceğiz onlara, göndereceğiz onları. Biz yanlış yapıyorsunuz dedikçe koro halinde üstümüze saldırıyorlar. Bu bizim haklı olduğumuzu, vatandaşın hakkını savunduğumuzu gösterir.”

‘19 YILIN SONUNDA HANGİ SORUNUNUZU ÇÖZDÜLER?’

“AK Parti’ye oy veren kardeşlerimizin şu soruyu sorması lazım. 19 yıldır oy verdiniz, tek başına iktidar oldular. İstediklerini sattılar, istedikleri kadar vergi topladılar. 19 yılın sonunda hangi sorununuzu çözdüler? Öyle ya bir değil, beş değil, 19 yılda bu vatandaşın hangi sorununu çözdüler? Ama kendi sorunlarını çözdüler. Paraları azdı dolar milyarderi oldular. Çeteler oluşturdular, dolar bazında ihale verdiler. Ve vatandaşa dönüp biz milliyiz yerliyiz efsanesini yerleştirmeye çalıştılar. Hadi canım senin yerliliğin milliliğin. Vatandaşın hiçbir sorununu çözmüş değiller.”

‘VER ARSAYI OKUL YAPALIM’

“Eğitim sorunu, çözdüler mi? Neden? Para yok diyemezler. Dünyanın parası var. Sözde her öğretmene bilgisayar vereceklerdi, internet altyapısı oluşturacaklardı. 19 yıl. Dünyanın parası, nereye gitti? Hâlâ İstanbul dahil birleştirilmiş sınıflar var. Afrika’dan söz etmiyorum. 21. yüzyılın Türkiye’sinden söz ediyorum. Derslik sayıları yetersizdi. CHP’nin genel başkan olarak çağrı yaptım. Bize Milli Emlak’tan arsa gösterin size okul yapıp teslim edeceğiz dedik. Ona bile sırtlarını döndüler. Sen koskoca devleti yönetiyorsun okul yönetiyorsun, yapamıyorsan bırak ben yapayım ya. Ver arsayı yapalım. Bunu bile yapmadılar. Kibir yüzünden. Ne dedim? Allah’ın izniyle bu firavunları göndereceğiz. Göndermek bizim boynumuzun borcudur.”

‘EKONOMİDE SORUNLAR ÇÖZÜLDÜ MÜ?’

“Ekonomide sorunlar çözüldü mü? Kırşehir’e gittim. Esnafı dinliyorsun felaket. Sizler de gittiğiniz yerde en son Aksaray’a giden vekillerimiz bütün ilçelerini gezdi. Herkes şikâyetçi. Devleti yönetenler sorunun farkında mı? Saraydan bakınca böyle bir sorun yok. Maaş desen adamın 4-5 maaşı var. Açlık diye bir şey yok ama sarayın dışında var. Bir devleti yöneten kişiyi düşünün sarayın dışına çıkamıyor. Esnafa el uzatıp merhaba diyemiyor. AK Parti milletvekilleri de çıkamıyor alana. O görev bize düşüyor, biz yapacağız.”

“Bütün kötülüklerin anası işsizliktir. Üniversiteyi bitirmiş bir babanın annenin çocuğunu üniversitede hangi şartlarda okuttuğunu sarayda oturanlar biliyorlar mı? Boğazlarından kesiyorlar. Onlarda böyle bir dert yok. Bütün akrabaların bir eli yağda bir eli bağda. İşsizlikle mücadele ediyorlar mı? Hayır. Neyi konuşuyorlar? Erdoğan ağzını açıyor aynı şeyler bakanlar ağzını açıyor aynı şeyler.”

‘HANİ SİZ YERLİYDİNİZ, MİLLİYDİNİZ?’

“Cumhurbaşkanımızın talimatıyla başlayıp döviz ve faizden söz ediyorlar. Döviz milli mi; hayır. Faiz milli mi; hayır. Hiç yatırımdan söz ediyorlar mı, kalkınmadan, işsizlikten, istihdamdan söz ediyorlar mı? Dikkat buyurun döviz ve faizi sürekli ekonominin ana ekseni olarak gördüğümüz andan itibaren kendisini yurt dışındaki sermayeye teslim etmiş sayılırsınız. Para gelecek döviz gelecek. O zaman biz kurtulacağız. Hani siz yerliydiniz, milliydiniz?”

ERDOĞAN’A ‘KAPANAN DÜKKÂN YOK’ YANITI

“Erdoğan açıklama yapıyor, ‘kapanan falan yok’ her şey ortada. Saraydan bakınca bütün odalar açık. Altın klozetli tuvaletler. Bütün şatafat var. Dükkânlar kapandı. Ben hayret ediyorum ya bunlar devleti nasıl yönetiyor. Hiç değilse Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Sicil Gazetesi var. Bu gazeteyi CHP çıkarmıyor. Devletin çıkardığı gazete 2020 yılında 99 bin 588 esnaf meslekten ve sicilden terkinini istemiş. Ne diyor Erdoğan nereden çıkardınız? Böyle bir insan devleti yönetemez. Halkının derdini sorunlarını bilmeyen bir kişi TC’ni yönetemez. Günde ortalama 273 esnaf ve sanatkâr dükkânını kapatmış. Hâlâ nereden çıkardınız bunu diyor.”

“Kapalı olanlara bir de elektrik faturası geliyor. Elektrik borcunu istiyor vatandaştan. Gelir yok ama elektrik borcunu ödeyeceksin diyor. vermezsen kapatırım diyor, tehdit ediyor açıkça. Erdoğan’ın bunlardan haberi var mı acaba? Asla haberi yok. Tiranlar halkının içinde bulunduğu durumu asla göz önünde bulundurmazlar. Onlar kendi saraylarında kendi yarattıkları güçlere inanırlar. Kibirleri vardır onların. Vatandaki hakir görürler. Ezilmesi gereken insanlar olarak görürler. Kendilerini eleştirenlerin en ağır cezayı almasını isterler. Bu firavun düzeninden memleketi kurtaracağız.”

“Dükkânları pandemi dolayısıyla kapatıyorsun, miting serbest, Uludağ’da eğlenmek serbest. Ne yaparsanız yapın sonuna kadar savunacağız.”

ERDOĞAN’A PAZAR ARTIKLARINI TOPLAYAN VATANDAŞ YANITI

“Bu ara bir de adam tartışması çıktı. Bu kadar zavallıyı, acizi hiç görmemiştim, tanık da olmamıştım Ama ben sana adam diyorsan bir şey söyleyeyim. Esnafı batıran adam Recep Tayyip Erdoğan. Bundan daha güzel bir tanım mı var? Doğru mu? Yüzde 100 doğru. Esnafı batırdın mı? Batırdın. Kim batırdı? Sen batırsın. Herkes bunu bilmeli. Biz zaman zaman gazetelerde yer alan fotoğrafları kullanıyoruz. Biz bu fotoğrafları çekmiyoruz. Çöp konteynerlerinden yemek toplayan anne ve babalar. bunlar yanlıştır olmaz diyoruz. O nedenle biz diyoruz ki bu garabete son vereceğiz. Nasıl? Aile destekleri sigortasıyla. Hiçbir ailenin gelirim yok perişan olduk demeyeceği bir Türkiye. Büyük bir pişkinlikle yalanlarında ısrar edebiliyorlar. Fotoğrafı ben çekmedim. Kaldı ki o pazar artıklarından bir şeyler toplayanları herkes görüyor. Sevgili Erdoğan sen istiyorsan gel sen de gez akşam pazar artıklarının nasıl toplandığını sen de gör. Gelebilirsen! Türkiye’yi ne hale soktuğunu öğrenmek istiyorsan gel oraya. Gelebilir mi? Gelemez.”

‘BEŞ YERDEN MAAŞ ALIYORLAR’

“Erdoğan’a sormak isterim. AK Partili kardeşlerime de sormak isterim, günde 47 lira ile 4-5 kişilik bir aile nasıl geçinir? Bir de saraya bakın. Beş yerden maaş alıyorlar. Bunlarda vicdan ahlak var mı, din var mı iman var mı? Buna ben isyan etmeyeceğim de kim edecek? Oradan ahkam kesiyorsunuz CHP şöyle CHP böyle. CHP halkın partisidir ve halkın sorunlarını dile getirecektir.”

“İktidar olduğumuzda sana verilen kredinin faizini sıfırlayacağım. Senden faiz almayacağım. Para yok diyeceksiniz ama namuslu adam için para var. Yolsuzluk yapmayan adam için para var. ”

‘EKONOMİ BİLMİYOR, KİŞİSEL OLARAK NASIL PARA KAZANILIR BİLİYOR’

“Ekonomiyi devlet yönetimini bilmiyor. Kişisel olarak nasıl para kazanılır biliyor. Hortumculuk konusunda kimse eline su dökemez. Devletin Hazine’si nasıl birilerine peşkeş çekilir bunu en iyi bilenlerden biri. Ama vatandaşın sorunu nasıl çözülür bilmiyor.”

‘ÇİFTÇİYİ, ESNAFI BATIRAN ADAM RECEP TAYYİP ERDOĞAN’

“Çiftçiyi batıran, esnafı batıran adam Recep Tayyip Erdoğan. Kime hizmet ediyor Recep Tayyip Erdoğan? Paralar kime gidiyor? Yüksek faize karşıyım diyor. İndir elinden tutan mı var. Ben indirmek istiyorum birileri istemiyor. Kim? Londra’daki tefeciler. Londra’daki tefeciler diyor ki indirme bak indirirsen gösteririz. Devleti sen mi yönetiyorsun ben mi? Karşıysan adam gibi çık ben bunu indireceğim de. Diyebilir mi? Diyemez. O yüzden RTE devleti yönetemez. Bu hale getirdi devleti.”

“Dünya piyasalarında faizin 10 kat fazlasıyla ödeyerek borçlanıyor. Borçlanıyoruz bir İngiltere’nin Almanya’nın dünya piyasalarının ortalamasından 10 kat daha yüksek faiz vererek borç alabiliyor. Demek ki kime çalışıyor Erdoğan? Londra’daki bir avuç tefeciye. Erdoğan’a güven yok. AK Partili kardeşlerim de güvenmiyorlar. Niye? Bankalardaki tasarruf mevduatının yüzde 55.2’si dolar. Toplan tasarrufun yüzde 55’i dolar. Hani bunlar yerli ve milliydi. Lafta. Tefecilerin adamı kim; Erdoğan. Faizcilere hizmet eden kim; Erdoğan. Herkesin bunu bilmesi lazım. Rakamlar ortada. Erdoğan dahi bize dua etmesi lazım, gerçekleri anlattığımız için. Yol haritasını belirledik. Yeni bir yol haritası belirlesin. Bu şekilde yürürseniz çıkmaz sokağa giriyorsunuz, memleketi de çıkmaz sokağa sürüklüyorsunuz. Ben sizin oylarınıza değil sorunlarınıza talibim. Sorunlarınızı çözeceğim.”

İRFAN FİDAN TEPKİSİ: OY VEREN 107 KİŞİ YARGITAY’IN YÜZ KARASIDIR

Nitelikli insan kalmadı devlette. Nitelikli insanları düşman olarak görmeye başladılar. İrfan Fidan. Cumhuriyet Başsavcısıydı. 1 Aralık’ta Yargıtay seçimi yapılacak. Genel sekreter 1 Aralık’ta değil daha sonraki bir tarihte yapacağız dedi. 24 kadımda bir genelde çıktı. Sonra 27 Kasım’da HSK toplandı İrfan Fidan’ı Yargıtay üyeliğine seçti. 20 gün sonra seçim yapıldı. E hani pandemi vardı? Talimat üzerine seçim yapıldı. Ve İrfan Fidan 107 oy aldı. 20 günlük bir adam Yargıtay’a gelmiş, yıllarını Yargıtay’a veren emek harcamış insanlar dururken 20 günde 107 kişi bunu nasıl nereden tanıdı? Talimat aldılar. Yargıtay’ın 107 kişi Yargıtay’ın yüz karasıdır. Bu kişi aynı zamanda bilgi hırsızı. Bilgi hırsızı olan biri Anayasa Mahkemesi’ne üye mi olur ya. Hırsızlık yapanı gelip mahkemede baş hâkim yapıyorsun. Cumhuriyet tarihinde görülmemiş bir düzen. ”

“İçişleri Bakanlığı bir genelge yazıyor hepiniz dava açın diyor. Dava açmazsanız namertsiniz. Hepiniz militansınız. Hepiniz yolsuzluğun ahlaksızlığın militanısınız.”

‘YARGIDA TUZUN KOKTUĞUNU GÖSTERİYOR’

“20 günde seni kim tanıdığı? 107 kişi talimatla sana oy verdi. Çürüyen bir devlet yapısı içinde çürüyen bir adalet yapısı var. Asla vicdanının emrine uymayacaksın sen. Aldığın talimatın gereğini yapmak için sen zaten Anayasa Mahkemesi’ne seçildin. Bir kişi onur, şeref sahibiyse o görevden ayrılır kardeşim. Erdoğan da namusu ve şerefi üzerine ant içmişti. Şimdi o namus ve şeref nerede? Çöp sepetinde. Tuzun koktuğu bir dönemdeyiz.”

KAYYUM REKTÖR MELİH BULU’YA MESAJ

“Aradan uzun zaman geçti. Bütün öğretim üyeleri de öğrenciler de senin atanmana karşı. Doğru ve geleneklere uygun bir atama değil. Bilim insanları bir makama oturunca bilim insanı olmaz. Makam sadece bir yönetim alanıdır. Orada oturur ve yönetirsiniz. Üniversiteler sıradan kuruluşlar değildir. Üniversiteler bilgi üretirler. Bugüne kadar bir yardımcı dahi bulmadım. ODTÜ’de Parlar bir dönem rektörlüğe atanır. Fakat itiraz gelir güven oyu isteyeceğim der. Çok az bir farkla kendi bölümünde güven oyu almaz. Benim bölümümde bile güven yoksa ben rektörlük yapamam dedi. Onu saygıyla anıyoruz. Boğaziçi Üniversitesi’nin yeni atanan rektörü de bu tarihsel gelişmeden ders çıkarmalı. Kavgaya gerek yok. Görevi bıraktığınız zamanbilime olan saygınız artacaktır. Ve herkes sizi böyle artacaktır. ”

Birgün

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)