Son Dakika Haberler

Kılıçdaroğlu: “Uyarıyorum, kimse bu provokasyonlardan medet ummasın!”

Kılıçdaroğlu: “Uyarıyorum, kimse bu provokasyonlardan medet ummasın!”
Okunma : Yorum Yap

Kılıçdaroğlu: “Bu senaryoyu daha önce yaşadık, bu kez halkımız yutmaz. Uyarıyorum, kimse bu provokasyonlardan medet ummasın! Bakalım bu olaylar ileride hangi videonun konusu olacak”…

💥Partilerden HDP’ye yönelik saldırıya kınama…

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, HDP Eş Başkanı Mithat Sancar’ı arayarak başsağlığı diledi. Kılıçdaroğlu, twitterdan yayınladığı mesajda ise “Uyarıyorum, kimse bu provokasyonlardan medet ummasın!” dedi.

HDP İzmir İl binasına yapılan saldırıya siyasi parti ve demokratik kitle örgütlerinden tepki geldi.  Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir’de HDP İl Başkanlığına gerçekleştirilen saldırı nedeniyle, HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar’ı telefonla aradı. Saldırıda hayatını kaybeden Deniz Poyraz’a Allah’tan rahmet dileyen CHP lideri Kılıçdaroğlu, HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar ve HDP camiasına başsağlığı dileklerini iletti.

Kılıçdaroğlu, twitterdan yayınladığı mesajda ise “HDP İzmir il binasına yapılan saldırıyı lanetliyorum. Hayatını kaybeden Deniz Poyraz’a Allah’tan rahmet, ailesine başsağlığı diliyorum. Bu senaryoyu daha önce yaşadık, bu kez halkımız yutmaz. Uyarıyorum, kimse bu provokasyonlardan medet ummasın! Bakalım bu olaylar ileride hangi videonun konusu olacak. Göreceğiz hep birlikte @HDPgenelmerkezi camiasına geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.” dedi. 

İYİ PARTİ: DEMOKRASİMİZE TAOILAN BIR PROVOKASYONDUR

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Aytun Çıray da saldırıya tepki gösterdi. Çıray, “HDP İzmir İl Merkezinde işlenen cinayet demokrasimize yapılmış bir provokasyondur. Olayın barış, kardeşlik ve kurucu değerlerin merkezi İzmir’de yaşanmış olması ayrıca üzücüdür. İzmirli hemşerilerim gibi olayı kınıyor, herkesi sağduyuya davet ediyor ve başsağlığı diliyorum.” dedi.

İMAMOĞLU: “BU ÜLKE BÖLÜNMEDEN MEDET UMANLARA İZİN VERMEYECEK”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da saldırıya tepki gösterdi. İmamoğlu, twitter üzerinden yaptığı paylaşımda “Bu ülke çatışmadan, nefretten, kutuplaşmadan, bölünmeden medet umanlara izin vermez, vermeyecek” dedi. 

GELECEK PARTİSİ SÖZCÜSÜ ÖZCAN: “GÜN DEMOKRASİ BİLİNCİYLE HAREKET ETME GÜNÜDÜR”

Gelecek Partisi Sözcüsü Serkan Özcan da saldırıya dair twitter üzerinden mesaj yayınladı. Özcan “HDP İzmir İl Örgütüne yapılan saldırı, açık bir provokasyondur. Deniz Poyraz’a Allah’tan rahmet, ailesine ve tüm  @HDPgenelmerkezi camiasına başsağlığı diliyorum. Muhalefete “bunlar daha iyi günleriniz” diye tehditler savurarak, ülkeyi tehlikeli bir toplumsal kutuplaşmanın kucağına iten iktidarı bu dili terketmeye ve önlem almaya davet ediyorum. Bu millet demokrasiden ve hukuk devletinden uzak, 90’lar benzeri bir siyasi iklimi hak etmiyor. Gün siyasal ve toplumsal tüm kesimlerin sorumlu davranma ve demokrasi bilinciyle hareket etme günüdür.” dedi. 

SOL PARTİ: “KARDEŞLİK İÇİN OMUZ OMUZA”

SOL Parti’den yapılan açıklamada, “Bu saldırı, HDP’yi hedef gösteren nefret ve düşmanlık dilinin bir sonucudur. Bir arada yaşamı tahrip eden etnik ayrıştırmaya, baskı ve saldırılara karşı kardeşlik için omuz omuza” denildi.

BARIŞ ATAY’DAN SOYLU’YA: “SEN TAM OLARAK NE İŞ YAPIYORSUN?”

TİP Milletvekili Barış Atay da saldırıyı twitter hesabından kınadı. 

Atay, “Sen tam olarak ne iş yapıyorsun? @suleymansoylu Bugün, polisin güya nöbet tuttuğu HDP binasına rahatça giren bir saldırgan #DenizPoyraz’ı öldürdü. Sen ve benzerlerinin meclis kürsüsünden ya da mikrofon bulduğu her ortamdan HDP’yi hedef göstermenizin sonucu bu! Sorumlu sizsiniz!” dedi.

EMEP’TEN DE KINAMA GELDİ

Yaşanan saldırı ardından Twitter hesabından bir mesaj paylaşan Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Ercüment Akdeniz şunları söyledi: “HDP İzmir İl Örgütüne yapılan silahlı saldırı alçakça bir provokasyondur. Katledilen Deniz Poyraz’ın ailesine başsağlığı diliyoruz. Bu saldırı #HDP üzerinden muhalefeti sindirme kampanyasından bağımsız değildir. Siyasal iktidar ve egemen medya sorumludur. Dayanışmayı büyütelim!”

HALKEVLERİ: TEK SORUMLU SALDIRGAN DEĞİL, BİLİYORUZ

Halkevleri Genel Başkanı Nebiye Merttük de, Twitter hesabından açıklama yaparak, “HDP’ye yapılan bu saldırı kabul edilemez. Sorumlular bir an önce hesap vermelidir. Biliyoruz ki tek sorumlu silahlı saldırgan değil, ona bu cesareti veren, Kürt düşmanlığından vazgeçmeyen, HDP’yi hedef haline getirenlerdir. Saldırılara karşı HDP’nin yanındayız. Geçmiş olsun” dedi. HDP’ye saldırı, iktidarın iç krizini halka saldırarak çözme çabasıdır! Faşizmin saldırılarını ülkemizdeki bütün ilerici halk güçleri ile birlikte göğüsleyeceğimizi bir kez daha ilan ederiz. Faşizm yenilecek halk kazanacak!” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)