Son Dakika Haberler

Kılıçdaroğlu’ndan tarihi konuşma: Beşli çetenin bütün yatırımlarını kamulaştıracağız

Kılıçdaroğlu’ndan tarihi konuşma: Beşli çetenin bütün yatırımlarını kamulaştıracağız
Okunma : Yorum Yap

Kılıçdaroğlu’ndan tarihi konuşma: “Beşli çetenin bütün yatırımlarını kamulaştıracağız”…

Bütçe görüşmelerinde konuşan Kılıçdaroğlu, AKP’lileri 18 yıllık iktidarlarının utanç tablosuyla yüzleştirdi…

“İlk seçimlerde demokrasiyi getireceğiz
İlk seçimlerde adaleti getireceğiz
İlk seçimlerde alın terinin ne kadar değerli olduğunu tüm dünyaya anlatacağız
İlk seçimlerde TC devletini Londra’daki bir avuç tefeciye teslim etmeyeceğiz
Sözümüz söz!”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bütçe görüşmelerinde Meclis kürsüsüne çıktı. Tarihi bir konuşmaya imza atan Kılıçdaroğlu, AKP’nin iktidarı boyunca akıllarda bıraktığı tüm skandalları yüzlerine vurdu. Kılıçdaroğlu Tank Palet Fabrikası’nın satışı konusunda Erdoğan’ın “Ortada bir satış yok” sözlerine göndermede bulunarak “Doğruya doğru. Bir satış yok. Çünkü satış olsa para alınması lazım. Alınan tek bir dolar, tek bir cent yok, bedavaya verdiler. O nedenle tank palet fabrikasını peşkeş çektiler diyoruz” şeklinde konuştu.

Kılıçdaroğlu, Tank Palet Fabrikası’nda “Özelleştirme yoktur” diyen Erdoğan için “Kendi imzası olan kararnameyi okumadı anlaşılan, en az 4-5 yerde özelleştirme ibaresi var” dedi.

Kılıçdaroğlu, “Dünya’nın hangi ülkesinin ordusu kendi tank fabrikasını bir başka orduya satar?” diye sordu.

Ethem Sancak’ın tank üretmediği gibi dışarıdan aldığı malları alt alta yazıp, üzerine %20 kar ekleyerek devlete fatura ettiğini belirten Kılıçdaroğlu “Faturaların örnekleri bende… 18 ayda Altay tankı seri üretime geçecek ve ilk tank teslim edilecekti. Ortada tank yok, bari oyuncak bir tank alsaydılar” dedi.

ASGARİ ÜCRET 3100 TL OLMALI

Kılıçdaroğlu, asgari ücretin 3100 TL’ye çıkartılarak vergiden muaf tutulmasını önerdi ve bunun işverene de yük olmayacağını belirtti. “Bazıları 1 değil, 2 değil, 3 değil tam 5 yerden maaş” alıyor diyen Kılıçdaroğlu, Basın İlan Kurumu eli ile devletin soyulduğunu söyledi.

ŞİŞİRİLEN TİRAJLAR

Bazı gazetelerin şişirilmiş tiraj rakamları üzerinden basın ilan kurumundan para aldığını ve böylece finanse edildiğini belirten Kılıçdaroğlu, gazete tirajlarının bağımsız bir firma tarafından denetlenerek bu tiraj rakamları üzerinden ilan dağılımının yapılması gerektiğini belirtti.

“BU MEMLEKETİN ORDUSUNUN RIZA ZARRAB KADAR DEĞERİ YOK MUYDU?”

“Ankara’yı parsel parsel satmadınız mı? Ankara’nın parsel parsel satıldığını siz söylemediniz mi?” diye soran Kılıçdaroğlu, ülkenin askerine Kuzey Irak’ta çuval geçirilirken nota veremeyen AKP’nin Rıza Zarrab için 2 kez nota verdiğini hatırlattı ve “Bu memleketin ordusunun Rıza Zarrab kadar değeri yok muydu?” diye sordu. Kılıçdaroğlu Zarrab’ın konuşmasından AKP’nin çok korktuğunu belirtti.

Ülkede işsizliğin önlenemediğini, açıklanan her istihdam paketinden sonra işsizliğin daha da arttığını belirten Kılıçdaroğlu, paketlerden artık kendilerinin de yorulduğunu belirterek “Artık takip edemiyoruz. Ama her paket açıklandıktan sonra işsizlik daha da artıyor. Çünkü ne yapacaklarını bilmiyorlar” diye konuştu.

İlk seçimlerde Türkiye’ye adeleti, demokrasiyi ve hukuku getireceklerini söyleyen Kılıçdaroğlu’nun bu sözleri üzerine AKP sıralarından “Aday olsana” şeklinde sataşmalar gelince Kılıçdaroğlu “Siz benim aday olup olmayacağımı nereden biliyorsunuz?” diye sordu.

18 senede AKP iktidarının istediği kanunu çıkarttığını, istediği bürokratı atadığını, istediği kurumu kapattığını belirten Kılıçdaroğlu “18 sene sonunda devletin geldiği durum ortada. Ama size kalsa biz ne güzel kanunlar çıkartacaktık da CHP engel oldu dersiniz” şeklinde konuştu.

15 Temmuz gazi ve şehitleri için toplanan paraya CHP olarak sahip çıkılmasaydı paranın buharlaşacağını anlatan Kılıçdaroğlu bir şehit yakınına sadece 126 milyon TL aylık bağlandığını söyleyerek “Dekontunu isterseniz gönderebilirim” şeklinde konuştu. AKP milletvekilleri arasında çok değerli isimlerin de bulunduğunu belirten Kılıçdaroğlu “Peki bunca değerli isim varken neden Türkiye Cumhuriyeti devleti 2 rüşvetçiyi büyükelçi olarak atıyor?” diye sordu.

“TEK ADAM REJİMİNDE LİYAKATA GEREK YOK”

Kılıçdaroğlu AKP iktidarının devlette liyakat esasını yok ettiğini belirterek “Niye? Zira tek adam rejiminde liyakata gerek yok. Tüm kararları o tek kişi veriyor, altındakilerin söz hakkı yok” şeklinde konuştu. Kılıçdaroğlu “Malvarlığı ile tehdit edildiği zaman gelin arayın, araştırmazsanız şerefsizsiniz diyen bir siyaset anlayışı istiyorum” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)