Son Dakika Haberler

+18’lik kaset KKTC Başbakanı’nı istifa ettirdi

+18’lik kaset KKTC Başbakanı’nı istifa ettirdi
Okunma : Yorum Yap

+18’lik kaset KKTC Başbakanı’nı istifa ettirdi…

KKTC Başbakanı Saner, kaset skandalının patlak vermesi sonucu hükümetin istifasını duyurdu…

KKTC’de kumar ve uyuşturucu ağının en önemli ismi olduğu iddia edilen Halil Falyalı’nın tutuklanmasının ardından KKTC Başbakanı Ersan Saner’in müstehcen görüntüleri internete düştü. Basın etiği gereği ile yayımlamadığımız görüntülerin dolaşıma girmesinin ardından KKTC Başbakanı Saner, istifasını açıkladı.

Başbakan Ersan Saner, yazılı bir açıklamayla hükümetin istifasını açıkladı. Kıbrıs Postası’nın edindiği bilgilere göre Saner, istifasını Cumhurbaşkanı’na sundu. Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın Saner’in istifasını kabul ettiği öğrenildi.

Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı, Başbakan Ersan Saner, UBP-DP-YDP koalisyon hükümetinin istifasını duyurdu.  Kıbrıs Postası’nın edindiği bilgilere göre Cumhurbaşkanlığı’na giden Saner, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a hükümetin istifasını sundu. 

Hükümetin istifa kararını Saner, yazılı bir açıklamayla şöyle duyurdu:

“Herkesin bildiği üzere Ulusal Birlik Partisi, Demokrat Parti, Yeniden Doğuş Partisi üçlü koalisyonu, geçtiğimiz zorlu süreçte Cumhuriyetçi Türk Partisi ile Halkın Partisi’nin hükümet etme sorumluluğundan kaçmaları üzerine, bir anlamda zorunlu olarak kuruldu. 8 Aralık 2020’de koalisyon protokolü imzalanır 19 Aralık 2020’de Cumhuriyet Meclisi’nden güvenoyu alırken de belirttiğim üzere hükümetimizin en temel amacı geçtiğimiz kısıtlı sürecin ve onun getirdiği ekonomik sıkıntıların en az sıkıntı ile atlatılması idi. Ben, bizlere dışardan ve içeriden yaşatılan tüm sorunlara rağmen bu iki konuda başarılı olduk. Geçtiğimiz süreçle mücadelede dünyanın en iyi beş ülkesinden biriyiz. Anavatan Türkiye ile imzaladığımız İktisadi ve Mali İşbirliği Protokolü sayesinde ekonomimizin sorunlarının aşılması ve yeni bir kalkınma sürecine girme bakımlarından ciddi bir güvence sağlamış durumdayız. Hal böyleyken Ekim ayı başından itibaren yeni dönem çalışmalarına başlayan Meclisimizin toplanmasında nisap sorunu yaşıyoruz.

Bu da halkımıza icraatları gerçekleştirmek ülkenin çeşitli ihtiyaçlarını gidermek adına yapmamız gereken yasa çalışmalarını engellemektedir. Son olarak erken seçim tarihinin belirlenmesi için iyi niyetle yaptığımız önerinin de reddedilmesi göstermiştir ki bu Meclisin çalışması için muhataplarımızdan gereken anlayış ve desteği göremeyeceğiz. Bunlara ek olarak koalisyon ortağı iki partinin içinde yaşanan sorunlar vardır. Dolayısı ile Meclis’te yaşanan nisap sorunu, hükümet ortağı iki partide yaşanan gelişmeler ve hükümet içinde ortaya çıkan bazı sorunlar istifayı gündemime almama neden oldu. Bu noktadan hareketle en kısa sürede Sayın Cumhurbaşkanımızı ziyaret ederek hükümetin istifasını kendilerine takdim edeceğim. Bu noktada şunların çok değerli halkımız tarafından bilinmesini hassaten rica ederim; Ben tüm uzlaşmacı, demokrat, kimliğimle bu hükümetin Devletimiz, Ülkemiz, Halkımız için başarılı olması, her hangi bir şaibeye adının karışmaması, ker kesimin, herkesin kucaklanması için elimden gelen her şeyi bana yapılan tüm haksızlıklara, komplolara, engelleme girişimlerine karşın yaptım.

Bundan sonrası, Sayın Cumhurbaşkanımızın, Meclisimizin, Parlamentomuzun ve Halkımızın takdirine kalmıştır. 8 Aralık’tan bu yana benimle birlikte bu ülkeye  hizmet etmek için katkı sağlayan herkese, büyük destek ve anlayışını gördüğüm Anavatan Türkiye Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Fuat Oktay ve diğer Türkiye Cumhuriyeti Bakanları’na teşekkürlerimi ifade eder, saygılarımı sunarım.”

BAŞBAKAN GÖRÜNTÜLER YALANLAMIŞTI

KKTC Başbakanı Saner, görüntüleri yalanlayarak kurgu/montaj olduğunu söylemişti.

ERK ACARER: BEN KURGU GÖRMEDİM

Başbakan Saner’in açıklamalarının ardından sosyal medya hesabından paylaşım yapan Gazeteci Erk Acarer ise dikkat çeken ifadeler kullandı. Acarer, “Ben bir kurgu göremedim… Falyalı arşivde tutmak için çektirmiş… Yine söylemekte yarar var: Özel hayat bizi ilgilendirmez. Ancak siz birileri ile iş tutup kendinizi şantaja açık hale getirir, bu kriminal kişilerin isteklerini yerine getirmeye başlarsanız bu kamuyu ilgilendirir” diye yazdı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)