Son Dakika Haberler

Kocası ‘yağmalarken’, kendi kalkındırıyor: Hande Fırat, Suriyelileri kalkındırma derneği kurucusu çıktı!

Kocası ‘yağmalarken’, kendi kalkındırıyor: Hande Fırat, Suriyelileri kalkındırma derneği kurucusu çıktı!
Okunma : Yorum Yap

Kocası ‘yağmalarken’, kendi kalkındırıyor: Hande Fırat, Suriyelileri kalkındırma derneği kurucusu çıktı!

💥Kocasının Suriye’deki sanayi tesislerini ve zeytinyağını yağmaladığı iddia edilirken Hande Fırat’ın da Suriyelileri kalkındırma derneğinin kurucusu olduğu ortaya çıktı!

Gazeteci Serdar Akinan, bir belgesel çekimi için bulunduğu bölgeye dair edindiği bilgileri aktarırken, Suriye’deki sanayi tesislerinin ve zeytinyağının yağmalandığını ve bu işin içinde bir gazetenin Ankara temsilcisinin eşinin de bulunduğunu söyleyerek Hande Fırat’ı işaret etmişti.

İYİ Parti Kurucular Kurulu Üyesi İlay Aksoy da bu iddialara ilişkin dikkat çeken bir bilgi daha paylaştı.

Twitter hesabından paylaşımda bulunan İYİ Parti Kurucular Kurulu Üyesi İlay Aksoy, İstanbul Fatih’te kurulan İmra Derneği’nin kurucuları ve üyelerine dikkat çekti.
Suriye’de etkin olan derneğin kurucuları arasında AKP milletvekili Emine Sare Aydın ve CNN Türk Anlara Temsilcisi Hande Fırat’ın olduğuna dikkat çeken Aksoy, derneğin amacının “sığınmacıların (ağırlıklı olarak Suriyelilerin) ticari faaliyetlerde bulunarak kalkınması” olduğunu söyledi.

NE OLMUŞTU?
Gazeteci Serdar Akinan, bir belgesel çekimi için 15 gün süreyle bulunduğu bölgede edindiği bilgileri aktarırken, Suriye’deki sanayi tesislerinin ve zeytinyağının yağmalandığını ve bir gazetenin Ankara temsilcisinin eşinin bu işin içinde olduğunu söylemişti.

Akinan, “Ya zeytinyağı işi var inanamazsın. Şu anda zeytin ağaçlarını söküp getiriyorlar. Zeytinyağı işini yapan firma bir bakanın kardeşi. Tonlarca zeytinyağı yağmalanıyor, getiriliyor satılıyor.” ifadelerini kullanmıştı.

Emre Uslu, videoyu dolaşıma sokarken ‘Hande Fırat 15 Temmuz ödülünü Suriye’de almış’ notunu düştü.

Hande Fırat ve eşi Murat Özvardar’dan yanıt geldi

Hande Fırat, şunları söyledi:

“1997 yılından beri gazetecilik yapmaktayım. Başka herhangi bir işim olmadı. İş insanı bir babanın kızıyım. Fransız kolejinde okudum. Maddi sıkıntı çekmedim. Beni bilen bilir. Akçeli işlerle, tuhaf ilişkilerle beni yan yana getirme çabaları sonuç vermez.

Eşim bir iş insanıdır. Ailesinden beri gelen kapsamlı iş birikimiyle benimle evlenmeden önce de iş insanıydı, şimdi de iş insanı. Benimle evlenene kadar yaklaşık 35 yıl yürüttüğü işlerinde nasıl bana ihtiyaç duymadıysa, evlendikten sonra da ihtiyaç duymadı. Bu meslekte nasıl davranılması gerektiğini bilecek kadar uzun zaman geçirdiğimi düşünmekteyim. Her seferinde bir iddia ya da suçlamayı getirip 15 Temmuz’a bağlayan çevrelere gelince… Kızgınlığınızı anlıyorum. Ama oradan da bir şey çıkmaz.”

“15 Temmuz bir terör örgütünün darbe girişimiydi” diyen Fırat, şunları söyledi: “Ben de bir gazeteci olarak mesleğimin gereği gibi hareket ettim. Bugün olsa yine aynı şekilde hareket ederim. Buradan prim yapmaya kalkanlara da, bunu bir senaryo gibi yansıtmaya çalışan yarası olanlara da sadece şunu söylüyorum; ‘Gerçekleri değiştiremezsiniz. Benim hiçbir şeyden korkum yok.'”

ÖZVARDAR DA AÇIKLAMA YAPTI

Hande Fırat’ın eşi Murat Özvardar da sosyal medya hesabı Twitter’dan açıklama yaptı.

“Serdar Akinan isimli şahıs katıldığı TV programında Suriye’nin Türkiye tarafından yağmalandığını, fabrikaların sökülüp getirildiğini, insanlığa karşı suç işlendiğini, yağmalamadaki şirket sahibinin ise Ankara temsilcisi bir kadın gazetecinin eşi olduğunu iddia etmiştir” diyen Özvardar, “Değerli kamuoyu, Eşim Hande Fırat’ın Hürriyet Ankara Temsilcisi olması ve sosyal medyada hedef gösterilmesi nedeni ile bu mesnetsiz iddialara cevap verme gereği duydum” ifadelerini kullandı.

Özvardar, açıklamasında şunları söyledi:

“Gönül rahatlığı ile söylemek isterim ki; bu güne kadar Suriye’den ya da başka bir ülkeden bir fabrika ya da başka bir bina tesis vb söküp Türkiye’ye ya da herhangi bir ülkeye taşımadım. Bu deli saçması iddia kendini dezenformasyonun şehvetine kaptırmış bir gazetecinin hezeyanından ibarettir.

Serdar Akinan’ın hayal ürünü iddialarına bölgedeki Türkiye düşmanı çevrelerin kaynaklık ettiği kesindir. Bu saçma iddiaları dile getirirken hangi iş adamından bahsettiğini mertçe söylemek yerine “eş” üzerinden tanımlama yapmış olması da hem ahlaksızlık hem de operasyon gazeteciliğidir. Türkiye düşmanlarının Hande Fırat’a olan kin ve nefreti kamuoyunun malumudur.

10 yıldır dünya Suriye’deki katliamlara seyirci kalırken, bölgedeki hastaneler okullar bile bombalanmışken, Suriyeli mazlumlara elini uzatan ve orada güvenli yaşam alanları oluşturan tek ülke olan Türkiye’yi yağmacılıkla suçlayan ve absürt iddiasını renklendirmek için iftira atmaktan çekinmeyen bu şahısla yargı önünde hesaplaşacak olmakla birlikte müfteriyi öncelikle siz değerli kamuoyunun vicdanına havale ediyorum. Saygılarımla”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)