Son Dakika Haberler

Konya daha önce ırkçı saldırıya uğrayan ailenin evi kurşunladı; 7 kişi öldürüldü

Konya daha önce ırkçı saldırıya uğrayan ailenin evi kurşunladı; 7 kişi öldürüldü
Okunma : Yorum Yap

Konya daha önce ırkçı saldırıya uğrayan ailenin evi kurşunladı; 7 kişi öldürüldü…

Konya’nın merkez ilçesi Meram’da yaşayan Dedeoğlu Ailesi’nni evi kurşunlandı. 7 kişi hayatını kaybetti.

12 Temmuz’da saldırıya uğrayan Dedeoğlu ailesinin evi kurşunlandı, 7 kişi öldürüldü.

Polis, soruşturma başlattı.

“DEFALARCA UYARDIK”

Dedeoğlu Ailesinin Avukatı Abdurrahman Karabulut, tiwetterdan yaptığı paylaşımda “Alçaklar muvekkillerimi katlettiler,defalarca uyardık. Üçü kadın 7 kisiyi katlettiler” dedi.

NE OLMUŞTU?

Konya’nın Meram ilçesinde bulunan Bahçeşehir Mahallesi’nde yaşayan bir Kürt aile, 12 Mayıs’ta aynı mahallede yaşayan 60 kişilik ırkçı grubun saldırısına uğradı. “Biz ülkücüyüz, sizi burada yaşatmayacağız” diyerek 7 kişilik Karslı Dedeoğulları ailesinin evini basan saldırganlar, aile bireylerini bıçak, taş ve sopalarla darp etti. Saldırı sonucu aile bireylerinden Metin Dedeoğulları beyin kanaması geçirdi, diğer aile üyeleri ise ağır yaralandı. Saldırıdan iki gün sonra gözaltına alınan 10 kişiden 6’sı tutuklandı. Haziran ayında yapılan tutukluluk incelemesinde Ayşe Keleş ve Şerife Çalık, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Olayla ilgili açılan dava kapsamında 4 tutuklu kaldı.

ADLİ KONTROL TEDBİRİ İLE TAHLİYE

Mezopotamya Ajansı’ndan Berna Kişin’in haberine göre Konya E Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan saldırganlardan 2’si daha tahliye edildi. Konya 3’üncü Sulh Ceza Hakimliği tarafından 9 Temmuz’da yapılan duruşmalı tutukluluk incelemesinde, “Şüphelilerin yaralanmış olmaları nedeniyle mağduriyetleri, adli sicil kayıtlarının eski tarihli olduğu, çiftçilik işi ile iştikal etme nedeniyle gelen günlerin yaz günü hasat zamanı olması, üzerlerine atılan suçun vasıf ve mahiyetinin şüpheliler lehine değişme ihtimali bulunduğu, şüphelilerin tutuklulukta geçirdiği süre, tutuklama tedbiri ile sağlanmak istenen maksadın hasıl olduğu, aynı maksadın bu aşamada adli kontrol tedbiri ile de sağlanabileceği, hak, nesafet, ölçülülük ilkeleri gereğince ve vicdanı kanaat” gerekçesiyle, sanıklardan Yahya Çalık ve Veli Keleş hakkında adli kontrol tedbiri konularak tahliyesine karar verildi.

2 TUTUKLU KALDI

Mahkeme, sanıklardan Ali Keleş ve Lütfi Keleş hakkında ise “Şüphelilerin serbest bırakılması veya hakkında adli kontrol hükümlerinin uygulanması halinde bir başka suça karışmayacağı, müştekiler veya başkaları üzerinde baskı yaratmayacağı, delil karartmayacağı hususunda olumlu bir kanaatin oluşmadığı hak ve nesafet ile ölçülülük ilkeleri gereğince ve vicdani kanaat ile” tutukluluk halinin devamına karar verdi.

10 KİŞİ HAKKINDA KORUMA KARARI ÇIKARTILDI

Dedeoğlulları ailesinin avukatı Abdurrahman Karabulut, dosyada sanık olan 10 kişi hakkında koruma kararı çıkarıldığı bilgisini verdi. Karabulut, tahliye ve koruma kararına ilişkin itirazda bulunacaklarını söyledi.

Barış Dedeoğulları, kendilerine yönelik fiziksel saldırının, “sözlü tacize” dönüştüğünü belirterek, “Her gün araçlarla evimizin önüne geliyorlar ve durup cinsiyetçi küfürler ediyorlar. Fiziksel saldırı olmasa da sözlü olarak taciz ve saldırılar devam ediyor. Bizim evimiz basıldı, saldırıya uğradık, tehdit edildik. Fakat saldırganlar kendilerine ‘koruma kararı’ çıkarttılar. Gelip rahatça evimizin önünde küfür edip çıkıp gidiyorlar” diye konuştu.

‘KÜRTLERE ADALET YOK’

Dedeoğulları, hukuk ve adaletin Kürtler söz konusu olduğunda işlemediğine vurgu yaparak, “Biz artık emniyetten de hukuktan da ümidimizi kestik. Adaletin Kürtlere işlemediğini artık çok daha iyi biliyorum. Kürtlere adalet yok. Ne yapacağımızı bilemez durumdayız. Benim kız kardeşimin kolu kırıldı, ömrünün sonuna kadar elini kullanamayacak. Adalet nerede? Herkese adalet var da Kürde yok mu?” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)