Son Dakika Haberler

Bunlar da ‘sanal hacı’: Korona nedeniyle konan ‘hac yasağı’ sanal gerçeklikle çözüldü!

Okunma : Yorum Yap

‘Sanal hacı’: Korona nedeniyle konan ‘hac yasağı’ sanal gerçeklikle çözüldü!


Suudi Arabistan’ın koronavirüs nedeniyle yabancılara koyduğu hac yasağı, sanal gerçeklik ile çözüldü!


Koronal salgını nedeniyle konan hac yasağı, Müslümanlar için uygulama geliştirenlere büyük fırsat kapısı açtı. Almanya merkezli bir şirketin geliştirdiği “3 Boyutlu Müslüman” adlı program ile sanal ortamda Kabe’yi ziyaret edip hacı olmanız mümkün. Program yoğun ilgi görüyor. 


Alışveriş, eğitim, sağlık hizmeti derken bu yıl Covid-19 nedeniyle iptal edilen Hac ibadetine teknolojik bir çözüm bulundu ve Müslümanlar için sanal ortamda hac ziyareti mümkün hale geldi.

Euronews’ün haberine göre; Hac mevsiminde dünya genelinden yaklaşık 2,5 milyon Müslümanın akın ettiği Mekke, Covid-19 salgınından dolayı bu yıl sadece 10 bin kadar hacı adayını ağırlayacak. Hac ziyareti iptal olan veya farklı sebeplerden dolayı seyahat edemeyen kişiler için Almanya merkezli bir firma alternatif çözüm üretti.

Sanal ortamda Kabe ziyareti


Video oyunu ile sanal ortam özelliklerinin işlendiği “3 Boyutlu Müslüman (Muslim 3D)” adlı programın fikri aslında 10 yıl önce ortaya çıktı. Video oyunları ile ilgilenen bilgisayar programcısı Bilal Chbib, “Savaş oyunlarında Müslümanlar öldürülmesi gereken kötü karakterler olarak lanse ediliyor. Neden kendi kültürümüzü ve tarihimizi tanıtan bir program yok diye düşünürken bu fikir ortaya çıktı” diyor.

Tanıtımı geçen yıl ocak ayında yapılan programa Suudi Arabistan’ın hac ziyaretini kısıtlayacağı duyurusundan sonra rağbet artmış. Şu ana kadar programı indirenlerin sayısı 1 milyonun üzerinde.

Gerçek ibadetin yerini tutmayacağını kabul eden Chbib’e göre söz konusu uygulama, Kabe’yi kitaplardan okumak yerine en azından bölgeyi ziyaret edebilmek için farklı bir araç.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)