Son Dakika Haberler

Koronanın travmatik etkilerinden nasıl korunuruz / Psikolog Ercan BAŞAL

Koronanın travmatik etkilerinden nasıl korunuruz / Psikolog Ercan BAŞAL
Okunma : Yorum Yap

Koronanın travmatik etkilerinden nasıl korunuruz?

COVID-19 (Yeni Koronavirüs) salgını için küresel bir afet diyebiliriz. Bu yönüyle yaygın bir şekilde travmatik etkiler yaratma potansiyeline sahiptir.

Öncelikle şunu vurgulamak gerekir ki bu salgın tüm dünyayı etkiliyor. Bu nedenle herhangi bir ulus, kültür ya da etnik grupla ilişkilendirilemez; ülkelere ilişkin önyargıların ve ayrımcı söylemlerin kimseye faydası yoktur.

Virüsün bulaştığı kişiler etnik, dinsel, kültürel aidiyetlerine göre olduğu gibi yaş ve cinsiyet özelliklerine göre de önyargılara, ayrımcılığa ve damgalanmaya tabi tutulmamalıdır.

Sürekli olarak kaygı ve gerginliği artıran haberleri izlemekten, okumaktan ya da dinlemekten kaçınmak gerekir; Kendinizi ve yakınlarınızı korumanıza katkısı olacak bilgileri edinmeye odaklanılmalıdır. Gelişme ve güncel haberleri ise güvenilir kişi ve kuruluşların (DSÖ, Bakanlıklar, sağlık meslek örgütleri –TTB vb.) sağladığı kaynaklardan yeterli sıklıkta edinmeniz yeterlidir. Bilgi bombardımanı ve kirliliği içerisinde doğru ve yararlı bilgilere ulaşmanın başka yolu yoktur.

Edindiğiniz yararlı bilgileri çevrenizde ihtiyaç duyanlarla da paylaşmak, yanı sıra sağlık çalışanlarının özverisini ve canla başla gösterdikleri çabayı takdir etmek ve bunu onlara göstermek, kendinizi psikolojik olarak iyi hissetmenize de katkı yapacaktır. Unutmayın ki dayanışma iyileştiricidir.

Salgının yayılmasını önlemenin en etkili yolu olan sosyal izolasyon, sadece bizim değil nerdeyse bütün dünyanın evlere kapanmasına neden oldu. Bu durumun yarattığı ruhsal etkiler de elbette vardır. Bu etkiler fiziki, sosyal ve ekonomik koşullara göre (yalnız olup olmama, aile üyelerinin durumları, kalınan yerin konforu, zamanı geçirmek için sahip olunan olanaklar, evden çalışma olanağının olup olmaması, internet erişimi, bir arada olunan kişilerle ilişkimiz gibi) değişkenlik gösterecektir.

Evde kalma esnasında insanlara ruhsal olarak iyi gelecek öneriler şunlar olabilir:

-Fiziksel olarak aktif olmaya çalışın:

Hareketsiz kalmanın strese bağlı tepkileri yoğunlaştırdığını, fiziksel aktivitenin ise stresle baş etmede ve bağışıklık sistemini güçlendirmede önemini ortaya koyan çok sayıda bilimsel araştırma bulunuyor.

-Zihninizi meşgul edin:

İşinizi evden sürdürmek, evle ilgili düzenlemeler, kitap okumak, film izlemek gibi size keyif veren, yapmaktan hoşlandığınız ve izolasyon koşullarında gerçekleştirebileceğiniz etkinlikleri bulun ve uygulayın.

Ama “Her şey düzelsin, sonra yaparım” düşüncesinden kaçının. Günlük yaşamın koşturması nedeniyle ertelediğiniz ve yapmak için evde olma fırsatı kolladığınız işleri hatırlamaya ve yapmaya çalışın.

-Gevşeme yöntemleri:

Gevşeme yöntemlerini (diyafram nefesi, aşamalı kas gevşetme, meditasyon vb.) uygulamaları.

-Sevdiklerinizle bağlantıda kalın:

Fiziksel olarak uzak olsanız da, sevdiklerinizle bağlantıda kalmaya ve sosyal ağınızı korumaya çalışın.

-Mümkün olduğunca günlük rutininizi (uyku, yemek, çalışma saatleri gibi) sürdürmeye gayret edin.

-Kendinizi güvende hissettirecek, hijyen ve sağlık önerilerini takip edip ve uygulayın.

-İhtiyaçlarınızı karşılamaya özen gösterin, duygularınızı fark edin ve yakınlarınızla paylaşın.

-Bu günlerin geçici olduğunu, salgının durması ve olağan yaşama dönüş için bütün dünyada uzmanların çalışmakta olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

-Hijyen ve izolasyonla ilgili tedbirleri almanın yanı sıra bu önerileri de uygulamak, doğal olarak yaşadığınız duygusal ve zihinsel stres ve gerginliğin azalmasına katkısı yapacaktır. Bu da bu zorlu dönemde bağışıklık sisteminizi destekleyerek, dayanıklılığınızın artmasını sağlayacak ve kendinizi daha iyi ve daha güvende hissetmenizi sağlayacaktır.

Psikolog Ercan BAŞAL

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)