Son Dakika Haberler

Koronavirüs gizdüzen mi değil mi? / Hikmet KUTLU

Koronavirüs gizdüzen mi değil mi? / Hikmet KUTLU
Okunma : Yorum Yap

KORONAVİRÜS GİZDÜZEN (KOMPLO) Mİ DEĞİL Mİ?

Tarih boyunca belki her ülkede halklar, devletin yaptığı haksızlıklar yüzünden kendi yönetimlerine karşı güven erozyonuna uğramıştır. “Benim milletim doğrusunu yapar,” “benim hükümetim bana yanlış yapmaz” diyen tek ülke sanırım İsveç’dir. O yüzden koronavirüsle savaşta İsveç’te çatlak ses çıkmadı. Diğer bütün ülkelerde toplumun belirli kesimlerinde devletin kasıtlı olarak özgürlükleri kısıtlayıcı davranışlarda bulunduğu inancı yayıldı. Hadi diyelim birkaç ülke bunu yaptı ama 200’e yakın ülkenin aynı şeyi aynı anda yapabileceğine inanabiliyor musunuz? Ben şahsen buna hayalgücü tavan yapmış diye bakıyorum.

Peki nerden geliyor bu paranoya? Neden insanlar olmayacak şeylere inanıyor?

Birincisi, başta belirttiğim gibi kuyruk acısı var. Zaman zaman halklarının güvenini temelden sarsacak şekilde davranan basiretsiz liderlerin yönettiği devletler oldu. Bu liderlerin arasında yargılananlar da oldu, paçayı kurtaranlar da. Ama sonunda halkın güveni sarsılmış oldu. Devlet aldığı önlemlerle halkına bir takım zorluklar çıkarınca bu, kişilerde geçmişteki tatsız olaylarla ilgili çağrışımlara yol açtı.

İkincisi, bazı insanlarda önce olumsuzu düşünme yaklaşımı var. Ne yaparsanız yapın dikkatlerini bardağın yarı dolu kısmına çekemezsiniz. Doğuştan veya yaşam deneyimlerine bağlı olarak bu durumda olanlara terapi sağlayarak yardımcı olabilirsiniz ancak.

Koronavirüs, tüm dünyayı şimdiye kadar görülmemiş bir şekilde etkiledi. Kendi açımdan en kötüsü bu yaz Türkiye’ye gelme planım suya düştü. Ama çok daha kötüsünü yakınlarını kaybedenler yaşıyor. Zaten yoksul olanlar daha da yoksullaşıyor. En zengin ülkelerde bile ekonomi alt üst.

Şu anda bu gizdüzen mi değil mi diye kafa yoracağımıza kendimizi ve başkalarını en etkin nasıl koruyabilirize odaklanmalıyız. Tanıdıklarım arasında koronavirüse kurban düşmüş yok. Ama tüm ülkelerin böylesine bir gizdüzen hazırlamış olacağı fazlasıyla uçuk geliyor bana. Önlem almakla ister gizdüzen olsun koronavirüs ister olmasın rizikoyu minimize etmiş oluyorum. Herkese de önerim bu.

Koronavirüssüz yarınlara!

Hikmet KUTLU

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)