Son Dakika Haberler

Koronavirüsle ilgili meslektaşlarını uyaran doktor hayatını kaybetti

Koronavirüsle ilgili meslektaşlarını uyaran doktor hayatını kaybetti
Okunma : Yorum Yap

Koronavirüsle ilgili meslektaşlarını uyaran doktor hayatını kaybetti…

“Rakamlar gerçeği yansıtmıyor!”

Çin’de ortaya çıkan ve birçok ülkeye sıçrayan bir salgına neden olan yeni tip koronavirüsle ilgili olarak 30 Aralık 2019 tarihinde meslektaşlarını uyaran Dr. Li Wenliang da koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti.

Çin’de yayın yapan Global Times, Dr. Li Wenliang’ın koronavirüs yüzünden hayatını kaybettiğini duyurdu.

“Rakamlar gerçeği yansıtmıyor!”

Koronavirüs sebebiyle hayatını kaybedenlerin sayısı ile ilgili açıklama yapan Çin merkezli dünyanın en büyük video oyunları üreten şirketi Tencent söz konusu resmi rakamların ise gerçeği yansıtmadığını ileri sürdü.

Euronews’ten Kerem Çongar’ın haberine göre, Tencent, ülkede koronavirüsten ölen kişi sayısını internet sitesinde 24 bin 589 olarak yazdı.

Şirketin internet ana sayfasında yayımlandıktan kısa bir süre sonra kaldırılan rakamlarda enfekte hasta sayısı da 154 bin olarak ifade edildi.
Pekin hükümetiyle Tencent’in açıkladığı ölü sayısı arasında 80 kat fark bulunuyor. Vuhan’da ortaya çıkan koronavirüs salgınının kısa bir sürede hızla yayılması sonrası bazı yayın organları ve sosyal medyada Çin’de hükümette bulunan Komunist Parti’nin gerçek rakamları sakladığı söylentileri dolaşıyordu.

Tencent’in geçen cumartesi yayımlayıp, kısa süre sonra kaldırdığı koronavirüsle ilgili paylaşımda enfekte sayısı 79 bin 808, koronavirüs taşıdığından şüphelenilen kişi sayısı 154 bin 23 ve virüs bulaşıp iyileşen hasta sayısı ise 269 olarak açıklandı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)