Son Dakika Haberler

Kübra Par: Hükümetin sessizliği olayı daha şaibeli hale getirmiyor mu?

Kübra Par: Hükümetin sessizliği olayı daha şaibeli hale getirmiyor mu?
Okunma : Yorum Yap

Kübra Par: Hükümetin sessizliği olayı daha şaibeli hale getirmiyor mu?

HaberTürk yazarı Kübra Par, “Borsa İstanbul’un Katar’a satışını çıkıp açıkça anlatın, bu suskunluk niye?” başlıklı bugünkü yazısında “ülkede giderek yükselen Arap karşıtlığını” işaret ederek “Memleketi Araplara satıyorlar” söyleminin ayyuka çıktığının” altını çizdi. “Ancak meselenin bundan ibaret olmadığını” belirten Par, eleştirilerin şeffaflık problemiyle de yapıldığını söyledi.

Par’ın yazısının ilgili bölümleri şöyle:

“Borsa İstanbul’un yüzde 10’unun Katar’a satılması ahaliyi memnun etmez demiştim. Benim yorumum ülkede giderek yükselen Arap karşıtlığıyla ilişkiliydi. Hakikaten de “Memleketi Araplara satıyorlar” söylemi ayyuka çıktı. Fakat günlerdir yapılan yorumlara bakınca meselenin sadece Katar’dan ibaret olmadığını, şeffaflık problemi nedeniyle de eleştirildiğini görüyoruz.

Vatandaş haklı olarak soruyor:

“Kaça satıldı? Niye satıldı? Bu işten bizim kazancımız ne olacak?”
“İhale açılması gerekmez miydi?”
İktidar eğer bu soruların yalnızca muhalefet liderleri tarafından kendilerini sıkıştırmak için sorulduğunu zannediyorsa fena halde yanılıyor. Her kesimden insan merak ediyor yapılan işlemin anlamını…

Öğrenebildiğimiz kadarıyla Türkiye Varlık Fonu, Kamu İhale Kanunu’na tabi değilmiş, bu yüzden de anlaşmaların fiyatı açıklanmayabilirmiş.

İyi güzel ama bu kadar tartışma konusu olmuşken hükümetin sessizliği olayı daha gizemli, şaibeli ve spekülasyona açık hale getirmiyor mu?

‘Yaptık, oldu bitti’ tavrı yerine, Türkiye Varlık Fonu CEO’su Zafer Sönmez, Borsa İstanbul Genel Müdürü Hakan Atilla ya da ekonomide yeni sayfa açacağı vaadiyle göreve gelen yeni Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan çıkıp ne olup bittiğini tane tane anlatsa hem kendileri için hem de biz vatandaşlar için daha iyi olmaz mı?”

Yazının Tamamı İçin TIKLAYIN

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)