Son Dakika Haberler

Konferansın sonuç bildirgesi: Libya Temsilciler Meclisi’nin onayladığı tek hükümetin kurulmasını destekliyoruz

Konferansın sonuç bildirgesi: Libya Temsilciler Meclisi’nin onayladığı tek hükümetin kurulmasını destekliyoruz
Okunma : Yorum Yap

Erdoğan eli boş döndü!

Libya Konferansı’nın sonuç bildirgesi açıklandı: Libya Temsilciler Meclisi’nin onayladığı tek hükümetin kurulmasını destekliyoruz…

Libya Konferansı’nın ardından Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ve BM’nin Libya Temsilcisi Ghassan Salame ile ortak basın toplantısı düzenleyen Almanya Başbakanı Angela Merkel, toplantı sonrası konferansın sonuç bildirgesini açıkladı.

Kapsamlı bir plan konusunda anlaştıklarını belirten Merkel, ateşkes ve amborgoya saygı duyulması gerektiğini söyledi. Hafter ve Sarrac’ın aynı odada bir araya gelmediğini belirten Merkel, “Sarrac ve Hafter’in burada olması önemliydi” dedi.

Merkel şöyle konuştu:

“GEÇİCİ ATEŞKESİ KALICI HALEGETİRMEY, UMUYORUZ”

“Kapsamlı bir plan konusunda anlaştık. Libya Konferansı’na katılan taraflar, ateşkes süresi boyunca Libya’daki gruplara silah yardımı ve askeri destek vermeyi durduracağını temin etti. Libya Konferansı BM’nin Libya’daki barış çabalarına katkı sundu. Kapsamlı bir plan konusunda anlaştık. Askeri çözüm olmayacağı konusunda mutabakata vardık. Hafter ve Serraj’ın bugün burada olması çok önemliydi. Libya Konferansı’na katılan taraflar, ateşkes süresi boyunca Libya’daki gruplara silah yardımı ve askeri destek vermeyi durduracağını temin etti. Ateşkesin devamlılığı konusunda hemfikir olduk. Ateşkesin sürdürülmesini sağlayacağız. Geçici ateşkesi kalıcı hale getirmeyi umuyoruz.”

Libya Konferansı sonuç bildirgesinde yer alan diğer başlıklarsa şu şekilde:

-Libya Temsilciler Meclisi’nin onayladığı tek, birleşik, kapsayıcı ve etkin bir hükümetin kurulmasını destekliyoruz.

-Ateşkesin uygulanmasını kontrol edecek ve denetleyecek teknik komiteler kurması için BM’ye çağrıda bulunuyoruz.

-BM himayesinde Berlin zirvesi sonrasında koordinasyonu sürdürmek için bir Uluslararası İzleme Komitesi oluşturuyoruz.

-Ateşkesin başlamasından itibaren taraflara ve destekçilerine askeri faaliyetlerine son vermeleri çağrısında bulunuyoruz.

BM GENEL SEKRETERİ SİLAH AMBARGOSUNA SAYGI GÖSTERMELERİ ÇAĞRISI YAPTI

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’de yaptığı açıklamada, “Bugün son derece güçlü bir sinyal verdik. Libya’daki soruna askeri bir çözüme varılamaz. Çatışmanın tarafları da aynı şekilde bu fikirdeydi. Tüm katılımcılar çatışmaya ve Libya’nın iç işlerine müdahale edilmesinden kaçınması konusunda fikir birliğine vardılar. Aynı şekilde tüm askeri çatışmaların durdurulması çağrısında bulunduk. Taraflara BM’nin silah ambargosuna saygı göstermeleri çağrısında bulunuyorum” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)