Son Dakika Haberler

Libya’da savaşacak Suriyeli gruplara Türk vatandaşlığı vaadi: “Bazıları kimlik ve pasaportunu aldı bile”

Libya’da savaşacak Suriyeli gruplara Türk vatandaşlığı vaadi: “Bazıları kimlik ve pasaportunu aldı bile”
Okunma : Yorum Yap

Libya’da 6 ay savaşacak Suriyeli gruplara Türk vatandaşlığı vaadinde bulunulduğu iddia edildi: “Bazıları kimlik ve pasaportunu aldı bile”…

AKP-MHP ittifakı ile Libya’ya asker göndermeyi mümkün kılan tezkere Meclis’ten geçti. Tezkereye muhalefetin itirazları sürerken Erdoğan katıldığı bir canlı yayında Trablus hükümetinin talebi üzerine Türk askerinin Libya’ya intikal etmeye başladığını açıkladı. Bu gelişmelerin akabinde gündeme çok önemli bir iddia düştü. Türkiye için Libya’da savaşan Suriyeli milislere ‘Türkiye vatandaşlığı’ vaadinde bulunulduğu hatta bazılarının Türkiye kimliği ve pasaportunu aldığı iddiası ortaya atıldı.

The Forum for Regional Thinking’de araştırmacı ve insan hakları aktivisti Elizabeth Tsurkov, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Libya’da Türkiye adına savaşan Suriyeli gruplara, 6 ay Libya’da savaşmaları karşılığında vatandaşlık verileceği taahhüdünde bulunulduğunu iddia etti.

Twitter’dan yaptığı paylaşımda, Türkiye tarafından verilen bir kimlik kartının fotoğrafını da yayımlayan Tsurkov, paylaşımında, “Libya’da savaşan Türkiye destekli Suriyeli gruplar içindeki kaynaklar, altı ay Libya’da savaşmaları karşılığında, kendilerine Türkiye vatandaşlığı sözü verildiğini söyledi. Bu gruplar içindeki pekçok komutan, geçen ay içinde Türk vatandaşlığı ve pasaportu aldı” iddiasını gündeme getirdi.

“Türkiye, kendisini takip etmesi için açlık çeken köpek politikası uyguluyor”

Tsurkov bir başka paylaşımında ise, “Semerkand Tugayları’ndan bir militanın neden Libya’ya gittiklerine dair söylediklerini şöyle aktardı:

‘Türkiye, kendisini takip etmesi için açlık çeken köpek politikası uyguluyor. Suriye’de savaşmanın aylık bedeli 50 dolar. Bununla hayatta kalmak imkansız. Libya’da ise bu bedelin 1500 dolar olduğu söyleniyor”

Erdoğan bu konuda şu ifadeleri kullanmıştı:

“Türk askerinin Libya’daki misyonu ile ilgili olarak, “Orada bir harekat merkezi, bu harekat merkezinde de bizim bir korgeneralimiz bulunacak. Oradaki bu süreci onlar yönetecekler. Şu anda zaten peyder pey gidiyorlar.

TSK unsurlarının Libya’daki olası mevcudiyetinin amacı, savaşmak veya savaştırmak değil. Bir taraftan da meşru hükümete destek sağlayarak bölgeyi istikrarsızlığa sürükleyecek insani trajedilere yol açacak gelişmeleri önlemektir. Hatta bir an önce de anayasayı hazırlamaktır.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)