Son Dakika Haberler

Lübnan’da tansiyon yükseldi: Büyük patlamanın ardından halk sokakta

Lübnan’da tansiyon yükseldi: Büyük patlamanın ardından halk sokakta
Okunma : Yorum Yap

Lübnan’da tansiyon yükseldi: Büyük patlamanın ardından halk sokakta

Lübnanlı eylemciler ülkedeki siyasi elit tabakayı yolsuzlukla ve ülkeyi yağmalamakla suçluyor

Lübnan’da salı günü meydana gelen ve yaklaşık 160 kişinin hayatını kaybetmesine, 6 bin kişinin de yaralanmasına yol açan patlama halkta öfke patlamasına yol açtı. Tehlikeli amonyum nitrat maddesinin, güvenlik önlemleri alınmadan yıllarca Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta limanda depolandığının ortaya çıkması ve yaşanan patlama halkın halihazırda var olan kızgınlığını daha da artırdı.

Lübnan’nın başkenti Beyrut’ta meydana gelen patlama sonrası protestolar sürüyor. Protestolarda bir polis öldü, en az 200 kişi yaralandı. Öte yandan Lübnan Enformasyon Bakanı Menal Abdussamed, halktan özür dileyerek görevinden istifa etti.

Lübnan’nın başkenti Beyrut’ta meydana gelen protestolarda, Kızılhaç’ın bildirdiğine göre bir polis öldü, 200 kişi yaralandı. Başbakan Hasan Diyab’ın, bakanlar kuruluna erken genel seçimleri teklif edeceğini açıklaması da halkın öfkesini dindirmedi.

Beyrut’un merkezinde düzenlenen ve başta sakin geçen protesto gösterilerinde eylemciler, liman bölgesinde meydana gelen patlamalardan iktidarı sorumlu tuttu. İlerleyen saatlerde gerilimin arttığı gösterilerde kimi eylemciler güvenlik nedeniyle kapatılan barikatları aşmaya çalışarak parlamentoya girmeye çalıştı. Polisin de göstericilere biber gazı ile karşılık verdiği olaylarda, bazı görgü tanıkları silah sesleri duyduğunu iddia etti. Gösterilerde hayatını kaybeden polisin ise bir otelde kapalı kalan eylemcilere yardım etmeye çalıştığı ileri sürüldü.

Başbakan Hasan Diyab’ın, erken genel seçimleri gündeme getirerek tansiyonu düşürme çabası ise karşılık bulmadı. Seçimler için de herhangi somut bir tarih belirtilmedi. Lübnan halkının önemli bir kesimi, seçimlerin ülkedeki mevcut güç dengelerini değiştireceğine inanmıyor.

Lübnan’da geçen sene ekim ayında da yoğun protestolar düzenlenmiş, eylemciler siyasi refomlar talep etmişti. Lübnanlı eylemciler ülkedeki siyasi elit tabakayı yolsuzlukla ve ülkeyi yağmalamakla suçluyor.

DW

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)