Son Dakika Haberler

Suudi Arabistan’da, Türkiye mallarına ambargo uygulama kararı resmileşti!

Suudi Arabistan’da, Türkiye mallarına ambargo uygulama kararı resmileşti!
Okunma : 7 Yorum

‘Made in Turkey’ yazan mallar, Suudi Arabistan’a giremeyecek!


Geçtiğimiz günlerde ‘Bağımsızlık gününü’ kutladığımız Suudi Arabistan, “Türkiye mallarına ambargo” kararını resmileştirdi!


Suudi Arabistan’ın Türk mallarına ambargosu resmileşti.

Suudi Arabistan ile yaşanan siyasi ilişkilerdeki bozulma, ekonomiyi de etkisi altına aldı. Suudi hükümeti, gayri resmi olarak başlattığı ambargoyu bu ayın sonunda “Made in Turkey” menşeli malları almayacağını açıklayarak resmi hale getirdi.

Önce Türkiye’nin Körfez politikaları, Suriye’ye yönelik operasyon, ardından da gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti, iki ülke arasında suları bir süredir ısıtmış durumda. Siyasetteki gerilim ekonomiyi huzursuz ederken iki yıldır üstü örtülü bir ambargo sürüyordu. Türkiye’den mal alımının önünü kesmek için Suudi Arabistan Türk ürünlerine katma değer vergisini yüzde 5’ten 15’e çıkardı, Türk menşeli ürünler gümrüklerde olumsuz muamele görmeye başladı, yaş meyve ve sebze gibi ürünler gümrüklerde bekletilerek ciddi sıkıntılara neden oldu. Ayrıca hükümet, Türkiye’den mal alan Suudi ithalatçılara bir taahhütname imzalatılırken imzalamak istemeyen ise yaptırımla tehdit edildi. Suudi Arabistan’da fabrikası bulunan Ülker’den ise hammaddeyi Türkiye’den getirmemesi istenmişti. Bu üstü örtülü engeller yerini artık açık bir ambargoya bıraktı. Açıklamalara göre “Made in Turkey” damgalı ürünler, ekim ayından itibaren Suudi Arabistan’a giremeyecek. Süre ise üç gün sonra doluyor.


Suudi Arabistan’ın Türk malına ambargo uyguladığını ilk defa 23 Temmuz tarihinde Dünya gazetedinden Kerim Ülker duyurmuştu.

İhracatçılar çaresiz


Suudi Arabistan pazarına mal satan binlerce ihracatçı çaresiz durumda.

Suudi Arabistan en fazla ihracat yaptığımız 15’inci ülke. Türkiye’nin 3.3 milyar dolar ihracatı (dış satım), 3 milyar dolar da ithalatı (dışardan alım) var. Türkiye’den giden ürünlerde ilk sırada mobilya bulunuyor. Otellerin tüm ihtiyaçları Türkiye’den karşılanırken yaş meyve- sebze, gıda, tekstil de önemli ihracat ürünleri arasında.

Özellikle Hatay, Gaziantep, Diyarbakır gibi güneydoğu illerinden yapılan ihracatın durma noktasına gelmesi nedeniyle bu bölgedeki küçük ve orta ölçekli işletmeler çok tedirgin.

“Suskunluğu anlayamıyoruz”


İhracatçılar, sorunun büyüdüğünü ancak resmi makamların çözüm için hiçbir adım atmadığını söylüyor.

Türkiye, “Suudi Arabistan’ın bağımsızlık gününü” kutlamıştı


Gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın Türkiye’deki konsoloslukta öldürülmesi ve Suud yönetiminin Türkiye’yi hedef alan açıklamalarından sonra iki ülke arasında ilişkiler iyice gerilmişti.
Türkiye, tüm bu siyasi gerginliğe rağmen İstanbul Havalimanı’nda reklam panolarına yazılan Türkçe mesajlar ile Suudi Arabistan’ın bağımsızlık gününü kutladı. 

23 Eylül 2020’de havalimanı yönetimi tarafından kontrol edilen reklam panolarından Türkçe olarak “Suudi Arabistan’ın bağımsızlık günü, Kutlu olsun” yazıldı.

Panolardaki kutlama mesajının sosyal medyaya düşmesi üzerine çok sayıda tepki mesajı paylaşılmıştı.