Son Dakika Haberler

Mahir Ünal, ‘tecavüz listelerinin’ yayınlandığı ‘etik ve milli hesaplarla’ ilgili konuştu: Bu bir farkındalık çalışmasıydı, amacına ulaştı

Mahir Ünal, ‘tecavüz listelerinin’ yayınlandığı ‘etik ve milli hesaplarla’ ilgili konuştu: Bu bir farkındalık çalışmasıydı, amacına ulaştı
Okunma : Yorum Yap

Mahir Ünal, ‘tecavüz listelerinin’ yayınlandığı ‘etik ve milli hesaplarla’ ilgili konuştu: Bu bir farkındalık çalışmasıydı, amacına ulaştı 


Geçtiğimiz günlerde AKP, 12 maddeden oluşan ‘sosyal medya etik kuralları’nı açıkladı.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal ‘sosyal medya etik kuralları’ ile ilgili, profilinde ‘yeşil top ve Türk Bayrağı’ kullananlarla takipleşme çağrısı yapmış ve bu işaretleri kullananları “etik ve milli hesap” olarak tanımlamıştı. Ancak bu sosyal medya hesaplarından CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, gazeteci Nevşin Mengü ve oyuncu Berna Laçin, Avukat Feyza Altun gibi muhalif duruşları bilinen kadınlara yönelik toplu tecavüz çağrısı yapıldı.

Ünal, sosyal medyada tepkilere neden olan bu paylaşımlarla ilgili net tavır gösteremedi. “Sosyal medya etik kurallara uyacağını taahhüt edip bu kurallara uymayan paylaşımlarda bulunmak ciddi bir ahlaki sorun” demekle yetinen Ünal, ‘sosyal medya etik kuralları’ ile ilgili “Bu bir farkındalık çalışması, amacına ulaştı” dedi.
AKP Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, AKP’nin çok tartışılan 12 maddelik ‘sosyal medya etik kuralları’nı değerlendirdi. Ünal, Erdoğan’ın onayı ile yayımlanan kurallar için ‘Amacımıza ulaştık’ dedi.

AKP’nin çok tartışılan 12 maddelik ‘sosyal medya etik kuralları’ ile ilgili Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal’dan yeni açıklama geldi.  Ünal, Kanal 7’deki Başkent Kulisi programında konuştu. Burada ‘Sosyal Medya Etik Kuralları’ ile ilgili bir soruyu cevaplayan Ünal, şunları kaydetti:


“ERDOĞAN’IN ONAYI İLE YAYINLADIK”


“Bu bir gönüllülük çalışmasıydı aslında, bunun işte ABD’de, Avrupa Birliği’nde de örnekleri var. Yani dezenformasyon uygulama kodu denilen, aslında dezenformasyonla mücadele çerçevesinde yürütülen ve aynı zamanda da birtakım etik kurallara dikkat çeken bir çalışmanın benzerini Türkiye’de yapmalıyız diye düşündük. Bu oluşturduğumuz komisyon, yaklaşık 3 ay çalıştıktan sonra insan etkileşiminin temel ahlaki dinamikleri olan 12 madde üzerinde mutabık kaldı ve Genel Başkanımız, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın onayıyla da AKP olarak bunları yayınladık.”

“AMACINA ULAŞTI”


Ünal, ‘Sosyal Medya Etik Kuralları’nın nasıl denetleneceğine ilişkin de “Bu bir farkındalık çalışması, gönüllülük çalışması ve bu amacına ulaştı. Tıpkı Almanya’nın ve Fransa’nın yaptığı gibi bu dezenformasyonun önüne geçmek için bunun bir yasal altyapısının hazırlanması, bu konuda da bir çalışmanın olması gerekir” dedi.YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)