Son Dakika Haberler

Ezber bozan karar! Mahkeme, hakaret ‘Cumhurbaşkanı’na değil, AKP Genel Başkanı’na dedi

Ezber bozan karar! Mahkeme, hakaret ‘Cumhurbaşkanı’na değil, AKP Genel Başkanı’na dedi
Okunma : Yorum Yap

Ezber bozan karar!


Mahkeme, “Hakaret Cumhurbaşkanı’na değil, AKP Genel Başkanı Erdoğan’a” dedi …Sosyal medya paylaşımında Erdoğan’a yönelik “Al seçim senin olsun iblis” ifadesini kullanan bir yurttaşa açılan “Cumhurbaşkanına hakaret” davasında, mahkeme “Hakaret Cumhurbaşkanı’na değil parti genel başkanına yönelik” dedi.


Ankara 46. Asliye Ceza Mahkemesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, “Al seçim senin olsun iblis” diyen bir kişiye, Türk Ceza Yasası’nın 299. maddesinde düzenlenen “cumhurbaşkanına hakaret” suçundan değil 125. maddedeki “hakaret” suçundan ceza verdi. Mahkeme, kararın gerekçesinde ise 16 Nisan 2017 tarihinde yapılan referandumdan sonra cumhurbaşkanının tarafsızlığının hukuken ortadan kalktığını vurgulayarak “Cumhurbaşkanlığı sıfatıyla yaptığı icraatlarından dolayı değil siyasi bir kişilik, parti başkanı olarak gerçekleştirdiği eylemler nedeniyle Erdoğan’a yönelik hakaret suçunu işlediğini” kaydetti.

“AL SEÇİM SENİN OLSUN İBLİS” İFADESİYLE “HIRSIZLIK” GÖNDERMESİ

Cumhuriyet’ten Alican Uludağ’ın haberinde K.D. adlı bir yurttaşın sosyal medya hesabı üzerinden 2018 yılında yaptığı paylaşımda seçimlerde hile olduğunu iddia ederek “Atatürkçü en az yüzde 30’un, Erdoğan’ı ‘hırsızlıklarıyla’ anacağı” ifadelerine yer verdiği belirtildi. Paylaşımında, “Al, seçim senin olsun iblis” ifadesini kullanan K.D adlı yurttaş hakkında savcılık, “cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla dava açtı. Ankara’da başlayan davanın duruşmasında sanık avukatı Doğan Erkan, “Resmiyette dahi olsa partiler üstü cumhurbaşkanı için düzenlenmiş TCK 299 maddesi, 16 Nisan referandumundan sonraki Cumhurbaşkanlığı’nın yeni statüsü karşısında uygulanamaz” diyerek savunma yaptı. Mahkemenin kıdemli yargıcı, 25 Şubat’taki duruşma sonunda sanığın “iblis” sözüyle hakaret suçunu işlediğine karar verdi. Ancak sanığı, savcının istediği “cumhurbaşkanına hakaret” maddesinden cezalandırmayan yargıç, bunun yerine sanığa TCK’nin 125. maddesindeki normal kişilere uygulanan “hakaret” suçundan 5 ay hapis cezası verdi.

MAHKEME: İFADE CUMHURBAŞKANINA DEĞİL PARTİ BAŞKANINA YÖNELİK


Mahkeme, sanığın “hırsızlıklar” sözünün ağır bir eleştiri olduğunu belirterek bu nedenle ceza verilmeyeceğini söyledi. Sanığın “Al, seçim senin olsun iblis” sözüne ilişkin ise mahkeme “Sanık, katılanın parti başkanı olarak seçime hile karıştırdığını düşünürek (doğru ya da yanlış mahkemeyi ilgilendirmez), ‘iblis’ demiştir. Katılanın Cumhurbaşkanlığı ya da yürütmenin başı olarak yaptığı icraatlerinden dolayı değil, siyasi bir kişilik olarak, parti başkanı sıfatıyla yapmış olduğunu düşündüğü haksız eylemlerinden dolayı hakaret etmiştir ve ‘iblis’ sözü ‘hırsızlık’ biçiminde dahi olsa, herhangi bir eylemi içermeyip doğrudan doğruya kişinin sıfatına ilişkin soyut bir nitelendirme olduğundan, ağır eleştiri sınırları dışındadır” kararını verdi.


AVUKAT DOĞAN ERKAN: HER SÖZÜN “CUMHURBAŞKANINA HAKARET” OLARAK YORUMLANMAMASI AÇISINDAN ÖNEMLİ


Alican Uludağ’ın kararla ilgili yorumunu aldığı Avukat Doğan Erkan, mahkemenin verdiği bu kararla, “Erdoğan’ın cumhurbaşkanı sıfatıyla siyasi parti genel başkanı sıfatlarını ayırdığına” dikkat çekerek, kararın “Erdoğan’a yönelen her sözün onun cumhurbaşkanı sıfatına yöneldiği kümülatif yorumun terk edilmesi” açısından önemli olduğunu vurguladı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)