Son Dakika Haberler

Mazlum Doğan’ın mahkemedeki görüntüleri ortaya çıktı

Mazlum Doğan’ın mahkemedeki görüntüleri ortaya çıktı
Okunma : Yorum Yap

Mazlum Doğan’ın mahkemedeki görüntüleri ortaya çıktı…

Dünyanın en geniş çaplı arşivlerini barındıran “British pathe” sitesi Mazlum Doğan’ın görüntülerini yayınladı. 1980 Diyarbakır Askeri Cezaevi Mahkemesi’nde görülen Mazlum Doğan davasına ait görüntülerde Doğan’ın ayakta durmakta zorlandığı görülüyor.

Mazlum Doğan Kimdir?

Vikipedi‘nın paylaştığı bilgilere göre; Mazlum Doğan (1955; Karakoçan, Elazığ – 21 Mart 1982; Diyarbakır), PKK’nın kurucuları arasında yer alan merkez komite üyesidir.

Yaşam öyküsü

İlk yılları ve eğitimi

Mazlum Doğan aslen Tunceli ilinin Mazgirt ilçesindendir. Doğan, o dönemde Uludağ Üniversitesi’ne bağlı Necatibey Eğitim Fakültesi’ni bitirmiştir. Daha sonra Hacettepe Üniversitesi ekonomi bölümünde okumuştur. 1976 yılında okulu bırakarak bazı öğrenci hareketlerine katılmıştır. Serxwebun Dergisi’nin ilk genel yayın yönetmenliğini yapmıştır.

PKK üyeliği, cezaevi yılları ve ölümü

1979 yılında PKK üyeliği ve kurucularından birisi olma hasebiyle tutuklanarak Diyarbakır Cezaevi’ne konulmuştur. 27 yaşındayken 21 Mart 1982’deki bir nevruz gününde hapishane koşullarını protesto etmek amacıyla cezaevindeki hücresinde kendini yakarak intihar etmiştir. Bu intiharın ardından cezaevlerinde hükümlü bulunan siyasi suçluların bir kısmı ölüm orucu eylemi ve isyanlar başlatmıştır.

Geleneği

İntiharı “Bu Kalp Seni Unutur Mu?” dizisinin beşinci bölümünde işlenmiştir. Mazlum Doğan adına Almanya başta olmak üzere bazı ülkelerde gençlik festivalleri düzenlenmektedir.

İlgili eserler

* Mehdi Zana: Diyarbakır 5 No’lu (1983). Yayımevi: Avesta Yayınları, ISBN 975-8637-83-5

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)