Son Dakika Haberler

MEB şaşırtmıyor! Hizbullahçı derneğin etkinliklerine izin çıktı

MEB şaşırtmıyor! Hizbullahçı derneğin etkinliklerine izin çıktı
Okunma : Yorum Yap

MEB şaşırtmıyor! Okullarda yoga etkinliği ‘putperestlik’ diye iptal edilirken Hizbullahçı derneğin etkinliklerine izin çıktı…

Toplumsal cinsiyet eşitliği projelerini sonlandıran ve okullardaki yoga etkinliğini “Putperest ibadeti” diye iptal eden Milli Eğitim Bakanlığı, Hizbullah’a yakınlığıyla bilinen Genç Düşünce Akademisi Derneği’nin okullarda faaliyet yürütmesine izin verdi.

MEB, Peygamber Sevdalıları Platformu’na üye Genç Düşünce Akademisi Derneği’nin okullarda düzenlemek istediği siyer yarışmasına onay verdi. İlçe milli eğitim müdürleri, yarışmanın, “dersleri aksatmayacak şekilde” yapılmasını istedi.

BirGün’den Mustafa Mert Bildircin’in haberine göre, okullardaki yoga etkinliğini, “Putperest ibadeti” tepkilerinin ardından iptal eden ve toplumsal cinsiyet eşitliği projelerini sonlandıran Milli Eğitim Bakanlığı, Hizbullah’a yakınlığıyla bilinen Genç Düşünce Akademisi Derneği’nin okullarda faaliyet yürütmesine izin verdi. Bakanlık, bazı illerdeki etkinlikleri valiliklerce yasaklanan Peygamber Sevdalıları Platformu’na üye derneğin Şanlıurfa’daki okullarda bilgi yarışması düzenleme talebine “Olur” dedi.

Peygamber Sevdalıları Platformu gibi oluşumlara okulların kapısını açan MEB, platforma üye bir başka derneğe daha okullarda etkinlik olanağı tanıdı. Dernek, “Peygamber Efendimiz’in örnek hayatının öğrenilmesi” gerekçesiyle okullarda düzenlemek istediği Muhammed peygamberin hayatı yarışması için MEB’den izin aldı.

Hizbullah ile “organik bağı” olduğu gerekçesiyle kapatılması gündeme gelen Mustazaf-Der’in başkan yardımcısı Ubeydullah Durna’nın ölümünün ardından mevlit düzenleyen derneğin, “O’nu Oku O’nu Yaşa” ismiyle yapacağı yarışma için ilk izin Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin’den geldi. Vali Erin, derneğin kendisine ilettiği, talebi, “Olur” ile il milli eğitim müdürlüğüne gönderdi. Derneğin izin talep yazısında şu ifadelere yer verildi:

“Peygamber Efendimiz’in örnek hayatının öğrenilmesi ve öğrenilenlerin hayatımızda tatbikini sağlamak ve toplumda okuma alışkanlığının istenilen düzeyde olmadığı günümüzde, okuyan, düşünen ve okuduklarıyla hayatına yön veren bireylerin yetişmesine vesile olmak amacıyla il milli eğitim müdürlüğü ile yapacağımız protokol esasları doğrultusunda, ‘O’nu Yaşa O’nu Okut” temalı ödüllü siyer yarışması yapmak istiyoruz.”

MİLLİ EĞİTİM DE İZİN VERDİ

İl Milli Eğitim Müdürü İsmail Yapıcıer, vali onayı ile kendisine gönderilen yazıyı ilçe milli eğitim müdürlüklerine sundu. İlçe milli eğitim müdürlükleri de “Derslerin aksatılmaması” koşulu ile derneğin öğrencilere yönelik yarışma düzenlemesine imkân sağladı.

TAVUKÇU BAŞVURU NOKTASI

Hizbullah’a yakın grubun öğrencilere yönelik düzenleyeceği sınava başvurmak ve sınava hazırlık kitaplarını temin için eğitimle ilgisi olmayan yerler adres gösterildi. Buna göre, öğrenciler sınava başvuru ve kitap almak için ilde bulunan kasetçi, lahmacun ve pide fırını, çiğköfteci, manav, tesisatçı ve pastane gibi yerlere başvuracak.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)