Son Dakika Haberler

Mecliste AKP ve HDP’liler arasında kavga çıktı

Mecliste AKP ve HDP’liler arasında kavga çıktı
Okunma : Yorum Yap

Mecliste AKP ve HDP’liler arasında kavga çıktı: Ahmet Şık’ın sözleri iki parti arasında tansiyonu yükseltti.

Meclis Genel Kurulu’nda konuşan HDP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık’ın sözleri AKP’lileri kızdırdı.

AKP Grup Başkanvekili Mehmet Muş’un, Şık’ın konuşmasına karşılık vermesiyle Genel Kurul’da gerginlik çıktı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ahmet Şık’ın Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı konuşma AKP’lileri rahatsız etti. Şık’ın sözlerine karşılık veren AKP’li Mehmet Muş, “Meyhaneden kalan vakitlerinde gelip konuşan birisi’ dedi. Bunun üzerine söz alan HDP’li HDP’li Oya Ersoy da Muş’a ‘Saraydan boşta kalan vakitlerinizde halkın içine girin’ dedi.

HDP Milletvekili Ahmet Şık, “Kavga ediyormuş gibi görünenlerin başına bir şey gelmeyen bu temsilde, tek zarar gören izleyiciler olurmuş. Çünkü yankesiciler bu düzmece kavgayı izleyenleri bir güzel soyarlarmış. Burada sıklıkla yaşanan kavga-dövüşe bakınca hep bu deyim aklıma geliyor. Çünkü birbirleriyle kavga ediyormuş gibi yapanlar, son kertede ‘Aynı gemideyiz’ ya da ‘Beka…’diyerek aynı noktada buluşuyor. Bu sayede yankesicilerin, hırsızların, soyguncuların rahatça çalışmasının koşulları da yaratılmış oluyor. Görünüşe göre çok dindar, ağızlarından Allah’ın adını düşürmeyen bir iktidar var. İşte bu iktidar döneminde besmeleyle alınan rüşvet paralarının dualarla sayıldığına, hatta fetvalarla rüşvetçilere sahip çıkıldığına tanık olduk” dedi.

FATMA KURTALAN’DAN AKP’Lİ MEHMET MUŞ’A: SAYGISIZ!

Şık’ın konuşması sonrası söz alan AKP’li Mehmet Muş sataşmadan söz alarak, Şık’a “ Yüzsüzlük’, yankesicilik’, ‘hırsızlık’, ‘soygun’ gibi isimler bizim lügatimizde yok. Meyhaneden boşta kalan vakitlerini bu kürsüden gelip konuşma yapmaya çalışan birisi” dedi. Muş’un sözlerine HDP’li sıralardan tepki geldi. HDP Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan, Muş’a “Saygısız” diye tepki gösterirken, HDP’li Oya Ersoy ise Muş’a “Saraydan boşta kalan vakitlerinizde halkın içine girin. Saraydan boşta kalan vakitlerinizde halka bakın, halka” dedi. HDP’liler Muş’un sözünü geri almasını ve özür dilemesini söyledi. Tartışmaların yükseldiği Genel Kurul görüşmelerine 40 dakika ara verildi.

“BUNU KİM YAPIYORSA FAŞİSTTİR”

Aranın ardından HDP’li Ahmet Şık sataşmadan dolayı söz alarak kürsüde konuştu. Şık, “Ben sözümü eğip büken bir insan olmadım hiçbir zaman. Söylediklerimize biraz kulak vermeye çalışın ki derinliğini anlayın. Ben burada siyasal bir eleştiri yaptım. Türkiye’nin fotoğrafını çektim. Öyle bir Türkiye yarattınız ki kendi medyanızdan değil de sokakta insanların nabzını tutup ya da o sistemin içine dahil olmayan medya kurumlarından dinlediğinizde fotoğrafla karşı karşıya kalacaksınız. Ben konuşmamın arkasındayım. Bunların hepsi ağır siyasal eleştiridir. Faşizm insanların ne giydiğine, yediğine, içtiğine karışır. Bunu kim yapıyorsa o faşisttir” dedi.

AKP’Lİ MUŞ: TÜRKİYE ÖZGÜR BİR ÜLKE

Şık’ın ardından kürsüde söz alan AKP’li Mehmet Muş, “Hırsızlık demenin neresinde derinlik var? Besmele ile rüşvet almak demenin neresinde derinlik var. Bizim kimsenin yediği içtiği ile işimiz yok. Türkiye özgür bir ülke” dedi.

“AHMET ŞIK BİZİM GÖZBEBEĞİMİZDİR”

Muş’un konuşmaları sırasında gerginlik tırmanırken, HDP Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan söz alarak şunları söyledi: “Ahmet Şık Meclis’e arada bir, sene de bir gelen bir vekil değil. Adalet Komisyonu’nun üyesidir. Meclisteki görevini icra eder ve partisinin verdiği görevleri yerine getirir. AKP bu gelenekten vazgeçmeli. Sadece oylamadan oylamaya buraya gelenlerle bu iş götürülemez. Ahmet Şık HDP’nin bir vekilidir, bizim gözbebeğimizdir.”

Ahmet Şık: İktidar besmeleyle rüşvet alıp, dualarla sayıyor, fetvalarla rüşvetçilere sahip çıkılıyor

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)