Son Dakika Haberler

Meclisteki ‘adalet nöbeti’ sona erdi: CHP içtüzüğe karşı gece başlattığı nöbeti bitirdi

Meclisteki ‘adalet nöbeti’ sona erdi: CHP içtüzüğe karşı gece başlattığı nöbeti bitirdi
Okunma : Yorum Yap

Meclisteki ‘adalet nöbeti’ sona erdi: CHP içtüzüğe karşı gece başlattığı nöbeti bitirdi

Cumhuriyet Halk Partisi milletvekilleri TBMM’de iç tüzük değişikliğini protesto etmek amacıyla gece 01.00’dan itibaren ‘adalet nöbeti’ tutmaya başladı.

Cumhuriyet Halk Partisi milletvekilleri TBMM Genel Kurul salonunda eylem başlattı. İç tüzük 14. maddesi görüşüldü. Daha sonra TBMM Genel Kurulu kapandı.

CHP milletvekilleri ise söz konusu değişikliklere karşı Meclis’i terk etmeme eylemine başladılar. CHP’li vekiller sabah 09:00 itibariyle eylemlerine devam etti.

Eylem saat 14.00 itibariyle ‘hak, hukuk, adalet’ sloganlarıyla sona erdi.

 

Nöbet süresince neler yaşandı?

CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem, eylemlerinin sebebini sosyal medya hesabından paylaştığı bir videoda şu ifadelerle anlattı:

“Muhalefetin konuşma hakkını elinden alan yasa tasarısını getiren AKP bugün iç tüzük görüşmelerini tamamladı ve bu iç tüzük geçtiği zaman muhalefetin mecliste konuşma hakkı neredeyse sıfırlanacak.

Buna karşı bizler de parlamentoyu terk etmeme ve parlamentoda bulunma eylemine başladık. Şu anda mecliste kimse yok, biz muhalefetin halk adına konuşma hakkını kullanmak adına burayız, 24 saat boyunca olacağız, hiçbir şekilde buradan ayrılmayacağız.

Geç saat de olsa, uykusuz da kalsak, burada bu hakkımızı hep berababer kullanacağız. Kahrolsun istibdat, yaşasın hürriyet diyoruz ve bu iç tüzük görüşmesini, getirilen iç tüzüğü reddediyoruz, kabul emiyoruz. Kesinlikle sonuna kadar halk adına burada konuşma hakkımızın kısıtlanmasına karşı direnişimizi artırarak, büyüterek devam edeceğiz. Buradayız meclisteyiz, hepinizi saygıyla sevgiyle selamlıyoruz.”

 

Meclis Başkanlığı basın locasını kapattı

CHP’li vekillerin eylemi sırasında Meclis Başkanlığı basın locasını kapatarak müdahale girişiminde bulundu. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel bunun üzerine “CHP iktidarında basın locasının kapısını kıracağız, bu kapı basına sürekli açık olacak” ifadelerini kullandı. Özel ile Meclis Genel Sekreter Yardımcısı Erbay Kücet arasında tartışma yaşandı. (birgün)

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)