Son Dakika Haberler

‘Kovuldum’ demişti! Prof Dr Mehmet Çilingiroğlu’nun Koç Üniversitesi’ndeki misafirliği Ocak’ta bitmiş

‘Kovuldum’ demişti! Prof Dr Mehmet Çilingiroğlu’nun Koç Üniversitesi’ndeki misafirliği Ocak’ta bitmiş
Okunma : Yorum Yap

‘Kovuldum’ demişti! Koronavirüsle ilgili verdiği bilgilerden çok egosu ile konuşulan Prof. Dr. Mehmet Çilingiroğlu’nun Koç Üniversitesi’ndeki misafirliği Ocak’ta bitmiş!


Prof. Dr. Mehmet Çilingiroğlu’nun Koç Üniversitesi’ndeki misafirliğinin Ocak ayında bittiği ortaya çıktı.

Koç Üniversitesi’nden kovulduğunu öne süren Prof. Dr. Mehmet Çilingiroğlu’nun üniversitede kadrosunun olmadığı, “misafir” statüsünün de Ocak’ta sona erdiği ortaya çıktı.

Prof. Çilingiroğlu, konuk edildiği Türkiye’nin Nabzı programında diğer konuk doktorları yok saymasıyla gündeme gelmişti. Çilingiroğlu bu tavrıyla eleştirilerin hedefi olurken AKP iktidarına yönelik yaptığı övgü sebebiyle de yandaşların destek ve övgüsünü almıştı.

Programda tansiyonu yükselterek yayından ayrılan Prof. Dr. Mehmet Çilingiroğlu, Koç Üniversitesi tarafından kovulduğunu öne sürdü. Ancak ABD’de yaşayan Çilingiroğlu’un Koç Üniversitesi’nde sözleşmeli bir kadrosunun bulunmadığı, “misafir öğretim üyesi” konumunun da ocak ayında sona erdiği öğrenildi.

“MİSAFİRLİK” OCAKTA BİTTİ


T24’te yer alan habere göre; Koç Üniversitesi kaynakları, Prof. Çilingiroğlu için yapılan işlemin, “ocak ayında biten misafir profesörlük” konumu nedeniyle adının üniversite web sitesinden kaldırılmasından ibaret olduğunu söyledi. Kaynaklar, sona eren “misafirlik” için statü ve sözleşme olmadığından “fesih ve kovulma”nın söz konusu olmadığını, durumun Prof. Çilingiroğlu’na da bildirildiğini belirtti.

“KOVULDUM” DİYE AÇIKLADI!

Prof. Çilingiroğlu, dün akşam katıldığı CNN Türk canlı yayınında Koç Üniversitesi’nden kovulduğunu öne sürmüş ve “Beni atsan ne olur atmasan ne olur” diyerek ABD’de yaptığı çalışmaları anlatmıştı. Çilingiroğlu, “Benim hiç kimseye ihtiyacım yok” ifadelerini kullandı.


27 MART’TA TEŞEKKÜR YAZISI


Öte yandan Milat yazarı Serdar Arseven, YouTube hesabında Koç Üniversitesi tarafından Çilingiroğlu’na 27 Mart’ta gönderilen yazıyı paylaştı. Yazıda, Çilingiroğlu’nun 27 Mart’ta “misafir öğretim üyesi” görevinin sona erdiği belirtilirken, kendisine “verdiği katkılardan dolayı teşekkür edildiği” aktarılıyor.

PROGRAMI TERK ETMİŞTİ


Prof. Çilingiroğlu, Türkiye’nin Nabzı programındaki tutumuyla dikkat çekmişti. Sözünün kesildiğini öne süren ve diğer konuklara da saygısızlık derecesinde ifadeler kullanan Çilingiroğlu, moderatör Didem Arslan Yılmaz’ın müdahalesine karşın diğer konukları yok saymayı sürdürdü. Didem Arslan Yılmaz, Çilingiroğlu’nun sözünün kesildiği iddiasına süre karşılaştırması ile yanıt verdi.

Didem Arslan Yılmaz, 45 dk. Prof. Dr. Mehmet Çilingiroğlu’nun, 20 dk. Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan’ın, 18 dk. Prof. Dr. İlyas Dökmetaş’ın ve 12 dk. da Prof. Dr. Derya Uludüz’ün konuştuğunu belirtti.

Didem Arslan Yılmaz, konuyla ilgili yapılan yorumlara ise şu yanıtı verdi:

“Mehmet Çilingiroğlu, Türkiye’yi terk etti, 27 yıldır ABD’de sırça köşkünde yaşıyor. Burada Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu gibi kendisinden 10 misli değerli hekimler şehit oluyor, 600’ü enfekte olmuş durumda… Türkiye’yi sevme konusunda buradaki hekimlerimize kimse ABD’den ders vermeye kalkmasın. Kaldı ki Türkiye’nin Nabzı’nı izleyen hakkaniyet sahibi izleyiciler programın yarısından daha fazla konuşan, yayındaki diğer profesör konuklara saygısızlık derecesinde ifadeler kullanan Mehmet Çilingiroğlu’na gereğinden fazla tolerans gösterdiğimize tanıklık ettiler. Ama hangi ruh halinde olduğunu bilemediğim Prof. Mehmet Çilingiroğlu, buna rağmen yayını terk ettiyse oturup ağlayacak halimiz yoktu. Kendi tercihi. Tartışma programında itirazlarını saygı çerçevesinde dile getiren bilim insanlarına ‘Varsa bilimsel kurulunuz yapsın ne yapacaksa, Türkiye’den bu yüzden kaçtım’ diyen birinin ne bana ne de çok değerli konuklarıma had bildirmesini halen daha kabul edilemez olduğunu düşünüyorum. Bazı troller sosyal medyadan, güya hükümeti övücü ifadeler kullandığı için kavga ettiğimizi ileri sürerek saldırmışlar. Bir önceki yayını ve dün akşamki yayını izleyenler bu iftiranın sahiplerine yakışır bir yalan olduğunu anlayacaklardır.”


YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)