Son Dakika Haberler

Mehmet Yılmaz, Soylu’nun yorumunu değerlendirdi: Flatus vocis!

Mehmet Yılmaz, Soylu’nun yorumunu değerlendirdi: Flatus vocis!
Okunma : Yorum Yap

Mehmet Yılmaz, Soylu’nun yorumunu değerlendirdi: Flatus vocis!

T24 yazarı Mehmet Y. Yılmaz, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “Avrupa Soros kurallarıyla yönetiliyor!” sözlerini değerlendirdi.

Yılmaz, “Devlet Bahçeli’nin koltuğuna göz dikmiş ancak henüz onun gibi “6 kere 7 eşittir 42, ikisini topla 6 eder, demek ki Bay Kemal hain” tadında cümleler kuramıyor” dediği Soylu’nun “Avrupa Soros kurallarıyla yönetiliyor. Bizdeki Sorosçular, Kavala’nın peşine takılanlar. Kim Kavala’nın serbest bırakılmasını istiyorsa, Ukrayna’daki ve Suriye’deki çocukların katili de odur. Kimse başka yerde suçlu aramasın.” açıklamasını “Atalarımızdan yadigar ‘osur osur ipe diz‘ ya da ‘osuruktan tayyare, selam söyle o yâre’ atasözleri, ‘flatus vocis‘ ile tanımlanan kavramı tam olarak karşılamasa da okuyucunun meseleyi daha kolay kavrayabilmesi açısından yerel kültürümüze daha uygun” sözleriyle değerlendirdi.

Yılmaz’ın söz konusu yazısı şöyle:

“Flatus vocis! Flatus, Latincede, sindirim sisteminde bazı bakterilerin ölümüyle ortaya çıkan gazın, vücudumuzun dışarıya açılan yerlerinden, hafif, bazen de şiddetli bir esinti halinde dışarıya atılması eylemini tarif eden bir kelime

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Birleşmiş Milletler ve NATO’nun iflas ettiğini görmüş. Sadece bunlar değil dünyadaki küresel örgütlerin hepsi iflas etmiş, hem de gözlerimizin önünde. Zaten kendisi bunu yıllardır söylüyor ama kimselere de dinletemiyormuş. AB desen bir topluluk olarak zaten bir anlam ifade etmiyor. Ve Soylu, bu hazin duruma teşhisini koyuyor: Avrupa Soros kurallarıyla yönetiliyor! Bizdeki Sorosçular, Kavala’nın peşine takılanlar. Kim Kavala’nın hukuk iğfal edilerek serbest bırakılmasını istiyorsa, Ukrayna’daki ve Suriye’deki çocukların katili de odur. Kimse başka yerde suçlu aramasın.

Siyasi tarihimizde saçmalığı paçalarından akan çok konuşma dinledim. Doğum tarihim itibariyle kuşkusuz ki bazılarına yetişemedim ama Allah, Süleyman Soylu’dan razı olsun bu açığı sayesinde kapatabiliyorum. Şu sözlerini buraya aktarayım ki unutulup, gitmesin, bizden sonra gelecek kuşaklar da değerini bilsin.

“Birleşmiş Milletler ve NATO’nun ve dünyadaki küresel örgütlerin iflasını hep beraber görüyoruz. Hiçbir değerleri söz konusu değil. Ben bunu yıllardan beridir söylüyorum. Ben Avrupa’nın bir topluluk olarak bir anlam taşımadığını da düşünüyorum. Avrupa Soros kurallarıyla idare ediliyor. Onlar Soros kurallarına teslimler. Şunu çok açık söylüyorum, Soros’u artık dünyada hiçbir ülke kabul etmeyecek. Savaşta ölen bütün çocukların sorumlusu Soros’tur. Bizdeki Sorosçular, Kavala’nın peşine takılanlar. Kim Kavala’nın hukuk iğfal edilerek serbest bırakılmasını istiyorsa, Ukrayna’daki ve Suriye’deki çocukların katili de odur. Kimse başka yerde suçlu aramasın. Ukrayna meselesine bakın başından itibaren Soros var. Katiller onlardır.”

Normal olarak Süleyman Soylu’nun sözleri arasında anlam bütünlüğü filan beklememek gerek. Çünkü belli ki Devlet Bahçeli’nin koltuğuna göz dikmiş ancak henüz onun gibi “6 kere 7 eşittir 42, ikisini topla 6 eder, demek ki Bay Kemal hain” tadında cümleler kuramıyor. Soylu’nun konuşurken sözlerindeki insicamı kaçırması onun için normal sayılmalı ancak bu sefer hakkını teslim edeyim, kendi zirvesine ulaşmış bulunuyor. Onun için de bu sözlerinin üzerine “hayır bayım, o dediğin öyle değil de böyle” diye ciddi ciddi bir şeyler söyleyebilmek mümkün değil. Çünkü bu sözlerde vücut bulan ana fikri esasen “flatus vocis” olarak tanımlamak gerekiyor. Umberto Eco, bu kavramı, “çok da bilgili olmayan kişilerin edebi klişe kullanımının yarattığı sonuçların saçmalığını” tarif etmek için kullanmıştı.

Flatus, Latincede, sindirim sisteminde bazı bakterilerin ölümüyle ortaya çıkan gazın, vücudumuzun dışarıya açılan yerlerinden, hafif, bazen de şiddetli bir esinti halinde dışarıya atılması eylemini tarif eden bir kelime. Bakterilerin ölümüyle ortaya çıkan bu gazların hoş kokmadıklarını da herkes kendi kişisel deneyiminden biliyordur, benim ayrıca bunu vurgulamama gerek yok sanırım. “Vocis” ise Latince “ses” anlamında. Bu iki kelimenin yan yana gelerek yeni bir deyim oluşturması, kelimelerin kendi özel anlamları dışında yeni bir anlam arayışının sonucu. Eco, kendi yarattığı bu deyimin “nesnel olarak karşılığı olmayan, boş sözler bütünü” ya da “lafügüzaf” anlamında kullanılabileceğini belirtmiş. Bir İtalyan değil de Türk olsaydı, yeni bir deyim yaratma zahmetine girmesine gerek kalmazdı. Atalarımızdan yadigar “osur osur ipe diz” ya da “osuruktan tayyare, selam söyle o yâre” atasözleri, “flatus vocis” ile tanımlanan kavramı tam olarak karşılamasa da okuyucunun meseleyi daha kolay kavrayabilmesi açısından yerel kültürümüze daha uygun. Ama o zaman entelektüel bir hava yaratabilmem mümkün olmadığı için ben “flatus vocis” deyimini kullanmayı tercih ediyorum.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

slot siteleri bahis siteleri hacklink