Son Dakika Haberler

Meral Akşener, İranlı kadınları Turgut Uyar dizeleriyle selamladı

Meral Akşener, İranlı kadınları Turgut Uyar dizeleriyle selamladı
Okunma : Yorum Yap

Meral Akşener, İranlı kadınları Turgut Uyar dizeleriyle selamladı: “Çünkü bir başkaldırma ancak saçlarından tutulur…”

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İranlı kadınların, “ahlak polisi” tarafından öldürülen Mahsa Amini’nin ardından başlattığı protestoları selamladı.

22 yaşındaki Mahsa Amini’nin “ahlak polisi” tarafından gözaltına alındıktan sonra işkenceyle katledilmesinin ardından İran’ın çeşitli kentlerinde kadınların öncülüğünü yaptığı eylemler sürüyor. Günlerdir süren eylemlerde polis eylemcilere karşı sert tutumunu sürdürürken onlarca kişinin öldüğü bildiriliyor.

MERAL AKŞENER’DEN KADINLARA DESTEK

İran’daki eylemler her geçen gün büyürken; İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, sosyal medya hesabından eylemlere ilişkin paylaşımlarıda bulundu.

Akşener, şair Turgut Uyar’ın dizeleriyle İranlı kadınları selamladı.

Akşener’in paylaşımları şöyle:

”Maalesef çağımız, sultancıl yapıların ve etraflarındaki haramzadelerin; İktidarlarını meşrulaştırmak ve sürdürmek adına yaptıkları türlü zorbalıklar ve aldıkları akla ziyan kararlarla hızla, insanların mutluluklarının ellerinden alındığı bir cendere içine sürükleniyor.

Her yerde bolca bulunan kötücül ve çıkarcı iktidar kümeleri sıklıkla; Sözde dostların ve sözde düşmanların olduğu hayali bir evrende, kazananı sadece oligarşilerin olduğu kurmaca bir kabusu; İnsanlara “beka mücadelesi” diye yutturmaya çalışıyor.

Nitekim İran’da kadınlara yaşatılan kabusu da bu çerçeveden ayrı düşünemeyiz. Kadınların mutlu ve huzurlu bir yaşam sürebilmeleri, tercihlerinde özgür olmaları ve itilip kakılmadan yaşayabilmeleri en temel ve en kutsal haklarıdır. Bunun aksini de asla kabul edemeyiz.

Bu vesileyle, İran’da özgürlükleri için sokaklara dökülen ve baskıya başkaldıran kadınları tüm kalbimle selamlıyor; İran yönetimini, kadınların onurlu bir hayat için yükselttikleri haklı sese kulak vermeye ve insan haysiyetine yakışan reformları acilen yapmaya davet ediyorum.

Turgut Uyar’ın dizelerinde de söylediği gibi: “Saçlarımı hep kestim tutacak kadar kalmasın dedim. Çünkü bir başkaldırma ancak saçlarından tutulur…”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)