Son Dakika Haberler

Merdan Yanardağ’dan FETÖ’den sonra AKP’nin ‘yanaşması’ olan Cüneyt Özdemir’e: Korkak soytarı

Merdan Yanardağ’dan FETÖ’den sonra AKP’nin ‘yanaşması’ olan Cüneyt Özdemir’e: Korkak soytarı
Okunma : Yorum Yap

Merdan Yanardağ’dan FETÖ’den sonra AKP’nin ‘yanaşması’ olan Cüneyt Özdemir’e: Korkak soytarı

Tele1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ, gazeteci Cüneyt Özdemir’in
polis karşıtı olarak tanımladığı Türkiye’deki muhaliflere yönelik kullandığı ‘gerzek’ ifadesine sert tepki gösterdi.

ABD’deki George Floyd protestolarını değerlendirirken Türkiye’deki muhalifleri ‘polis karşıtı’ olarak tanımlayarak ‘gerzek’ ilan eden gazeteci Cüneyt Özdemir, sosyal medyada büyük tepki çekti. Tele1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ, Özdemir’e, “FETÖ yanaşması, korkak soytarı” diyerek tepki gösterdi.

‘TELE1’İN ARKASINDA HALK VAR, MECZUP’

Özdemir’e sosyal medya hesabından cevap veren Yanardağ, “FETÖ yanaşması, korkak bir soytarı var. Tam bir cahil… Cüneyt Özdemir… TELE 1 için ‘arkasında kimin olduğu belirsiz’ demiş. Aklınca ihbar ediyor. AKP’ye göz kırpıyor. Kimse yok ‘gerzek’, ben varım. Halkın, desteği var. Senin kafan almaz…” diye yazdı.

“Bu soytarı, benim için “nereden çıktıysa kamikaze bir gazeteci” demiş…” diyen Yanardağ, “CHP’ye yaranmaya çalıştığımızı da ileri sürmüş… Belli ki hem meczup hem aptal… Ben 35 yıldır gazetecilik yapıyorum… Ama bu soytarı, kıt aklıyla kendisini yukarıya koymaya çalışmış… Belli ki kompleksi var. Medya soytarısı Özdemir, belli ki bu koşullarda bir medya kuruluşu ve bir gazetecinin eleştirel tutumunu, AKP iktidarına karşı cepheden muhalefet cesaretini, özetle entelektüel haysiyeti aklı almıyor. Yanaşma ahlakı ve korkaklık basit bir vicdan muhasebesi yetisini de yok etmiş” ifadelerini kullandı.

SOSYAL MEDYA KULLANICILARINDAN ÖZDEMİR’E: ASIL GERZEK KİM?

Sosyal medyada Özdemir’i geçmişte FETÖ’nün defalarca kullandığı öne sürülürken, Fethullah Gülen’den hediye ‘altın saat’ aldığı hatırlatıldı. Özdemir’in o dönem Gülen’i savunan açıklamaları da yeniden gündeme geldi. Sosyal medya kullanıcıları Özdemir’e “Asıl gerzek kim?” diye sordu.

KRT muhaliflere “gerzek” diyen Cüneyt Özdemir’in FETÖ ile ilişkisini haberleştirdi.

İşte Özdemir’in Gülen karnesi…

GÜLEN’İ ZİYARET ETTİ

Özdemir’in Gülen’i ziyaret için ABD’ye gittiği, hediye saat aldığı belirtildi. O dönem yapılan ve de doğrulanan haberler paylaşıldı.

BERABER KAHVALTI YAPTILAR

18 Eylül 2010’da Türkiye’den giden dört gazeteci Pensilvanya’da bulunan çiftlikte Gülen ile görüşmüştü. O dönem Gülen, Haber Türk gazetesi yazarı Serdar Turgut, CNN Türk Yayın Danışmanı Ferhat Boratav, 5N+1K programı yapımcısı Cüneyt Özdemir ile Zaman gazetesi yazarı Bejan Matur’la kahvaltı yapmıştı.

HEDİYE ALTIN SAAT

Sadece not alınmasını kabul eden Gülen’in gazetecilere ‘Fethullah Gülen’ yazılı birer saat hediye ettiği öğrenilmişti. Görüşmeye katılan gazetecilerden bazıları hediye saati doğrulamıştı. Bejan Matur, ziyarete gelen herkese verilen rutin bir hediye olduğunu söylemişti.

KÖŞE SAHİBİ OLDU

Bir kısmı yakın arkadaşı olan çok sayıda gazeteci Silivri’ye gönderilirken Cüneyt Özdemir, kendine yeni bir yol, yine yeni bir dünya seçmişti. CNN Türk’teki konumu güçlenmekle kalmamış, şimdilerde FETÖ’den aranan Eyüp Can’ın yönetimindeki Radikal’de de köşe sahibi olmuştu.

CÜNEYT ÖZDEMİR NE YAZMIŞTI?

Cüneyt Özdemir, ziyaretle ilgili şunları yazmıştı:

“Fethullah Gülen, Pensilvanya’nın hemen yakınında 110 dönümlük bir çiftlikte yaşıyor. Bu çiftlik, eskiden bir Hristiyan okulunun ‘yaz kampı’ olarak kullanılıyormuş. Başında beyaz bir namaz takkesi var. Gözlerinin altı şiş, sağ el başparmağı alçılı.

– (Türkiye’ye dönmeyi düşünüyor musunuz?) sorusuna yanıtı: Hayır; zira ortam uygun değil.

– Günün birinde dönerse en çok yaşamak istediği yer yıllarca görev yaptığı İzmir olacak.

– Kürt sorununun çözümü için Gülen’in iki önerisi var: ‘Diyalog’ ve ‘Bürokratik açılım.’

– (Türkiye’de çok tartışılan konulardan bir tanesi cemaatin içindeki yöntemler… Sizin rahatsız olduğunuz olmuyor mu? Siz cemaat adına, cemaatçilerin yaptıkları her şeyin farkında mısınız? Rahatsız olduğunuz var mı?): Hafif bir sessizlik oluyor ama Fethullah Gülen kendinden emin. Bazen kendi iradesine rağmen aşırı davrananlar olabileceğini söylüyor. ‘Bana rağmen benden daha çok uğraşanlar olabilir’ diyor. Onlara uyarıları direkt, ‘Şunu neden böyle yaptın?’ ya da ‘Bunu böyle yapma!’ şeklinde değil, sohbet toplantılarında telkinlerle bildirdiklerini söylüyor.

SİTESİNİN OFİSİNİ CEMAAT KURMUŞTU

Cüneyt Özdemir, Fethullah Gülen ziyaretini kendi haber sitesi Dipnot tv’de de yayınlamıştı. Ofisi cemaat tarafından kurulan Dipnot sitesindeki yazısını Cüneyt Özdemir, “Pensilvanya’da Fethullah Gülen ile Bir Gün’ izlenim yazımı iphone’da cüneyt özdemir app.’nına şimdi koydum. Dipnot.tv’ye ise yayın sırasında” ifadeleri ile duyurmuştu.

CÜNEYT ÖZDEMİR FETÖ’YE TOZ KONDURMUYORDU

Öğretmenler gününde 5N1K’ya katılan öğretmen Yasemin Çakıcı KPSS kopya skandalında cemaatten şüphelendiklerini söyleyince sunucu Cüneyt Özdemir, Çakıcı’ya çıkışmıştı. Ataması Yapılmayan Öğretmenler Platformu’ndan (AYÖP) üyesi Yasemin Çakıcı, programda KPSS’deki kopya skandalından bahsederek, “Tamamen şaibe dolu sınav. Hakkımız yendi. Kopya çekildiği ispatlanmış olmasına rağmen birileri korunuyor. Bu korkunç bir şey. Bu kadar yansımışsa aynı zamanda medyaya. Ne yazık ki biz cemaatin parmağının olduğunu düşünüyoruz bu işle ilgili. Bu yüzden korunduğuna eminiz çünkü optik puan ortaya çıktı. Tek bir çizik yoktu” demişti. Çakıcı’nın şüphelerini dile getirmesi üzerine Özdemir, “Neye göre böyle bir şey söylüyorsunuz Yasemin Hanım? Elinizde bilgi belge var mı?” diye çıkışmıştı. Çakıcı, Özdemir’e şöyle karşılık vermişti: “Resmi bir belge ortaya çıkarmak mümkün değil. Zaten usülsüzlük var ortada. Çok fazla ispatlamak mümkün olmuyor. Özellikle şunu biliyoruz. Ağustos ayında Ankara’daydık. Bu süreç içinde Van’dan Diyarbakır’dan çeşitli illerimizden gelen öğretmenlerimiz var. Gözledikleri şeyleri doğrudan bizimle paylaşıyorlar. Sorular nasıl dağıldı ellerinde net bilgiler var.”

‘HER ŞEYİN CEMAATE YÜKLENMESİNE KARŞIYIM’

Özdemir, bir defa daha Yasemin Çakıcı’ya karşı çıkarak, “Böyle genellemeler yapıldığı zaman haklıyken haksız duruma düşülüyor. Elinizde bilgi belge varsa çıkartırsınız canlı yayında elimde belgeler var dersiniz. O zaman ‘şu cemaat bu grup yaptı’ dersiniz. Anlayışla karşılarım. Ama belge bilgi yoksa bu Türkiye’nin yeni umacısı olarak yaratılan ‘The Cemaat’ ya da cemaate her şeyin yüklenmesinden ben bu programda en azından karşıyım” ifadelerini kullanmıştı.

ÇAKICI: CEMAAT SÖZLERİNİN ARDINDAN GÖRÜNTÜMÜ EKRANDAN KALDIRDILAR

Programdan sonra yaşadıklarını Yasemin Çakıcı, kendisinin dışında ağır hasta olarak Ankara GATA’da yatmakta olan AYÖP kurucusu Şafak Bay’ın da konuk olduğunu, program boyunca kendisinin, Bay’ın ve Özdemir’in görüntülerinin ekranda görüldüğünü belirterek, “Cemaat tartışmasından sonra birdenbire beni göstermemeye başladılar ekranda” dedi.

NE OLMUŞTU?

Cüneyt Özdemir, ABD’de siyahi vatandaş George Floyd’un polis tarafından öldürülmesinin ardından başlayan eylemlerden bahsederken New York’ta görev yapmış eski bir polisin yazısını okumuştu. Yazıda polis memurunun “Polisler, kendilerine yönelik duyulan düşmanlığı hiç bu kadar hissetmediklerini söylüyorlar, Mağdur durumdalar. Ülkedeki polis memurlarının çoğu meslek hayatını kurşun sıkmadan bitiriyor” sözlerini okuduktan sonra Özdemir, ABD’deki polis karşıtlığına Türkiye üzerinden bakarak, “Bizde de bazı gerzekler var. Hayatını polis karşıtlığına kurmuş, niye adam çünkü muhalifim, polisten nefret ediyorum’ diyor. Yarın bir gün hırsız evine gelince, başına bir iş gelince hemen polisi arıyorsun. Bizdeki bazı muhalifler muhalif filan değil gerzek. Devletten nefret ediyorum diyorlar. Nerede yaşayacaksın diyorsun ‘komünde’ diyor. La git…” ifadesini kullanmıştı.

Tele 1

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)