Merhaba, ben bipolar! / Tülay Yıldırım EDE - Gazeteler, Haber Manşet, Son dakika Gelişmeleri
Son Dakika Haberler

Merhaba, ben bipolar! / Tülay Yıldırım EDE

Merhaba, ben bipolar! / Tülay Yıldırım EDE
Yorum Yap

Merhaba, ben bipolar!

“Bipolarlar cinayete meyilliymiş. Rahatlıkla öldürebiliyormuş. Sende var mı böyle bir duygu?”

Sanırım bipolar bozukluk hakkında ciddi bir konuşma yapmamız lazım sizlerle. O kadar tuhaf ve bazen sinir bozucu, bazen de gülünç yaklaşım ve yorumlar var ki buna dair, aklım almıyor birçoğunu. İşte bunlar hep bilgisizlikten, bildiğini sanıp k.çından bilgi ve korku üretmekten.

Bipoların ne olduğunu yazmayacağım. Merak eden araştırır ama doğru kaynaktan araştırması önemli tabi. Aksi halde bilgi kirliliğinden öteye geçmez araştırması.

Ha şimdi neden bunları yazıyorum? Şundan ötürü: Bipolarım!

Evet bipolarım ve bunu çoğu insan bilmez. Bilmesi de gerekli değil zaten.

Bugün bir arkadaş, başka bir arkadaşımdan bipolar olduğumu öğrenmiş. O başka arkadaş neden söyleme gereği duymuş, o da ayrı tartışma konusu. Neyse, o öğrenen arkadaşım aradı ve şunları dedi telefonda: “Ayy Tülayyy, çok üzüldüm yaa. Çok geçmiş olsun. Öğrenince elim ayağım kesildi valla!”

Arkadaşın bu densiz yaklaşımı yetmedi, ardından sorular sormaya başladı. Sadece birini yazacağım, diğerleri yazacağımdan da ahlaksız sorular. Biri şuydu: “Bipolarlar cinayete meyilliymiş. Rahatlıkla öldürebiliyormuş. Sende var mı böyle bir duygu?”

Ahh evet yaa, aklımda çılgınca cinayet planları var. Gözümü öyle kan bürüdü ki, insanlara bakarken salya akıyor ağzımdan öldürmek adına!

Hayır yaa, insanlar bu kadar aptal, bu kadar cahilin dibi olamaz!

Arkadaşlar, biz bipolarlar öcü değiliz. Aksine çok renkli insanlarız. Korkacağınız en son kişi bile değiliz.
Bizler bırakın insana, hayvana zarar vermeyi; doğaya dahi zarar vermeyiz. Çünkü bipolarlar her şeye tahmininizin ötesinde -aşırı- duyarlıdır.

Tanımadığı bir insanın acısını bile kendi acısıymış gibi hisseder. Bir yerde orman yansa, biz de yanarız o ormanla. Bir hayvan katledilse, acımızdan kahroluruz biz. Ki bipolarların çoğu, insan, hayvan, doğa aktivistidir.

Bizlerin sizlerden tek farkı, her duyguyu uçlarda yaşamamız.

Normalimiz yok evet ama bu kötü değil. Evet, depresif dönemler bu açıdan zor; ancak biz o dönemlerde bile üstesinden geliyoruz her şeyin. İntihar edenlerimiz veya teşebbüs edenimiz olmuyor mu bu dönemde? Elbette oluyor. Fakat yine de tahmininizden de öte güçlüdür bipolarlar. Bildiğiniz süpermeniz ayol!

Bizler eğlenceli insanlarız ayrıca. Çünkü bizde rutin diye bir şey yok. Valla tanısanız çok seversiniz bizi. Hiç sıkılmazsınız. Haa hızımıza, enerjimize yetişebilir misiniz, işte ondan şüpheliyim.

Kimseye, hiçbir şeye zararımız yok. Aksine faydamız var.

Aynı anda birçok şeyle ilgilenebilir, koşturabilir ve hiç yorulmayız. Çünkü bitmeyen bir enerjiye sahibiz. O yüzden birçok şeyle uğraşmak bize iyi geliyor. Böylece enerjimizi atabiliyoruz. Aksi halde ani patlamalar oluyor ve bu iyi değil. İntiharların başlıca sebebi bu kanaatimce.

Bize uzaylı, hastalıklı, korkunç, cani muamelesi yapmaktan vazgeçin. Bence asıl hasta olanlar, bu algılara sahip kişiler.

Bipolarım!
Bundan korkmuyorum!
Bundan utanmıyorum!

Var mı sorusu olan?

Tülay Yıldırım EDE

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

%d blogcu bunu beğendi: