Son Dakika Haberler

Merkez Bankası başkan yardımcılığı görevinde tecrübe şartı kalktı!

Merkez Bankası başkan yardımcılığı görevinde tecrübe şartı kalktı!
Okunma : Yorum Yap

Şoföründe bile tecrübe aranan Merkez Bankası’nın kapıları, yandaşa böyle açılıyor!


Merkez Bankası Başkan yardımcılığı görevinde tecrübe şartı kalktı. Değişikliğe göre; herhangi bir üniversite mezunu, mesleki yeterliliği olmadan Merkez Bankası başkan yardımcısı olarak atanabilecek


Merkez Bankası başkan yardımcılığı atamalarında ‘tecrübe şartı’ ve beş yıllık görev süresi kaldırıldı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Anonim Şirketi esas mukavelesinde değişiklik yapılmasına ilişkin cumhurbaşkanı kararı Resmi Gazete’de yayınlandı. Değişikliğin 12’nci maddesinde “Esas mukavelenin 29’uncu maddesinin birinci fıkrasında yer alan ‘ve meslekleri ile ilgili olarak en az on yıl çalışmış’ ibaresi, ‘başkanın (guvernör) önerisi üzerine müşterek kararla beş yıl süre ile’ ibaresi ve aynı fıkranın üçüncü maddesi yürürlükten kaldırıldı.” Kararla, herhangi bir üniversite mezunu, mesleki yeterliliği olmadan Merkez Bankası başkan yardımcısı olarak atanabilecek. 

Değişiklik yapılan 29. madde


Değişiklik yapılan 29. Madde şöyle:

“Başkana (Guvernör) yardımcı olmak üzere dört Başkan (Guvernör) Yardımcısı atanır. Başkan (Guvernör) Yardımcıları hukuk, maliye, ekonomi, işletme, bankacılık, finans, mühendislik, kamu yönetimi, siyaset bilimi, uluslararası ilişkiler ile istatistik alanlarından birinde veya iktisadi ve idari bilimler fakültelerinde lisans veya lisansüstü öğrenim görmüş, yeterli bilgi ve 12 deneyime sahip ve meslekleri ile ilgili olarak en az on yıl çalışmış kişiler arasından Başkanın (Guvernör) önerisi üzerine müşterek kararla beş yıl süre ile atanırlar. Başkan (Guvernör) Yardımcıları bu sürenin sonunda yeniden atanabilirler. Başkan (Guvernör) Yardımcıları hakkında da Banka Kanununun 27’nci maddesinin birinci fıkrası ve 28’inci maddesinin ikinci fıkrası uygulanır.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)