Son Dakika Haberler

Metin Feyzioğlu: Avukatların itilip kakıldığını bilmiyordum; istifa edecek bir durum yok

Metin Feyzioğlu: Avukatların itilip kakıldığını bilmiyordum; istifa edecek bir durum yok
Okunma : Yorum Yap

Feyzioğlu: Avukatların itilip kakıldığını bilmiyordum; istifa edecek bir durum yok


AKP’nin Avukatlık Kanunu ve baroların yapısına yönelik değişiklik hazırlığına karşı çıkan baro başkanları Ankara’ya yürürken polisin sert müdahalesine maruz kaldı. Başkanlar darp edilirken Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu ise Anıtkabir’den fotoğraf paylaştı. Afyon, Ardahan, Iğdır, Ağrı, Konya, Elazığ, Sivas, Gümüşhane – Bayburt, Çorum, Yozgat, Kütahya, Edirne, Samsun Erzurum, Kahramanmaraş baro başkanlarının bulunduğu fotoğraf, Savunma Yürüyüşü’nde bulunan başkanların tepkisini çekti. Fotoğrafta yer alan Sivas Baro Başkanı Hacı Yılmaz Demir, “Ben herhangi bir paylaşımda bulunmaması adına uyardım. Fakat kendi takdiridir” açıklamasında bulundu. Bugün başkanların bulunduğu alana giden Feyzioğlu, avukatların tepkisi ile karşılaştı. Konu hakkında gazeteci Cüneyt Özdemir’e açıklamalarda bulunan TBB Başkanı Feyzioğlu, “avukatların itilip kakıldığını bilmediğini” öne sürerek “İstifa etmemi gerektiren herhangi bir durum yok. Benle ilgili değil” dedi.

Feyzioğlu, avukatların yaklaşık 30 saatlik direnişinin ardından yürümesine izin verilmesini ise şöyle yorumladı:

“Hepsi başımın üstüne, onlara tek söz söylenemez. Çünkü çok zor şartlarda sabahı ettiler ve temel hakları ihlal edildi. Silahsız saldırısız yürüyüş hakkı
temel haktır.”

“48 saattir uyumadım”


“Ben 48 saattir ayaktayım, hiç uyumadım. Dün gece Barolar Birliği’nde sabah 5’e kadar telefon görüşmeleri yapıyordum” diyen Feyzioğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“Meclis başkanına hem şahsen gittim hem de en az dört kez aramışımdır. Saat 4.5-5 , çözüldü deniyor çözülmüyor. Soğuk, yağmur yağıyor. Battaniye göndermek istiyorsunuz, içeri sokmakta sorun yaşıyorsunuz. Soktuk bir şekilde. Bir taraftan İbrahim Kalın’a mesaj atıyorum. Kiev’deymiş. Sayın Süleyman Soylu, ‘sabah 9.30 gibi çözüyoruz. Bana birazcık vakit. Kaymakamların bir yemin töreni var. Biter bitmez nasıl çözüleceğine dair sizi arayacağım’ dedi.

TBB Başkanı, Instagram’da paylaştığı fotoğraf hakkında  ise şunları söyledi:

“Biz onların itilip kakıldığını bilmiyorduk. Biz arabalara bindiğimizde itiş kakışı öğrendik. Kabul edilemez bir şey. Bunların hepsi çok üzücü bir şey. Ben şunu soruyorum: Ne kazandık? Kanunu ben çıkarmıyorum. Bazı arkadaşların hedefinde ben varım, anlıyorum. Şu anda bizim çok yakın bir sorunumuz var o sorun da ben değiliz. Çoklu baro.”
İstifa etmesini gerektirecek bir durum olmadığı görüşünü dile getiren TBB Başkanı ayrıca “Konu benimle ilgili değil. Ben kanun koyucu değilim” diye konuştu.  

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)