Son Dakika Haberler

Metin Gürcan: Suriye’ye bir operasyon başlarsa bu, seçimlerin ilk işaret fişeği olur

Metin Gürcan: Suriye’ye bir operasyon başlarsa bu, seçimlerin ilk işaret fişeği olur
Okunma : Yorum Yap

Metin Gürcan: Suriye’ye bir operasyon başlarsa bu, seçimlerin ilk işaret fişeği olur…

Askerî Stratejist Metin Gürcan, Erdoğan’ın Suriye’ye yeni bir operasyonun yapılacağına dair işaret vermesini değerlendirdi.

Gürcan, “Artık ortada bir dış politika yok, bir kişinin siyasi bekası için yürütülen dış ilişkiler var” dediği değerlendirmesinde, ‘Suriye’deki operasyon ekonomik sıkıntıları, dış ve iç politikadaki sorunları altına süpürecekleri bir halı olabilir.’ ifadesini kullandı.

Gürcan, gerçekleşmesi halinde, Suriye operasyonunun seçimlerin ilk işaret fişeği olarak kabul edilebileceğini belirtti.

Gürcan’ın ifadeleri şöyle:

“Artık ortada bir dış politika yok, bir kişinin siyasi bekası için yürütülen dış ilişkiler var. Şimdi tek kişinin siyasi bekası ‘seçim’… seçime endeksli.

Türkiye’nin Irak’ın kuzeyindeki operasyonlar artık kamuoyunda çok yankı uyandırmıyor. PKK terörüne yönelik içerideki operasyonlar da çok yankı uyandırmıyor. Sokağa baktığınız zaman kamuoyunun sorunları ortada.

Suriye’deki operasyon ekonomik sıkıntıları, dış ve iç politikadaki sorunları altına süpürecekleri bir halı olabilir.  Suriye’deki operasyon eğer olursa Fırat’ın batısında Rusya’nın, Fırat’ın doğusunda Amerika’nın yeşil ışık yakması sonrası olur. Çünkü bir operasyon olursa hava sahasını açıp açmayacakları çok önemli. Açılmazsa emekliliğini isteyen generallerimizi hatırlayın lütfen, Ankara da bunu dinlesin, ‘şehidini, yaralını tahliye edemediğin yere operasyon da yapamazsın’… Hava sahası açılmazsa kara operasyonu çok uzun ömürlü olmaz, bunun tecrübelerini biliyoruz. Ama bir operasyon başlarsa bunu zaten seçimlerin ilk işaret fişeği olarak kabul edebilirsiniz.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)