Son Dakika Haberler

Metin Yener, Sayıştay’ın yeni başkanı oldu

Metin Yener, Sayıştay’ın yeni başkanı oldu
Okunma : Yorum Yap

“Çift maaşlı” Metin Yener, Sayıştay’ın yeni başkanı oldu!…

💥Erdoğan’ın yakın çalışma arkadaşı Cumhurbaşkanlığı Personel ve Prensipler Genel Müdürü Metin Yener, TBMM Genel Kurulu’nda Sayıştay Başkanlığına seçildi. Yener’in göreve gelmesi ile birlikte Sayıştay’ın denetim işlevinin daha da zayıflayacağı yorumları yapılıyor.

TBMM Genel Kurulu’nda Sayıştay Başkanlığı seçimi yapıldı. Genel Kurul’da gizli oyla yapılan seçimde, Cumhurbaşkanlığı Personel ve Prensipler Genel Müdürü Metin Yener ile Sayıştay 6. Daire üyesi Mehmet Aksoy yarıştı. Yener, 255 oyla Sayıştay Başkanlığına seçilirken, Aksoy 4 oy aldı. Seçimde 1 boş oy, 10 da geçersiz oy çıktı.

METİN YENER KİMDİR?

Erdoğan’ın yıllardır yakın çalışma arkadaşı olan Yener, daha önce Başbakanlık Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğü, ardından da Kanunlar ve Kararlar Genel Müdür Yardımcılığı yaptı. Yener, Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olarak seçilmesinin ardından Cumhurbaşkanlığı Personel ve Prensipler Genel Müdürü oldu. Yener, bir dönem de Türkiye Boks Federasyonu’nda asbaşkan olarak görev yaptı.

Kamu idarelerinin gelir ve giderleri ile mallarının kullanımını ‘millet adına’ denetlemek ve sorumluların hesap ve işlemlerini kesin hükme bağlamakla sorumlu kurum Sayıştay, AKP iktidarı döneminde ‘hesap soramaz’ hale geldi.

Yener’in göreve gelmesi ile birlikte Sayıştay’ın denetim işlevinin daha da zayıflayacağı yorumları yapılıyor.

Sayıştay’ın denetlediği kurum sayısı azaldı ve yüzlerce sayfalık denetim raporları artık birkaç sayfaya kadar düştü.

Sayıştay Kanunu’nda 2010’dan bu yana hiç işletilmeyen maddede, denetim sırasında suç teşkil eden bir fiile rastlandığında ilgili denetçiler tarafından derhal delillerin tespit edilerek durumun Sayıştay Başkanlığı’na bildirilmesi öngörülüyor. Görevlendirilecek dairenin 15 gün içinde yapacağı inceleme sonucu kamu davası açılmasını gerektirecek niteliğin görülmesi halinde Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulması gerekiyor. Ancak bu kanun hükmü, 11 yıldır uygulanmıyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)