Mezoterapi Nedir? - Gazeteler, Haber Manşet, Son dakika Gelişmeleri
Son Dakika Haberler

Mezoterapi Nedir?

Mezoterapi Nedir?
Okunma : Yorum Yap

✔Mezoterapi Nedir?

Mezoterapi, son zamanlarda estetik amaçlı kullanılan yaygın bir yöntemdir. Saç, yüz, boyun ve vücudun diğer bölgelerine uygulanabilen, hem sağlık hem de estetik amaçlı kullanılan tıbbı bir yöntemdir.

Mezoterapi nedir?

Derinin orta tabakasına özel iğne uçları ile cilt için yararlı bazı ilaçların enjeksiyonu demektir. Cilt mezoterapisi (Mezolift) cildi yenilemek, nemlendirmek, saç dökülmesini önlemek (Saç Mezoterapisi), ağrı mezoterapisi aynı zamanda selülit tedavisi ve bölgesel zayıflama amaçlı kullanılmaktadır.

Çeşitli amaçları olan bu teknik aslında ilk olarak Fransa’da uygulanmaya başlanmış, son yıllarda kozmetik dermatolojide oldukça yaygın kullanılır hale gelmiştir. 1952 yılında Dr. Michel Pistor tarafından geliştirilmiş bir uygulamadır. Başlangıçta spor yaralanmaları ve enfeksiyon hastalıkları için kullanılmış ancak daha sonra birçok alanda yaygınlaşmıştır.

Mezoterapi Nedir

Mezoterapi Nedir, Nerede Kullanılır?

Günümüzde en çok estetik amaçlı kullanılan bu yöntem ile cilt lekeleri, skar izleri giderilirken kırışıklıklar için yüz, boyun ve dekoltede kullanılmaktadır.

Saçlı deride de yaygın olarak kullanılan mezoterapi, saç dökülmelerinde, dökülmeyi azaltarak, var olan saçları güçlendirici etki sağlar.

Çağımızın hastalığı olan özellikle kadınların en çok dert yandığı selülit tedavisinde de mezoterapi yaygın olarak kullanılmakta ve aynı zamanda bölgesel zayıflama için ilk başvurulan yöntem haline gelmiştir.

Akut ve kronik ağrılarda da kullanımı yaygındır. Spor yaralanmalarında sık kulanılmaktadır.

Mezoterapi uygulaması bilinenin aksine aslında çok kolay bir yöntemdir. Sadece yetkili doktorların yapması gereken bu yöntemin ağrısı az, uygulama süresi kısa ve yan etkisi -ilaçlar bölgesel uygulandığından- çok azdır.

Mezoterapide Kullanılan İlaçlar

Derinin ihtiyacına uygun vitamin, mineral, antioksidanlar, amino asitler ile birlikte her deri problemine göre özel kokteyler düzenlenir. Ayrıca ağrı mezoterapisinde uygun ağrı kesici, kas gevşetici ve dolaşım düzenleyiciler kullanılmaktadır.

Mezoterapi Seansları

Genellikle deri problemine göre seansları değişmekle beraber, ilaçların özelliğine göre haftalık ya da 15 gün aralıklarla uygulanır. Her uygulama 30 dakika ile 70 dakika arasında değişmektedir. Ortalama 2-3 seansta gözle görülür bir ilerleme olmaktadır.

Mezoterapi Avantajları

Yan etkisi az, seansları az, düşük maliyet, düşük doz…

Mezoterapide Kullanılan malzemeler

Özel iğne uçları, Dermapen, Dermaroller, Mezogun (Mezoterapi Tabancası), İğnesiz mezoterapi cihazları (Mezoflash), Transdermal Mezoterapi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)