Son Dakika Haberler

MHP’li vekil Sancaklı’nın oğlu, Thodex’in kurucusunun ortağı çıktı

MHP’li vekil Sancaklı’nın oğlu, Thodex’in kurucusunun ortağı çıktı
Okunma : Yorum Yap

MHP’li vekil Sancaklı’nın oğlu, Türkiye’nin en büyük vurgununu yapan Thodex’in kurucusunun ortağı çıktı

Adı milyar dolarlık dolandırıcılık olayına karışan Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer’in, MHP Kocaeli Milletvekili eski futbolcu Saffet Sancaklı’nın oğlu Mert Sancaklı ile ortak olduğu anlaşıldı.

Türkiye, tarihinin en büyük dolandırıcılık vakasıyla karşı karşıya. Kripto para alım satımı yapan internet sitesini kapatan ve borsada işlemleri durduran Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer’in İstanbul Havalimanı’ndan Arnavutluk Tiran’a gittiği ortaya çıktı. Özer’in yaklaşık 2 milyar dolarlık kripto varlıkla kaçtığı öne sürüldü. Ayrıca Thodex skandalında, hesaplarına ulaşamayan 400 bin kişinin mağdur olduğu iddia edildi.

Thodex’te, aylık 100 milyar liralık işlem hacmi bulunduğu ve yaklaşık 2 milyar dolarlık bir paranın kaybolduğu öne sürüldü. Bugün ise Thodex Kripto Para Borsası şirketiyle ilişkili olduğu tespit edilen 78 kişinin yakalanmasına yönelik İstanbul merkezli 8 ilde operasyon düzenlendi. Özer için Kırmızı Bülten talebinde bulunuldu.

BAKANLARLA FOTOĞRAFI ORTAYA ÇIKTI

Thodex, aralarında oyuncu, şarkıcı, modellerin de olduğu birçok ünlü isimle çalıştığı reklam kampanyalarıyla gündeme gelmişti.  Bununla birlikte, Thodex’in sahibi Fatih Özer’in, 3 gün arayla Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu ziyaret ettiği ortaya çıktı. Özer’in Instagram hesabından paylaştığı fotoğraf sosyal medyada gündem olurken, Bakan Soylu ve Çavuşoğlu’ndan “Özer’i tanımıyorum” açıklaması geldi. Ancak Çavuşoğlu’nun konuyla ilgili yaptığı açıklamada dikkat çeken bir ayrıntı yer aldı.

MHP’Lİ VEKİLİN OĞLUNUN ADINI VERDİ

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Fatih Özer’i tanımadığını söyledi. Çavuşoğlu, Fatih Özer’in 26 Aralık 2019 tarihinde MHP Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı’nın oğlu Mert Sancaklı’ya verdiği randevuya eşlik ettiğini belirtti. MHP’li vekil Sancaklı’nın oğlu Mert Sancaklı’nın, Çavuşoğlu’yla görüşmesine Fatih Özer’i de dahil etmesi ikilinin birbirini tanıdığı gerçeğini ortaya çıkardı.

SANCAKLI İLE THODEX SAHİBİNİN ORTAK OLDUĞU ŞİRKET

Cumhuriyet, Thodex skandalının ardından, 27 yaşındaki Fatih Özer ile MHP’li vekil Sancaklı’nın 24 yaşındaki oğlunun ortaklığının olduğunu ortaya çıkardı. Ticaret Sicili’nde yer alan bilgiler araştırıldığında, Mert Sancaklı ve Fatih Özer’in, 28 Eylül 2020 tarihinde “Hoppara Ödeme ve Elektronik Para Hizmetleri” adlı bir şirket kurduğu görüldü. Özer ve Sancaklı’nın kurucusu olduğu “Hoppara” adlı şirket, kripto paraların ticaretinin yapıldığı borsalara para göndermek için de kullanılan bir sanal cüzdan. Çavuşoğlu’nun “Fatih Özer’i tanımıyorum” deyip Mert Sancaklı’nın adını vermesi, ardından Thodex sahibi ile MHP’li vekilin oğlunun ticari ilişkisi akıllarda soru işaretine yol açtı.

SANCAKLI SORULA YANIT VERMEDİ

Cumhuriyet gazetesi, konuyla ilgili MHP’li Saffet Sancaklı’ya ulaşmaya çalıştı. Gazete, Sancaklı’nın aramalara ve mesajlara herhangi bir yanıt vermediğini aktardı. 

Sancaklı’ya konuyla ilgili şu sorular yöneltildi: 

“Çavuşoğlu’ndan oğlunuza randevuyu siz mi aldınız?

Bakan neden sizi adres gösterdi? 

Thodex’in sahibi Fatih Özer’i tanıyor musunuz?”

Ancak Sancaklı, haberin hazırlanış sürecinde sessiz kalmayı tercih etti.

SOSYAL MEDYADAN AÇIKLAMA YAYIMLADI

Sorulara yanıt vermeyen Sancaklı, haber üzerine sosyal medyadan açıklamada bulundu. Sancaklı’nın açıklaması şöyle:

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)