Son Dakika Haberler

Milletvekili Cihangir İslam’dan Süleyman Soylu’ya: Allah belanı versin!

Milletvekili Cihangir İslam’dan Süleyman Soylu’ya: Allah belanı versin!
Okunma : Yorum Yap

Milletvekili Cihangir İslam’dan Süleyman Soylu’ya: Allah belanı versin!

Saadet Partisi’nden istifa eden Bağımsız Milletvekili Cihangir İslam, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu sert sözlerle eleştirdi. İslam, “Bir insan, hekim ve siyasetçi olarak gönül rahatlığı ile kendisine söylüyorum: Allah belanı versin” dedi. 

Bağımsız milletvekili İslam, Twitter’dan Soylu’nun açıklamalarına yönelik yaptığı paylaşımda, “TBMM kürsüsünde söylediğim ‘Allah belanı versin’ ifadesi bir kişiye, gruba yönelik değil bir aktarımdı. Şimdi CNNTURK’de belediye yardımları konusunda @suleymansoylu’yu dinliyorum. Bir insan, hekim ve siyasetçi olarak gönül rahatlığı ile kendisine söylüyorum: Allah belanı versin” dedi.

Süleyman Soylu: Türkiye’de yardım toplama yetkisine sahip 28 kuruluş var


Koronavirüs salgını nedeniyle dayanışmaya ihtiyaç duyan vatandaşlar için muhalif belediyeler yardım kampanyası başlatmıştı. Erdoğan’ın ulusal bağış  kampanyası sonrası Soylu müdahale ederek Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yardım hesaplarını bloke etti.

Konuyla ilgili CNN Turk’te açıklama yapan Soylu, şunları söyledi:

“Yardım bir tek kabiliyetle toplanır. Kanun demiş, 2680 (sayılı kanun) diyor ki, ‘dernekler, vakıflar, kurum ve kuruluşlar eğer bir yardım kampanyası yapabileceklerse valilikten izin alırlar. Bir parça kağıt. Valiliğe müracaat edecek.

Kanuna göre yapılan yardım toplamada çok basit bir usul var. Bu saydığım kurum ve kuruluşlar valilikten izin isterler. Derler ki, ‘biz yardım toplamak istiyoruz’. Hay hay, başımızın üzerine. Eğer uygunsa valilikte bu yardım toplama iznini verir. Başka bir şey daha söz konusu; Cumhurbaşkanımızın da bir takım yardım toplama izni verme hakkı var. Yani der ki, ‘ben ilgili yeri yardım toplamak için görevlendirdim’. Sadece bize değil, başka kurumları da yardım toplamak için görevlendirebilir. Başka bir şey daha var; Cumhurbaşkanlığının peşinen görevlendirdiği kurumlar, vakıflar ve dernekler var. Bunun sayısı Türkiye’de 28; Kızılay, Türk Hava Kurumu, Türk Silahlı Kuvvetleri, Türk Polisini Güçlendirme Vakfı, Mehmetçik Vakfı… Bunlara sadece bu dönemde değil, yani sadece Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın verdiği değil, geçmişten gelen bunların kampanya yapma, yardım toplama açık izinleri söz konusu. Bunu yapabilme kabiliyetine bunlar sahipler.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)