Son Dakika Haberler

Tecavüzden hüküm giyen milli güreşçi Recep Çakır’a ‘unutulma hakkı’

Tecavüzden hüküm giyen milli güreşçi Recep Çakır’a ‘unutulma hakkı’
Okunma : Yorum Yap

Yeni Sosyal Medya Yasası meyvelerini veriyor! Tecavüzden hüküm giyen milli güreşçi Recep Çakır’a ‘unutulma hakkı’: Hakkındaki haberlere erişim engeli getirildi

İnsan hakları savunucusu ve hukukçusu Yrd. Doç. Dr. Kerem Altıparmak: “Bunu unutulma hakkının geldiği şeklinde değil, sansürün zorunlu kılınma halinin geldiği şeklinde okumalıyız”

Antalya’da 23 yaşındaki G.C.’ye tecavüz ettiği suçlamasıyla 2008’de tutuklanan, 2012’de ise 23 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılan milli güreşçi Recep Çakır, hakkında çıkan tecavüz haberlerine erişim engeli getirilmesi için mahkemeye başvuruda bulundu. Birçok sitede bulunan haberlere, ‘unutulma hakkı’ gerekçe gösterilerek erişim engeli kararı getirildi. Karara Korkuteli Sulh Ceza Hakimliği imza attı.

İfade Özgürlüğü Derneği’nin projesi Engelli Web’in duyurduğu habere göre; Korkuteli Sulh Ceza Hakimliği Çakır’ın kişilik haklarının ihlal edildiği gerekçesiyle yaptığı başvuruda Yeni Şafak, Hürriyet, Takvim ve Sabah gibi birçok sitedeki haberlere erişim engeli getirdi. Hâkimlik 13 Ağustos 2020 tarihli kararında ‘unutulma hakkı’nı gerekçe gösterdi.

Sosyal medyaya ve internete ilişkin düzenlemeleri içeren kanun 31 Temmuz’da Resmi Gazete‘de yayınlanarak yürürlüğe girmişti.

Altıparmak: Burada unutulma hakkını unutmalıyız

Kararı bianet’ten Hikmet Adal’a değerlendiren insan hakları savunucusu ve hukukçusu Yrd. Doç. Dr. Kerem Altıparmak, ‘unutulma hakkının’ yeni yasayla gökten inmiş gibi hayatımıza girdiğini fakat bu hakkın yeni yasa öncesinde de var olduğunu söyledi.

Altıparmak, unutulma hakkının özel hayatın gizliliği ile ifade özgürlüğünün çatıştığı zaman özel hayatın korunması için kullanılabileceğini fakat tecavüz gibi durumlarda kamu yararı nedeniyle kullanılamayacağını vurguladı.

“Milli bir güreşçi tecavüz niteliğinde ağır bir suç işlemiş. Burada unutulma hakkını unutmalıyız” diyen Altıparmak şöyle devam etti:

“Bu haber kamuyu ne kadar ilgilendiriyor, kamusal bir faydayla sağlıyor mu? Kamusal fayda, tecavüzcünün özel hayatının korunmasındaki dengeyi ifade özgürlüğünden yana bozuyor mu? Bu soruların cevaplarına baktığımızda evet. Kamuyu ilgilendiriyor, kamusal fayda sağlıyor ve tecavüzcünün özel hayatını ifade özgürlüğünden yana bozuyor.

“Unutulma hakkı her durumda uygulanabilecek bir şey değil ve bu olayda unutulacak bir durum yok. Olay çok yakında olmuş ve hala daha toplumun bilmesinde, yerine göre onunla ilişkiye giren kişilerin kendisini koruma imkanı verilmesinde kamusal fayda var.

“Bir karar verilirken kişinin önemi, konumu, haberin içerisinde yapıldığı iddia edilen fiil, çektiği ilgi, bunların hepsi birlikte değerlendirilmeli. Burada yargı kararı var ve adam hüküm giymiş. Aklanmış olsaydı o zaman çok daha farklı konuşuyor olurduk.”

“Unutulma hakkı yeni yasayla gelmedi. Sansürün zorunlu kılınma halinin geldiği şeklinde okumalıyız”

Unutulma hakkının 31 Temmuz’da Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren sosyal medya ve internet yasasıyla hayatımıza girmediğini de aktaran Altıparmak şunları söyledi:

“Yapılan kararların uygulanmasına ilişkin yöntemde değişiklik sadece. Yeni gelen yasa kişilik hakları nedeniyle erişim engelleme kararına ek olarak içeriğin silinmesini de getirdi. Ve kararın uygulanmamasına para cezası getirildi.

“Sonuç olarak da böyle bir durum ortaya çıkmış oldu. Haber içeriğini çıkarma kararı gelirse siteler bunu uygulamak durumunda kalacak. Çünkü işin ucunda para cezası var.

“Aslında bunu unutulma hakkının geldiği şeklinde değil, sansürün zorunlu kılınma halinin geldiği şeklinde okumalıyız.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)