Son Dakika Haberler

Milli Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı, “takkeli askerlerle”

Milli Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı, “takkeli askerlerle”
Okunma : Yorum Yap

Milli Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı, “takkeli askerlerle”…

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler’i selamlayan “takkeli askerler”…

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, İstanbul’da Milli Savunma Üniversitesi’nde “Din İstismarı” konulu bir konferans verdi. İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Aytun Çıray da takkeli askerlerin Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler’i selamladığı bir fotoğrafı paylaştı.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, İstanbul’da Milli Savunma Üniversitesi‘nde (MSÜ) “Din İstismarı” üzerine bir konferans verdi. Konferansa, Milli Savunma Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Afyoncu ile İstanbul İl Müftüsü Mehmet Emin Maşalı da katıldı.

Kurmay eğitimi alan subaylar ile üniversitenin idari ve akademik kadrosuna hitap eden Erbaş, din istismarının dine dair kavramları ve değerleri kullanarak insanları etkileyip, maddi veya manevi çıkar elde etmek olduğunu söyledi. Din istismarının temel nedeninin, kişi ya da grupların, gayri meşru hedef ve yöntemlerini meşru göstermek için dinin bu gücünden yararlanma amacı olduğunu ifade eden Erbaş, FETÖ‘nün militanlarını kendi milletine kurşun sıkan mankurtlara dönüştürdüğünü belirtti.

“EN BÜYÜK ZARARI MÜSLÜMANLARA VERİYOR”

Erbaş, din istismarının bugün İslam’da birlik ve beraberliği tehdit eden ciddi bir güvenlik meselesine dönüştüğüne vurgu yaparak, “Dini olduklarını, İslâm’ı temsil ettiklerini iddia ederek bozgunculuk yapan, kan döken FETÖ, DEAŞ, el-Kaide, Boko Haram gibi terör örgütleri, en büyük zararı Müslüman toplumlara, birlik ve beraberliğimize, geleceğimize ve gençlerimize vermektedir. Ülkemizin 15 Temmuz’da yaşadığı hain darbe girişimiyle birlikte gerçek yüzleri ortaya çıkan FETÖ ve emperyal güçlerin güdümüyle mazlum coğrafya insanlarının ezilmişliklerini sömüren DEAŞ örgütü, istismarın en canlı örnekleri olarak karşımızda durmaktadır” ifadelerini kullandı.

“FETÖ GENÇLERİ AİLESİNDEN KOPARIYOR”

Erbaş, FETÖ elebaşı Fethullah Gülen’in, kendisini Allah tarafından seçilen yüce bir kişi olarak takdim ettiğine ilişkin binlerce saçma sapan konuşmasının bulunduğunu kaydederek, “Dine, akla, mantığa aykırı; ülkemize ve milletimize ihanet eden talimatlarını bu yolla müntesiplerine kabul ettirmektedir. FETÖ haininin en bariz sapkınlığı kendini hakikatin yegâne temsilcisi olarak görmesidir. Bu yapılar, bugün açıkça gördüğümüz gibi gençleri ailesinden, vatan ve millet gibi değerlerinden koparmakta ve onlara düşman hale getirmektedir. FETÖ konusunda en sık karşılaştığımız insanlık dışı tavırlardan biri de budur” ifadelerini kullandı.

Ordu mensuplarıyla bir arada olmaktan büyük onur duyduğunu kaydeden Erbaş, “Yüce Rabbimiz kahraman ordumuzu havada, karada ve denizde her zaman mensur ve muzaffer eylesin. Vatanımıza, milletimize, birliğimize, dirliğimize göz diken hainlere fırsat vermesin ve bizi onlara karşı ferasetli ve güçlü kılsın” diye konuştu.

Öte yandan, 31 Temmuz 2016 tarihinde Millî Savunma Bakanlığı’na bağlı olarak kurulan, askerî yükseköğretim kurumu olan Milli Savunma Üniversitesi’ne bir Diyanet Başkanı’nın gelip konuşma yapması dikkat çekti.

Bakanlar Kurulu’nun 14 Kasım 2016 tarihli 2016/9522 sayılı kararı ile harp okulları MSÜ kuruluşuna dahil edilmişti.

TAKKE İLE BAKAN VE GENELKURMAY BAŞKANI’NI SELAMLADILAR

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milltevekili Aytun Çıray bir fotoğraf paylaştı. Çıray’ın paylaştığı fotoğrafta üniformalı askerlerin mescit gibi bir yerde Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler’i selamladığı görülüyor.

Çıray Twitter hesabından, “Eğer bu asker Türk askeri ise başında talimatnamelerde olmayan bir başlıkla (takke, fötr, kipa vs vs.) komutanlarının selâmlanmayacağını bilmesi gerekirdi.” diyerek Milli Savunma Bakanlığı’nı ve Genelkurmay Başkanlığı’nı etiketledi.

İşte Çıray’ın paylaştığı o fotoğraf:

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)