Son Dakika Haberler

Mithat Sancar isyan etti: “Söyleyecek bir sözünüz yok mu?”

Mithat Sancar isyan etti: “Söyleyecek bir sözünüz yok mu?”
Okunma : Yorum Yap

OHAL kapsamında yayınlanan son KHK ile akademisyenlerin terörle bağlantıları olduğu bahanesiyle görevlerinden ihraç edilmesine tepkiler çığ gibi büyüyor.

OHAL kapsamında yayınlanan son KHK ile akademisyenlerin terörle bağlantıları olduğu bahanesiyle görevlerinden ihraç edilmesine tepkiler çığ gibi büyüyor. Sosyal medyada her yaştan, her meslekten sayısız insan bu ihraçları sert şekilde eleştirdi. Trol olarak adlandırılan grupların terörize ettiği akademisyenlere vekillerden de destek geldi. Bugün, kendisi de Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi profesörü olan ve şimdilerde HDP Milletvekilliğini sürdüren Mithat Sancar’ın mecliste yaptığı konuşma sosyal medyadan çok ilgi gördü. Videoyu çok sayıda kişi paylaştı.

 

İşte, Mithat Sancar’ın AKP sıralarına isyan ederek yaptığı o konuşma: 

“Nerde Beşir hoca? Beşir Atalay? Bir tek sözünüz yok mu Beşir Hoca? Siz atıldığınızda bütün bu demokratlar arkanızda durdu, itiraz etti, başlarında ben vardım. Niye bir sözünüz yok? Ahmet Gündoğdu, şu ‘Bir Daha Asla’ raporunu hazırladınız, ‘Bir Daha Asla’ sizin için miydi, herkes için miydi? ‘Bir Daha Asla’ neydi, 28 Şubat tasfiyelerini yazıyorsunuz. Kaç akademisyen atıldı? 139… 139…Teröre nasıl destek verdi diyorsunuz? Tek kanıtınız mı var? O zaman da size mülteci dediler. Bunlar Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni yıkacak dediler. Bakıyorum Talip orda, Talip Küçükcan…Kendi 28 Şubat anılarını biraz da dramatik şekilde anlatmayı seviyor, haklı da. Çünkü haksızlığa uğradı. Bugün bir sözün yok mu Talip? Fatma Belli, İnsan Hakları Komisyonu Başkanvekili, birlikte insan hakları mücadelesi yürüttük. İnsan hakları sadece size yaradığı zaman mı insan hakları olarak kabul edilir? Siz mağdur olduğunuzda insan hakları var ama sizin sevmedikleriniz, size muhalif olanlar haksızlığa uğradığında yok, onlara insan hakları işlemez, onlar terörist. Ya, size de terörist dediler, daha beterini yaptılar. O zaman yapılan haksızlıklara itiraz etti vicdanlı, dürüst, demokrat insanlar. Bu insanların bir kısmı bugün üniversitelerden uzaklaştırıldı. Naci Hoca o dönem üniversitedeydi gayet iyi biliyor. Ya bu insanlarla ilgili bir sözünüz yok mu? Yok mu?…Haksızlığa eşit olarak karşı çıkmadıkça, yapılan sadece kendi hakkına sahip çıkmaksa bu ikiyüzlülüktür….Burdan, meslektaşı olmaktan onur duyduğum bütün bu arkadaşlara, öğrencim olmalarından gurur duyduğum bütün bu arkadaşlara sesleniyorum. Asla boyun eğmeyin! Bu haremi saltanatı bitecek!”

 

Konuşmadan bir bölüm :

 

https://www.youtube.com/watch?v=ZiqZ6bdUBdw

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)