Son Dakika Haberler

Muhalefete yönelik operasyona tepkiler sürüyor: Baş eğmeyeceğiz!

Muhalefete yönelik operasyona tepkiler sürüyor: Baş eğmeyeceğiz!
Okunma : Yorum Yap

“Güç gösterisi değil, güçsüzlüklerinin ilanıdır bu operasyonlar!”


“IŞİD’i Yendik, Faşizmi de Yeneceğiz”

Muhalefete yönelik operasyona tepkiler sürüyor: Baş eğmeyeceğiz!

Bugün Halkların Demokratik Partisi ve İsimsizler Hareketi kapsamında yapılan iki ayrı operasyonda 100’e yakın kişi hakkında gözaltı kararı çıkarılırken yazar Temel Demirer, Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen, HDP eski milletvekili Sırrı Süreyya Önder, feminist yazar Gülfer Akkaya gibi isimlerin de aralarında bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Birçok kurum, yapılan gözaltılar için açıklamalarda bulunarak AKP’ye tepki gösterdi. Açıklamaların ortak yanı, AKP’nin güç kaybettikçe baskıyı arttırdığı yönünde oldu.

Kaldıraç: Korkularınızı Gerçeğe Çevireceğiz


Her geçen gün daha fazla çürüyen, dağılmaya yaklaşan Saray Rejimi, saldırmaya devam etmektedir. Bugün, HDP ve İsimsizler Hareketi kapsamında yapılan, iki ayrı operasyonda, 100’e yakın gözaltı kararı verilmiş, evler basılarak insanlar gözaltına alınmıştır. En ufak bir sesin bile, büyük çığlara neden olacağı korkusu ile yaşamaktadırlar, buna yaşamak denirse… Bu operasyonlar; işçi emekçi halkın sesi, sözü olan, Saray Rejimi’ne karşı mücadele eden tüm güçleredir. Yanıt, ortak mücadele ile verilecek ve korkuları gerçek olacaktır.

TÖP: Kaybedenler Saldırıyor


Alışık olduğumuz üzere bugüne de toplumsal muhalefete yönelik iki operasyon haberiyle başladık. Ankara merkezli bir operasyonla HDP’nin eski ve yeni yöneticilerinden bazı mücadele arkadaşlarımız ve Kars Belediye Başkanı dostumuz Ayhan Bilgen gözaltına alındı. İstanbul merkezli başka bir operasyonda da, sözcüler kurulu üyemiz ve dönem sözcümüz Perihan Koca yoldaşımız, dostumuz ve avukatımız Tamer Doğan ve çok sayıda mücadele arkadaşımız gözaltına alındı. Gözaltına alınan tüm yoldaşlarımız, mücadele arkadaşlarımız, dostlarımız derhal serbest bırakılmalıdır. Ülkemizi kaosa sürükleyen iktidar güçleri, yaşanan Pandemi felaketi ve ekonomik kriz karşısında çaresiz kaldıkça toplumsal muhalefete daha çok baskı ve yıldırma politikalarına yöneliyor. Kaos koşullarının halkı ve siyasal muhalefeti sindireceğini, toplumsal desteği gittikçe daralan iktidarlarının zaman kazanacağını hesaplıyorlar. Yanılıyorlar! Perihan yoldaşımızın gözaltına alınırken işaret ettiği gibi “Halk Kazanacak!”

SMF: Baskıları Sökmeyecek


Bu sabah birçok ilde HDP başta olmak üzere devrimci, demokrat, yurtsever ve sosyalist kişi ve kurumlara karşı AKP/Erdoğan faşist iktidarı tarafından gözaltı saldırısı gerçekleştirilmiştir. İç-dış politikada her geçen gün batağa batan ve ekonomik çöküşlerini engelleyemeyen AKP/Erdoğan liderliğindeki hakim sınıflar; devrimci, yurtsever ve sosyalist güçleri ezmeye çalışarak toplumda yükselen tepkileri bastırmak istemektedir. Devrimci ve demokratik muhalefetin sindirilmesi ve ezilmesine yönelik AKP/Erdoğan iktidarı ve iktidar ortaklarının plan ve saldırılarına karşı birleşik mücadeleyi yükseltelim. Baskılar Sökmeyecek!

Devrimci Parti: HDP Susturulamaz


HDP eski MYK ve PM üyelerine yönelik devlet operasyonu, AKP-MHP faşizminin halklara karşı saldırısıdır. Faşizmin saldırılarını halkların, işçi sınıfının, kadınların birleşik mücadelesi boşa düşürecek. Umut Sosyalizmde !

SOL Parti: Çöken İktidar Tüm Muhalefet Kanallarını Kapatmaya Çalışıyor


Bu sabah HDP’li siyasetçilere ve sosyal medya baskınıyla pek çok muhalif isme operasyon yapıldı. Bu hukuksuz operasyonları kınıyoruz.  Bu operasyonlar iktidarın zorbalığının sınırı olmadığını bir kez daha kanıtladığı gibi çaresizliğinin ne kadar derinleştiğini de ortaya koyuyor. AKP iktidarının tüm politikalar çöktü. Suriye’de, Libya’da ve son olarak Doğu Akdeniz’deki tüm iddiaları yerle bir oldu. Yurtiçinde pandemi ile mücadelede tam bir fiyasko yaşanıyor. Büyük bir kamu sağlığı riski tüm toplumu tehdit ediyor. Tarikatların karanlığı bir bir ortalığa dökülüyor. Tarikatlar iç savaşında 2 bin Selefi yapının silahlandığı bilgileri TV ekranlarında konuşuluyor. Ekonomide işsizlik ve yoksulluk yaygınlaşırken döviz kuru ve enflasyon kontrolden çıkmış durumda. Cumhurbaşkanı’nın ‘faiz enflasyonun anasıdır’ iddiasını hiçe sayarcasına faizler artırıldı. Her alanda iddiaları çöken iktidar tüm muhalifleri yıldırmaya, muhalefet kanallarını tıkamaya, suskun itaatkâr bir toplum yaratmaya çalışıyor. Son dönemde muhalefete yönelik artan baskılar, başta pandemi sürecinde büyük bir sorumluluk üstlenen TTB olmak üzere meslek kuruluşlarına saldırılar ve şimdi sosyal medya baskınları ve HDP’ye yönelik operasyon bu zincirin parçalarıdır. Baskılara ve hukuksuzluğa karşı birlikte mücadele edeceğiz!

TİP: Sinmeyeceğiz, Baş Eğmeyeceğiz


HDP’lilere ve sosyalistlere yönelik gözaltıların hukuki dayanağı olmadığını biliyoruz. Saray’ın muhalefeti sindirmek, bölmek, ekonomideki, sağlıktaki, dış politikadaki başarısızlıkları gizlemek için baskıyı arttırdığını da biliyoruz. Hepsi boşuna. Sinmeyeceğiz, baş eğmeyeceğiz.

TKP: Ülkeyi Kendinizle Birlikte Dibe Sürüklüyorsunuz


Salgını da ülkeyi de yönetemeyen AKP iktidarı, otoritesini polis baskınlarıyla, gözaltılarla, tehditlerle sağlayabileceğini zannediyor. Ancak zora başvurarak ayakta kalan bir iktidarın ömrü bitmiştir. Ülkeyi kendinizle birlikte dibe sürüklüyorsunuz.

SODAP: Birlikte Mücadelemizle Yenilecekler


Tarihin işsizlik rekor oranını yaratan, gelir dağılımında devasa eşitsizliğe yol açan, yandaş tekelleri sağladığı rantlarla semirten Saray Rejimi baskıyla, halkların birleşik mücadelesine saldırarak ayakta kalmaya çalışıyor. Başaramayacaklar. Birlikte mücadelemizle yenilecekler.

Çok yönlü krizlerle sarsılan AKP-MHP Bloku, muhalefeti baskı ve sindirme politikaları ile etkisiz kılmaya çalışıyor. Demokrasi, barış, özgürlük ve eşitlik isteyen güçler olarak halklar arasındaki dayanışmayı büyüterek baskılara karşı geleceğiz.

ESP: Onurlu İnsanlara Selam Olsun


Kobanê düşürülmeye çalışılırken kitleleri protestoya çağırmak en meşru şeydir. Meşru olmayan, protesto eden insanları katledip, çağırıcılara operasyon düzenlemektir. Kobanê nasıl düşmediyse, HDP de teslim alınamayacak. Onurlu insanlara selam olsun.

SYKP: Zulmünüz Artsın ki Tez Zeval Bulasınız!


Yaz başında Rojbin Çetin’e evinde 3,5 saat köpekli işkence… Geçtiğimiz hafta iki yoksul Kürt köylüsü Osman Şiban ile Servet Turgut’un işkence yapılarak helikopterden atılması… Bu sabah da Kobane eylemleri bahane edilerek içlerinde dönemin HDP MYK üyelerinin de bulunduğu 82 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarılarak 11’i o dönemin HDP MYK üyeleri olmak üzere 17 kişinin gözaltına alınması. Bir kadına 3,5 saat köpekli işkence… Yetmedi… İki yoksul Kürt köylüsünün işkence edilerek helikopterden atılması… Maksat işkenceyi olağanlaştırmak, kanıksatmaktır. 7 yıl önceki Kobane olayları uydurma gerekçesiyle eski HDP MYK üyelerinin gözaltına alınması… Maksat HDP’nin şahsında “korku iklimi” yaratarak her türden hak arama girişimine gözdağı vermektir. Böylece korkuyu toplumsal dokunun bütün hücrelerine hakim kılacak, böylece hak arama  girişimlerini başlamadan boğacaklar. Hülyaları bu, gelecek Türkiye tasavvurları bu. Hepsi bu… Faşizmi kurumsallaştıracak, faşizmi yerleştirecek, böylelikle kurmuş oldukları saadet düzenini sürdürebildikleri kadar sürdürecekler. Böyle yapmaya da mecburlar. İşledikleri suçlar dağ kadar çünkü. Hangi taşın altını kaldırsan altından bunların pisliği çıkıyor. Hangi melanetin kapısını aralasan bunların silüeti ile yüz yüze geliniyor. Halktan koptular, halkın sırtında asalak bir ur haline geldiler çünkü. Tarihte bütün despotların başına gelen bunların da başına geliyor. Baskıyı, şiddeti, terörü her geçen gün bir üst seviyede icra etmek bu siyasal iktidarın mukadderatı artık. Hangi despot baskı, şiddet ve terör siyasetini derinleştirerek sonuç aldı ki? Siz de alamazsınız. Alamayacaksınız! 12 Mart’lar, 12 Eylül’ler, 28 Şubat’lar… Baskı, şiddet ve terör siyaseti bu ülkenin demokratlarına, devrimcilerine, sosyalistlerine, yurtseverlerine ne zaman boyun eğdirebildi ki? Denizlerin, Mahirlerin, İbrahimlerin, Sevinçlerin, Mahsunların, Sakinelerin, Hayrilerin soyundan geliyoruz biz. Afranız tafranız sökmez bize…

Köpekli işkencelerinize devam edin siz! Helikopterlerden insanları atmaya devam edin! Düzmece iddialarla HDP’nin şahsında hak arama savunucularına gözaltı kumpasları kurmaya devam edin! Mukadderatınıza biraz daha yaklaşın siz! Hiç kimsenin kuşkusu olmasın, bu ülkenin başından def edeceğiz bunları! İşte o zaman göreceğiz, nikahının ertesi günü etekleri tutuşarak Saray’a koşan savcı ne yapacak?

EHP: Sarsılıyorlar, Yıkılacaklar


Güç gösterisi değil, güçsüzlüklerinin ilanıdır bu operasyonlar. Her bir yeri ele geçirseler ne olur? Tek bir düşünene, tek bir itiraz edene tahamülleri yok… Tek bir söz de yeter iktidarlarını sarsmaya. Sarsılıyorlar. Yıkılacaklar.

Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu: IŞİD’i Yendik, Faşizmi de Yeneceğiz


2014’de Kobane halklarının mücadelesi, AKP-IŞİD işbirliğini yenilgiye uğratmıştı. 6 yıl sonra “Kobane düştü düşecek” diyenler Kobane’nin özgürleştirilmesinin intikamını almaya çalışıyor. IŞİD’i yendik, faşizmi de yeneceğiz!

Gençlik Komiteleri: Saray’ın Zulmü Bize Diz Çöktüremez 


Dün gerçekleştirilen MGK’da karara bağlandığı açık bir saldırıyla HDP’ye ve sosyalistlere dönük başlatılan saldırıda 82 kişi gözaltına alınmıştır. Mücadele edenler saldırılarınızda hiçbir zaman diz çökmedi, çökmez. Gözaltına alınan dostlarımızı serbest bırakın! Kürt halkı savaş politikalarına baş eğsin istiyorlar, iradeleri HDPli vekiller, belediye başkanları, yöneticiler baş eğsin istiyorlar; işçilerin, kadınların, gençlerin baş eğmelerini istedikleri gibi. Başımız öne eğilmez, Saray’ın zulmü bize diz çöktüremez!

EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan: HDP Üye ve Yöneticilerine Yönelik Operasyonu Kınıyoruz


İktidarın politikalarını eleştirme, hak talep etme, barış ve demokrasi isteme, siyaset yapma alanları her geçen gün daralıyor. Yine güne bir operasyonla başlandı ve içerisinde seçilmişlerin de bulunduğu 82 HDP üye ve yöneticisi hakkında gözaltı işlemi yapıldı. Gözaltı uygulamasının 5-9 Ekim 2016 tarihlerinde düzenlenen Kobane eylemleri için yapıldığı açıklandı. HDP eski eşgenel başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın bu dosyadan tutukluluk halleri devam ettirilmektedir. Selahattin Demirtaş’a verilen tahliye kararından sonra acilen yeniden soruşturma açılıp, tutuklama kararı verilerek tahliyesinin önünü kesen yargı, bugün operasyonların yolunu açmıştır.  

Aradan 6 yıl, bu kapsamda yapılan soruşturmanın üzerinden 4 yıl geçtikten sonra yeniden yürütülen soruşturma ve gözaltıların yargıyla, hukukla açıklanacak hiçbir yanı yoktur. 

Yürütmeyle ilişkisinin başsavcının saraya düğün ziyaretiyle sembolleştiği yargıdan hukuk ve adalet çıkmayacağı açıktır. Hiçbir dönem tam olarak yargı bağımsızlığından söz edemiyorken bugün açıktan siyasi iradenin vesayeti altına girmiş bir yargı ile karşı karşıyayız. 6 yıl önce zalimlikleriyle birlikte sınırımızda cirit atan, Türkiye de birçok katliam gerçekleştiren İŞİD ile sınır komşusu olunmasına ramak kalan o günlerde Erdoğan’ın “Kobane düştü, düşecek” sözü hala hatırlarımızdadır. Sanki hala o gün gerçekleşmeyen ‘düşmenin’ hesabı görülmektedir. Siyasi iktidar, aynı zamanda HDP’ye operasyonla “terörle mücadele” algısı yaratarak, ekonomi, pandemi, çalışma yaşamı, eğitim ve sağlık başta olmak üzere bugün halkın yaşadığı ve iktidara tepki biriktirdiği sorunların ve Suriye, Libya, Doğu Akdeniz başta olmak üzere dış politikada içine girdiği açmazların üzerini örtmeyi amaçlamaktadır. Yine bu operasyonlarla mecliste ve toplumda önemli bir yere sahip olan HDP kriminalize edilmeye devam edilerek meşruluk alanlarının daraltılması, muhalefetin etkisizleştirilmesi ve bir bütün olarak siyasal özgürlüklerin tamamen yok edilmesi hedeflenmektedir. Bu operasyon salt HDP’ye yönelik olarak değerlendirilemez, aynı zamanda siyaset yapma hakkınadır. Yanısıra HDP’ye yönelik bu son operasyon da yürütmeyle içiçe geçmiş, siyasi vesayetle çalışan yargının hukuksuz uygulamalarından bir tanesidir.  Eski seçilmişlerin ve halen görevi devam edenlerin içerisinde bulunduğu HDP üye ve yöneticilerine yönelik operasyonu kınıyoruz. Adil yargılanma dahil, adalet sisteminin işlediği, temel hak ve özgürlüklerin sınırlanmadığı demokrasi mücadelemiz sürecektir.

Halkevleri Genel Başkanı Nebiye Merttürk: HDP’nin Yanındayız


Boşuna verilmedi o pozlar! HDP’ye yönelik sistematik ve planlı operasyonlar devam ediyor. Ancak demokratik siyasetin önünü kapatma çabaları nafile. Tüm baskıların karşısında HDP’nin yanındayız. Geçmiş olsun.
Direnişteyiz

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)